копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2012 р. Справа № 2a-1870/527/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Білопільського районного центру зайнятості до Державної фінансової інспекції в Сумській області, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації, про визнання вимоги нечинною,-
В С Т А Н О В И В:
Білопільський районний центр зайнятості (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Сумській області (далі – відповідач), в якому просить суд визнати нечинною вимогу відповідача № 01-14/1146 від 26.12.2011 року щодо проведення відшкодування управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської райдержадміністрації безпідставно витрачених коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на організацію та проведення оплачуваних громадських робіт в сумі 18077,93 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що у період жовтня - листопада 2010 року в управлінні праці та соціального захисту населення Білопільської райдержадміністрації працювало 8 безробітних, які виконували роботи згідно укладених трудових договорів з управлінням у межах основних функцій цієї установи. Належне виконання робіт підтверджується актами виконаних робіт, даними щодо витрат на їх організацію та проведення. Фінансування витрат Білопільським райцентром зайнятості проводилось виключно на оплату праці безробітних та в межах планового кошторису. До того ж, сам факт виконання цих робіт вказаними в документах безробітними у відповідному обсязі та розмір витрат матеріалами ревізії не заперечується.
Вважає, що управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської райдержадміністрації подавались достовірні дані щодо витрат на організацію та проведення оплачуваних громадських робіт, Білопільським райцентром зайнятості кошти були витрачені на законних підставах, будь - які фінансові порушення відсутні, а вимога відповідача про відшкодування коштів є безпідставною та суб'єктивною.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача надав письмові заперечення проти позову (а.с. 48-50), в яких вважає позовні вимоги необґрунтованими, виходячи з наступного.
Розпорядженням голови Білопільської районної державної адміністрації від 31.08.2011 № 507 передбачено внесення змін та доповнень до розпорядження голови районної державної адміністрації "Про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт у 2010 році" від 21.12.2009 № 723, зареєстрованого районним управлінням юстиції 30.01.2009 № 2/288. Зокрема, Перелік видів оплачуваних громадських робіт, які мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам району, сприяють його соціальному розвитку та не можуть бути пов'язані з ризиком для життя, доповнено таким видом робіт, як інформування населення стосовно порядку отримання житлових субсидій. Вказаний вид оплачуваних громадських робіт передбачається організувати в Управлінні праці та соціального захисту населення Білопільської РДА, джерелом фінансування визначено кошти Фонду загальнодержавного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд).
Відповідно до п. 9 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 839, для проведення оплачуваних громадських робіт (незалежно від джерел їх фінансування) між міським, районним, районним у місті або міськрайонним центром зайнятості та роботодавцями укладається договір про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт.
Так, між Білопільським районним центром зайнятості населення та Управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської РДА (Роботодавець) укладено договір про організацію та проведення оплачуваних Громадських робіт від 22.09.2010 № 69-10Ф (далі - Договір).
Пунктом 2.3.1 Договору встановлено, що Роботодавець зобов'язується створити у термін до 22.09.2010 тимчасові робочі місця по професіях кур'єр, діловод, оператор комп'ютерного набору із осіб, зареєстрованих безробітними, для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій у загальній кількості 8 робочих місць.
Пунктом 4.3 Договору передбачено, що у разі фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду Роботодавець несе відповідальність за достовірність наданих Центру зайнятості актів виконаних робіт та розрахунків витрат на організацію громадських робіт.
Пунктом 4.4 Договору визначено, що у разі нецільового використання коштів Фонду або недостовірності поданих даних Роботодавець зобов'язується повернути Центру зайнятості в повному обсязі суму профінансованих Центром зайнятості витрат, зазначених у кошторисі, з урахуванням індексу зростання цін на споживчі товари, протягом 10 календарних днів з моменту виявлення зазначених порушень.
Актами виконаних робіт за листопад-жовтень 2010 року, які затверджені начальником управління праці ОСОБА_4 та підписані комісією, підтверджено виконання тимчасовими працівниками (безробітними) робіт по підготовці справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахування.
Отже, тимчасовими працівниками (безробітними) виконувалися не громадські роботи по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій, а роботи, які є безпосередньо основною функцією Управління праці та соціального захисту населення Білопільської РДА.
Згідно даних витрат Управління праці та соціального захисту населення Білопільської РДА на організацію оплачуваних громадських робіт за жовтень 2010 року загальна сума виплат склала 9249,15 грн. (заробітна плата - 6780.91 грн., страхові внески - 2468.24 грн.), за листопад 2010 року загальна сума виплат становить 8828,78 грн. (заробітна плата - 6472,71 грн., страхові внески - 2356,07 гривень).
Таким чином, на думку відповідача, безпідставно витрачено коштів Фонду на оплату громадських робіт в загальній сумі 18077,93 гривень.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, викладених вище, просила в задоволенні позову відмовити.
Третьою особою надано письмові пояснення (а.с. 88-90), в яких зазначено, що управлінням праці та соціального захисту населення не порушено вимог п. 9 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затверджений постановою КМУ від 10.09.2008 № 839, так як Положенням види робіт, на які можуть залучатись безробітні, не регламентуються, а вказується, що громадські роботи організовуються роботодавцями на договірній основі та визначається порядок укладення договорів. Договір між районним центром зайнятості та управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт був укладений. Відповідно до нього управлінням було створено 8 тимчасових робочих місць для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій.
Також зазначено, що процес інформування населення стосовно порядку отримання житлових субсидій об'ємний, трудомісткий і є невід'ємною складовою процесу призначення житлових субсидій саме на стадії підготовки справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахувань. Нормативно-правових актів, якими визначено види робіт, які включають в себе інформування населення, одиниці виміру і облік виконаних робіт, немає. Тому в процесі роботи об'єм виконаних робіт по інформуванню населення практично обліковувався по кількості справ, які фактично підготовлені до прийому документів та нарахувань, тобто вся інформаційно-роз'яснювальна робота із заявниками по яких практично завершена.
Також відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови районної державної адміністрації від 06.10.2007 № 608 підготовка справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахування, в тому числі інформування населення про порядок отримання житлових субсидій до основних функцій управління не належать.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2010 № 621 було встановлено надання житлових субсидій за спрощеною системою, зокрема зменшення кількості документів, необхідних для призначення житлових субсидій, та перерахування у зв'язку з підвищенням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги без подання громадянами додаткових довідок. Змінено відсоткову плату за житлово-комунальні послуги, а саме: для сімей, які складаються лише з пенсіонерів та інших непрацездатних громадян плата не більше 10 % сукупного доходу; сім'ям в складі яких є працездатні особи -15%. Управлінням Пенсійного фонду України в Білопільському районі громадянам було розіслано понад 12 тис. листів з повідомленнями про надання житлових субсидій за спрощеним порядком, бланками документів для надання таких субсидій для заповнення та подальшого направлення в управління праці та соціального захисту населення для опрацювання та призначення субсидій.
Урядовим рішенням отримувачам житлової субсидії була надана можливість надіслання до управління праці та соціального захисту населення заяви про призначення цього виду допомоги поштою.
Дорученням Президента України від 13.10.2010 № 1-1/2428 з метою забезпечення своєчасного призначення субсидій та запобігання утворенню черг громадян органам праці та соціального захисту населенню було дано доручення провести широку інформаційно-роз'яснювальну роботу щодо порядку та термінів призначення житлових субсидій.
Саме в зв'язку з цим в управлінні праці та соціального захисту населення Білопільської райдержадміністрації було створено 8 тимчасових робочих місць для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій за новим спрощеним порядком.
З 27 вересня 2010 року Білопільським районним центром зайнятості в управління було направлено 8 осіб на оплачувані громадські роботи.
Ці особи виконували роботи, які давалися начальником відділу грошових виплат і компенсацій в усній формі та не потребували високої кваліфікації.
Оператори комп'ютерного набору набирали інформаційні листівки про порядок призначення житлових субсидій та відправляли електронні листи сільським, селищним радам та листівки про кількість поданих заяв на субсидії в розрізі рад.
Діловоди виконували технічні роботи з кореспонденцією, що надходила на адресу управління та вели її обробку; інформували осіб, які звернулися за призначенням житлових субсидій про порядок призначення субсидій, необхідність дооформлення документів; відправляли відповідну документацію адресатам; в розмові по телефону роз'яснювали заявникам новий порядок призначення субсидій.
Кур'єри здійснювали доставку інформаційних листівок, документів від осіб, які не в змозі зробити це самостійно, проводили з ними роз'яснювальну роботу щодо порядку призначення субсидій за спрощеною системою.
Належне виконання робіт осіб, які були направлені на оплачувані громадські роботи підтверджується актами виконаних робіт, даними щодо витрат на їх організацію та проведення.
В довідці контрольно-ревізійного відділу від 15.11.2011 р. жодних доказів недостовірності наведених в актах виконаних робіт даних не наведено. Акти складались і підписувались комісійно, відповідно до фактичних обсягів робіт, і затверджувались як начальником управління праці та соціального захисту населення, так і директором районного центру зайнятості.
В судовому засіданні представник третьої особи проти позову заперечувала з підстав, викладених вище.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 24.10.2011 по 18.11.2011 фахівцями Контрольно-ревізійного управління в Сумській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Білопільського районного центру зайнятості населення за період з 01.01.2009 по 30.09.2011, за наслідками якої складено ОСОБА_3 № 01-20-02/57 від 25.11.2011 року (далі – ОСОБА_3 ревізії), (а.с. 15-22).
Згідно з ОСОБА_3 ревізії, для підтвердження використання коштів Фонду на оплату громадських робіт проведено зустрічну звірку в Управлінні праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації
Зустрічною звіркою, проведеною в Управлінні праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації встановлено, що на 2010 рік між Білопільським районним центром зайнятості населення та Управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації (Роботодавець) було укладено договір про організацію та проведення оплачуваних громадських; робіт, від 22.09.2010 № 69-10Ф відповідно до п.2.3 умов договору Роботодавець зобов'язується створити тимчасові робочі місця по професіях кур'єр, діловод, оператор комп'ютерного набору із осіб, зареєстрованих безробітними для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій у загальній кількості 8. На підставі зазначеного договору витрат фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на оплату праці осіб, які направлені на оплачувані громадські роботи в Управління праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації з 22.09.2010 по 30.11.2010, підписаний начальником управління праці ОСОБА_4 та головним бухгалтером ОСОБА_5 та погоджений директором Центру зайнятості ОСОБА_6 Згідно планового кошторису робітники на громадських роботах повинні відпрацювати 336 людино - днів, сума витрат складає 19794,15 грн., в тому числі заробітна плата - 14511,84 грн. та нарахування на заробітну плату - 5282,31 гривень.
Начальником УПСЗН в Білопільському районі в вересні 2010 року був виданий наказ «Про створення тимчасових робочих місць для проведення оплачуваних громадських робіт» від 22.09.2010 №61, яким передбачено створити 8 тимчасових робочих місця для проведення оплачуваних громадських робіт з вересня по грудень 2010 року та визначити для кожного працівника зайнятого на громадських роботах коло обов'язків та забезпечити контроль за виконанням робіт.
При проведенні зустрічної звірки до перевірки не надано розпорядчих документів, якими визначено коло обов'язків безробітних на тимчасових робочих місцях.
Подальшою звіркою встановлено, що згідно даних витрат по управлінню праці на організацію оплачуваних громадських робіт за жовтень 2010 року нараховано заробітної плати 8 безробітним в сумі 6780,91 грн., сума страхових внесків склала 2468,24 грн., загальна сума виплат становить 9249,15 грн., за листопад 2010 року сума нарахованої заробітної плати становить 6472,71 грн., страхові внески в сумі 2356,07 грн., загальна сума виплат становить 8828,78 грн., яка підтверджена актами виконаних робіт 8 безробітними по управлінню праці за листопад-жовтень 2010 року, щодо виконанню робіт по підготовці справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахування, які затверджені начальником управління праці ОСОБА_4 та підписані комісією, що є порушенням п.9 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 839 та п.2.3,1 договору від 22.09.2010 № 69-10 Ф, укладеного між Білопільським центром зайнятості та управлінням праці, п.п.2 абзацу 3 розпорядження РДА від 31.08.201 № 506, якими визначено проведення оплачуваних громадських робіт по «інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій».
Виходячи з вищевикладеного, в ОСОБА_3 ревізії робиться висновок, що в рахунок громадських робіт виконувалися роботи, які с безпосередньо основною функцією установи. В порушення зазначених нормативних актів, безпідставно витрачено коштів Фонду зайнятості на оплату громадських робіт в загальній сумі 18077,93 гривень.
На підставі ОСОБА_3 ревізії відповідачем направлено позивачеві лист-вимогу № 01-14/1146 від 26.12.2011 року (а.с. 35) «Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства при ревізії фінансово-господарської діяльності Білопільського районного центру зайнятості», в якому зазначено, що зустрічною звіркою, проведеною в управлінні праці та соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації, встановлено, що згідно витрат по управлінню праці на організацію оплачуваних громадських робіт за жовтень 2010 року нараховано заробітної плати 8 безробітним в сумі 6780,91 грн., сума страхових внесків склала 2468,24 грн., загальна сума виплат становить 9249,15 грн., за листопад 2010 року сума нарахованої заробітної плати становить 6472,71 грн., страхові внески в сумі 2356,07 грн., загальна сума виплат становить 8828,78 грн., яка підтверджена актами виконаних робіт 8 безробітними по управлінню праці за листопад-жовтень 2010 року, щодо виконанню робіт по підготовці справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахування, які затверджені начальником управління праці ОСОБА_4 та підписані комісією, що є порушенням п.9 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України в 10.09.2008 № 839 та п.2.3,1 договору від 22.09.2010 № 69-10Ф, укладеного між Білопільським центром зайнятості та управлінням праці, п.1.2 абзацу 3 розпорядження РДА від 31.08.2010 № 507, якими визначено проведення оплачуваних громадських робіт по «інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій». Виходячи з вищевикладеного, в рахунок громадських робіт виконувались роботи, які є безпосередньо основною функцією установи.
В порушення зазначених нормативних актів, безпідставно витрачено коштів Фонду зайнятості на оплату громадських робіт в загальній сумі 18077,93 грн., у зв'язку з чим вимагається провести відшкодування управлінням праці безпідставно витрачені кошти Фонду зайнятості па оплату громадських робіт в загальній сумі 18077,93 гривень, вжити відповідних правових заходів, щодо притягнення осіб, як допустили порушення чинного законодавства, до дисциплінарної відповідальності.
Як встановлено вивченням матеріалів справи судом, розпорядженням голови Білопільської районної державної адміністрації № 507 від 31.08.2010 р. (а.с. 7) внесено зміни до розпорядження голови районної державної адміністрації від 21 грудня 2009 року № 723 «Про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт у 2010 році», та Перелік видів оплачуваних громадських робіт, які мають суспільно корисну спрямованість, доповнено, зокрема, наступним абзацом: «інформування населення стосовно порядку отримання житлових субсидій».
22 вересня 2010 року між Білопільським районним центром зайнятості та управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської райдержадміністрації укладено Договір № 69-10 Ф про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт (а.с. 9).
Предметом даного договору є організація і проведення оплачуваних громадських робіт (п. 1.1.), створення сторонами договору необхідних умов для тимчасової зайнятості осіб, які не мають роботи (п. 1.2.).
Згідно з п. 2.3. Договору, роботодавець зобов’язується створити у термін до 22.09.2010 року тимчасові робочі місця для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій у загальній кількості 8 місць, у тому числі кур’єр – 2, діловод – 4, оператор комп’ютерного набору – 2.
Згідно з наказом управління праці та соціального захисту населення Білопільської РДА № 61 від 22.09.2010 р. (а.с. 53), наказано створити 8 тимчасових робочих місць для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій, в тому числі: 2 робочих місця за професією – кур’єр, 4 робочих місця за професією діловод, 2 робочих місця за професією – оператор комп’ютерного набору.
Згідно з копіями Трудових договорів на участь у оплачуваних громадських роботах, укладених між Управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської РДА та фізичними особами, вісім фізичних осіб прийнято на оплачувані громадські роботи за професіями діловод, кур’єр, оператор комп’ютерного набору з окладом 907 грн. на місяць у відділ грошових виплат і компенсацій (а.с. 78-85).
Згідно з актом виконаних робіт за жовтень 2010 року по управлінню праці та соціального захисту населення від 05 листопада 2010 року (а.с. 54), згідно Договору «Про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт» № 69-10Ф від 22 вересня 2010 року у жовтні 2010 року на громадських роботах працювали 8 осіб, фактично відпрацьовано 157 людино-днів, виконано наступні роботи: підготовка справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахування, роботи виконано якісно та у повному обсязі.
Згідно з актом виконаних робіт за листопад 2010 року по управлінню праці та соціального захисту населення від 01 грудня 2010 року (а.с. 55) згідно Договору «Про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт» № 69-10Ф від 22 вересня 2010 року у листопаді 2010 року на громадських роботах працювали 8 осіб, фактично відпрацьовано 157 людино-днів, виконано наступні роботи: підготовлено 4449 справи по житлових субсидіях до прийому документів та нарахування, роботи виконано якісно та у повному обсязі.
Згідно з даними щодо витрат управління праці та соціального захисту населення Білопільської РДА на організацію оплачуваних громадських робіт згідно договору № 69-10ф від 22 вересня 2010 року за жовтень 2010 року, загальна сума витрат становить 9 249,15 грн. (а.с. 57).
Згідно з даними щодо витрат управління праці та соціального захисту населення Білопільської РДА на організацію оплачуваних громадських робіт згідно договору № 69-10ф від 22 вересня 2010 року за листопад 2010 року, загальна сума витрат становить 8 828,78 грн. (а.с. 56).
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт врегульовано відповідним Положенням, затвердженим постановою КМУ № 839 від 10.09.2008 року (далі – Положення), згідно з пунктом 8 якого види оплачуваних громадських робіт визначаються виходячи з потреб територіальної громади, регіону і повинні сприяти їх соціальному розвитку.
Пунктом 9 Положення передбачено, що оплачувані громадські роботи організовуються роботодавцями незалежно від форми власності на договірній основі. Для проведення оплачуваних громадських робіт (незалежно від джерел їх фінансування) між міським, районним, районним у місті або міськрайонним центром зайнятості (далі - місцевий центр зайнятості) та роботодавцями укладається договір про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. Примірна форма зазначеного договору затверджується Мінпраці за погодженням з правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд). Договори про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт укладаються в межах одного календарного року.
Згідно з листом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.07.2010 року № 685/0/15-10/5 «Про організацію оплачуваних громадських робіт щодо інформування населення про надання житлових субсидій за спрощеною процедурою», адресованим обласним та прирівняним до них державним адміністраціям, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2010 № 621 "Про посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг" та наказу Мінпраці від 22.07.2010 № 202 міністерство просить в найкоротші терміни організувати проведення оплачуваних громадських робіт, спрямованих на інформування населення про надання житлових субсидій за спрощеною процедурою з урахуванням норм Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 839.
Листом звернуто увагу, що в ході громадських робіт безробітні особи можуть здійснювати інформування населення про можливість отримання субсидій за спрощеною процедурою шляхом розповсюдження інформаційних матеріалів (без надання роз'яснень щодо особливостей призначення субсидії конкретній особі або виконання інших функцій щодо визначення права на отримання субсидії та іі розміру), а також технічну обробку та кур'єрську доставку матеріалів тощо.
Дослідженням письмових доказів, що містяться в справі (договори, акти виконаних робіт, дані щодо фактичних витрат тощо), встановлено, що позивачем дотримано вимоги чинного законодавства щодо організації та проведення оплачуваних громадських робіт у даному випадку.
Як зазначено відповідачем в оскаржуваній вимозі від 26.12.2011 року, позивачем допущено порушення вимог п.9 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 839 та п.2.3,1 договору від 22.09.2010 № 69-10 Ф, укладеного між Білопільським центром зайнятості та управлінням праці, п.п.2 абзацу 3 розпорядження РДА від 31.08.201 № 506, якими визначено проведення оплачуваних громадських робіт по «інформуванню населення стосовно порядку отримання житлових субсидій», оскільки в рахунок громадських робіт виконувались роботи, які є безпосередньо основною функцією установи.
Однак суд не погоджується з таким висновком відповідача, виходячи з наступного.
Приблизний перелік робіт, які можуть здійснювати безробітні особи під час виконання громадських робіт з інформування населення стосовно порядку отримання житлових субсидій, міститься у листі Міністерства праці та соціального захисту населення від 30.07.2010 р.
Згідно з вказаним листом, у ході громадських робіт безробітні особи можуть здійснювати інформування населення про можливість отримання субсидій за спрощеною процедурою шляхом розповсюдження інформаційних матеріалів, а також технічну обробку та кур'єрську доставку матеріалів тощо.
Як пояснила в судовому засіданні представник управління праці та соціального захисту населення Білопільської РДА, оператори комп'ютерного набору набирали інформаційні листівки про порядок призначення житлових субсидій та відправляли електронні листи сільським, селищним радам та листівки про кількість поданих заяв на субсидії в розрізі рад; діловоди виконували технічні роботи з кореспонденцією, що надходила на адресу управління та вели її обробку; інформували осіб, які звернулися за призначенням житлових субсидій про порядок призначення субсидій, необхідність дооформлення документів; відправляли відповідну документацію адресатам; в розмові по телефону роз'яснювали заявникам новий порядок призначення субсидій; кур'єри здійснювали доставку інформаційних листівок, документів від осіб, які не в змозі зробити це самостійно, проводили з ними роз'яснювальну роботу щодо порядку призначення субсидій за спрощеною системою.
Таким чином, виконання безробітними особами роботи з технічної підготовки справ по житлових субсидіях до прийому документів та нарахувань, на переконання суду, охоплюється поняттям громадських робіт, визначених як «інформування населення стосовно порядку отримання житлових субсидій», і не суперечить вимогам нормативних актів, що регулюють порядок проведення та організації оплачуваних громадських робіт.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про безпідставність оскаржуваної вимоги і необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Позивач просить визнати оскаржувану вимогу нечинною, у той же час із системного аналізу положень статей 105, 162, 171 КАС України вбачається, що у випадках, коли предметом спору є індивідуальний акт, позовною вимогою за правилами Кодексу адміністративного судочинства України може бути визнання такого акту протиправним та його скасування, а в разі оскарження нормативно-правового акта – визнання його нечинним.
Враховуючи викладене, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, прийнявши постанову про визнання оскаржуваної вимоги протиправною та її скасування.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Білопільського районного центру зайнятості до Державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання вимоги нечинною – задовольнити.
Визнати протиправною і скасувати вимогу контрольно-ревізійного відділу в Білопільському районі, викладену у листі від 26.12.2011 р. № 01-14/1146, щодо проведення відшкодування управлінням праці та соціального захисту населення Білопільської райдержадміністрації безпідставно витрачених коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на організацію та проведення оплачуваних громадських робіт в сумі 18 077,93 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко
Повний текст постанови складено 12.03.2012 року.