Справа № 2018/2-а-22/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2011 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Ніколаєнко І.В.,
при секретарі - Конюшенко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави України в особі Управління Державного казначейства у Київському районі м.Харкова, Управління праці та соціального захисту населення у Київському районі м.Харкова, Харківський обласний центр по нарахуванню і виплати соціальних допоміг облдержадміністрації про перерахування виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
13.04.2009 р. позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, який в судовому засідання уточнила та просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення у Київському районі м.Харкова, Харківський обласний центр по нарахуванню і виплати соціальних виплат облдержадміністрації протиправними про призначення допомоги при народженні дитини у частині розміру допомоги та допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до досягнення нею трирічного віку, у частині розміру допомоги за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за листопад 2008 року та зобов`язати їх виплатити недодані суми з урахуванням індексу інфляції з моменту несплати по день фактичної виплати. Відшкодувати її за рахунок державного бюджету суму упущеної вигоди за період з 1 квітня 2007 року по 08 липня 2007 року з урахуванням індексу інфляції з моменту несплати по день фактичної виплати. Крім того у подальшому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, про дату та час проведення судового засідання повідомлялись судом належним чином, подали заяви, в яких просили справу розглядати в їх відсутність.
Відповідача Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Харкові ради подали письмові заперечення, в яких в задоволені позовних вимог просили відмовити, в зв`язку з пропуском позивачкою передбаченого ст. 99 КАС України строку звернення до суду. Також посилаються на те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, у 2007 році була передбачена Законом України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”. Пунктом 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були призупинені дії статей 41, 43 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” щодо встановлення розміру допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці була призначена на підставі наданих відповідних документів. У 2007 році допомога при народження дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась і виплачувалась управлінням праці та соціального захисту населення у розмірах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім`ям з дітьми», якою було затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Згідно пункту 9 вищезазначеного Порядку „допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму”. Допомога при народженні дитини була призначена ОСОБА_1 у розмірі 8500 грн і виплачувалась у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, протягом року з 01.03.2007р. по 31.03.2007р. у розмірі 3400, а з 01.04.2007р. по 31.03.2008р. у розмірі 425 грн. щомісячно. З 23.05.2007 р. по 07.03.2010 р. допомога на дитину позивачці призначена у розмірі 129,03 грн. (561 грн. х 23%= 129,03 грн.) щомісяця. З 01.10.2007 р. проведений перерахунок в зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і змінено розмір допомоги на 130,64 грн. щомісяця. (568 грн. х 23% = 130,64 грн.). З 01.01.2008 р. по 15.01.2009 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена позивачці у розмірі 144, 10 грн на місяць.
З урахуванням вищевикладеного, вважають управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Харкові ради, як орган виконавчої влади, діяло в межах повноважень, відповідно до вимог діючого законодавства.
Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За матеріалами справи встановлено, що позивачка є застрахованою особою в системі загальнообов`язкового соціального страхування, має дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі копії наказу «2006\1939\2-К від 11.04.2006 р. по ЗАО «Новий Стиль» ОСОБА_1 як матері дитини надана відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 11.04.2006 по 15.01.2009 року.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена позивчці, як особі застрахованій у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування за місцем її роботи з 11.04.2006 р., та виплата цієї дороги здійснювалась підприємством по 31.12.2006 р.
Перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році, виходячи з положень ст. 56 Закону України від 19.12.2006 р. № 3235-1У „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 р. № 13, з 2008 року - ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2811-XII з наступними змінами (далі Закон № 2811-XII).
Преамбулою Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року № 2240-III з наступними змінами (далі Закон № 2240-III), визначено, що цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв`язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Відповідно до визначання термінів, передбачених Законом № 2240-ІІІ, суб`єктом загальнообов`язкового державного соціального страхування є застрахована особа, на користь якої здійснюється відповідне страхування. Страховий випадок –подія, з настанням якої виникає право у застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання матеріального забезпеченні або соціальних послуг.
Згідно із ст. 35 вищезазначеного Закону, допомога по тимчасовій непрацездатності, що є страховим випадком, який зумовлює відповідне матеріальне забезпечення, надається у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).
До тимчасової втрати працездатності відносить, окрім іншого, також період по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (п. 4 ч. 2 ст. 35 Закону № 2240-ІІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону № 2240-ІІІ - матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).
Частиною 3 ст. 50 цього Закону передбачено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адмі-
ністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Пунктом п. ч. 1 ст. 20 Закону № 2240-ІІІ визначено, що кошти загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на поховання.
Статтею 43 Закону № 2240-ІІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 4 Закону України від 11.01.2001 року № 2213-III „Про розмір внесків на деякі види загальнообов`язкового державного соціального страхування” з наступними змінами визначено, що виходячи з можливостей Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності виплата, передбачена статтею 41 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, встановлюється в розмірі не нижче подвійного розміру встановленого законом прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, а виплата, передбачена статтею 43 зазначеного Закону, встановлюється в розмірі не нижче ніж 23 відсотки прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Дію цієї статті зупинено на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Відповідно до положень Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI „Про Державний бюджет України на 2008 рік” стаття 4 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов`язкового державного соціального страхування” виключена.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 року - зміни, внесені підпунктом 2 пункту 33 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Пунктом 3 Постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 39 від 18.05.2006 року на виконання пункту 3 статті 11 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначилось про надання повноважень голові правління Фонду звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією внесення змін до чинного законодавства щодо передачі функції призначення та надання допомоги при народженні дитини органам соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету.
З метою врегулювання питання передачі функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення та своєчасного надання застрахованим особам у 2007 році зазначених виплат за рахунок коштів державного бюджету наказом Міністерства праці та соціальної політики України “Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення” від 06.12.2006 року № 453 наказано Міністру праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, начальникам головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації та Управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації забезпечити, зокрема:
- до 25 грудня 2006 року прийняття від страхувальника або робочого органу Фонду списків застрахованих осіб та заявки на суму коштів за видами виплат;
- з 1 січня 2007 року призначення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі документів, визначених Законом України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
- своєчасне формування заявок по коштах державного бюджету, необхідних на виплату застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 1 січня 2007 року.
Пунктом 7 статті 71 Закону України від 19.12.2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік” зупинена дія ст. 41 та 43 Закону № 2240-ІІІ та п. 14 цієї ж статті зупинена дія ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім`ям з дітьми” у частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зупинення дії статті 43 на 2007 рік, передбачене пунктом 7 статті 71 Закону України від 19.12.2006 року N 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.
Частиною 3 ст. 56 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлювалося, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім`ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 207 від 26.12.2006 року „Про бюджет Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2007 рік” визначено про зупинення у 2007 році виплату за рахунок коштів Фонду допомоги при народженні дитини та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за виключенням випадків, коли зазначені два види допомоги нараховані до 1 січня 2007 року, але фактично не виплачені у 2006 році.
З метою приведення окремих нормативних актів Фонду у відповідність до Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” зупинена на 2007 рік дія положень Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001 року. № 16, із змінами і доповненнями, які стосуються виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.2007 року № 32, зареєстрованим Мінюстом України 10.02.2007 року за № 112/13379, затверджений Порядок передачі документів від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення для продовження виплати у 2007 році застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.
Таким чином, визначене ст. 56 Закону України від 19.12.2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік” про здійснення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у встановлених цим Законом розмірах за своєю суттю означає, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у 2007 році позбавляється функцій призначення та виплати такої допомоги.
Відповідно до положень ст. 96 Конституції України Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 01 січня по 31 грудня, а за особливих обставин –на інший період.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 „Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, прийнятою відповідно до ст. 56 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, встановлено, що 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям (субвенція): з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13, зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 900, затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, яким визначений механізм призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів державного бюджету.
Визнані такими, що втратили чинність: „Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2005 року № 315 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім`ям з дітьми” та постанова Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2006 року № 503 „Про внесення змін до Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини особам, застрахованим у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування”.
Встановлено, що призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання застрахованої особи. Виплата згідно з цією постановою допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, здійснюється починаючи з 1 січня 2007 року.
Підставою для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є заява застрахованої особи, наказ (розпорядження) роботодавця про надання застрахованій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки по догляду за дитиною, а для застрахованих осіб, зазначених у частинах другій і третій статті 6 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, - заява застрахованої особи.
Документи, необхідні для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто та розглядаються органом, що призначає і виплачує допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму.
Про призначення зазначеного виду допомоги чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення.
Орган, що призначає і виплачує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, повинен давати роз`яснення з питань її призначення і виплати та надавати заявнику допомогу в одержанні необхідних документів.
Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані такими, що не відповідають Конституції України положення Закону України від 19.12.2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема, - абзац третій частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з 09.07.2007 року розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка повинна надаватися особам, застрахованим в системі загальнообов`язкового соціального страхування, на законодавчому рівні не визначений, оскільки з 09.07.2007 року відновлена редакція 43 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, - “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом”, проте остання постанова Правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з цього питання прийнята 27.12.2005 року № 218. Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 207 від 26.12.2006 року визначено про зупинення у 2007 році виплату за рахунок коштів Фонду допомоги при народженні дитини та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за виключенням випадків, коли зазначені два види допомоги нараховані до 1 січня 2007 року, але фактично не виплачені у 2006 році.
Дія ст. 4 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов`язкового державного соціального страхування” –зупинена приписами Закону України від 19.12.2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Статтю 4 виключено згідно із Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Зміни, внесені підпунктом 2 пункту 33 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.
Законом України від 03.06.2008 року № 309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” статтю ст. 4 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов`язкового державного соціального страхування” виключено.
Встановлений Верховною Радою України розмір виплат, передбачених ст. 43 Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” відповідно до положень п. 5 розділу 1Х “Прикінцеві положення” цього Закону України, а саме –„до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму”, в 2007 році визнаний таким, що не відповідає Конституції України.
Стаття 13 Закону № 2811-XII, в редакції Закону України № 2334-Ш від 22.03.2001 року, що діяла до 01.01.2008 року визначала, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом мала не застрахована в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснювала догляд за дитиною.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-У1 „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” змінена редакція ст. 13 Закону № 2811-ХП (чинна з 01.01.2008 року), - „право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновитель, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною”.
Відповідно до приписів Закону № 2811-ХП, в редакції чинній з 01.01.2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є одним із видів соціальної допомоги, що надається особі, як застрахованій в системі загальнообов`язкового соціального страхування, так і не застраховані в цій системі, яка фактично доглядає дитину до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із ст. 9 КАС України, суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону № 2811-ХП - громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
З урахуванням положень ч. 7 ст. 9 КАС України, суд вважає, що здійснюючі з 09.07.2007 року особі, застрахованій в системі загальнообов`язкового соціального страхування, виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішення питання про розмір зазначеної допомоги, відповідач повинен був виходити з приписів ч. 1 ст. 15 Закону № 2811-ХП.
Суд також зазначає, що надане Кабінету Міністрів України положеннями ч. 3 ст. 56 Закону України від 19.12.2006 року № 489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік” право стосується визначення механізму призначення та виплати особі, застрахованій в системі загальнообов`язкового соціального страхування, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але не встановлення її розмірів.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-У1 „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 107-У1) редакція ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу УШ “Прикінцеві положення” Закону № 2811-ХП викладені наступним чином, відповідно,
- „допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень”;
- „допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців”.
Дані положення Закону № 107-У1 в встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнані.
Статтею 58 Закону № 107-У1 затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі, зокрема, для працездатних осіб: з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень.
Визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370, зареєстрованим Мінюстом України 07.02.2001 року № 112/6400, затверджена Методика обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги.
Пунктом 1.5 даної методики визначений порядок обчислення сукупного доходу сім`ї при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Виходячи з наведеного, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги що необхідності здійснення перерахунку призначеної позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 році саме в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки ці вимоги суперечать приписам чинного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 з наступними змінами „Про затвердження „Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми” визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб`єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами (п. 18).
Відповідно до п. 19 цієї Постанови - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Пунктом 20 Постанови визначений перелік документів, який подається до органів праці та соціального захисту населення особою, яка бажає отримувати допомогу.
Згідно з абзацом 3 п. 23 Постанови, - для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.
Про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення (п. 43).
У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви (п. 44).
Пункт 22 даної Постанови щодо розмірів зазначеної допомоги кореспондується з положеннями Закону України „Про державну допомогу сім`ям з дітьми”, - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Оскільки здійснення перерахунку раніш призначеною допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, визначеному ч. 1 ст. 15 Закону № 2811-ХП, а саме, - в розмірі більшому ніж мінімальний, можливо лише в результаті обчислення сукупного доходу сім`ї позивачки при поданні нею кожного півріччя до Управлінні праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Харкові ради відповідних документів, а таких документів (довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан) позивачка до відповідача не подавала, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивачки стосовно виплат за 2008 рік.
Відповідно до положень ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом, або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 100 КАС України визначено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Починаючи з травня 2007 року позивачка щомісячно отримувала конкретні суми виплат - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір яких її фактично влаштовував бо до суду за захистом своїх прав на протязі 2007 –2008 років позивачка не зверталася. Посилання на необізнаність в діючому законодавстві не можу бути підставою для визнання поважності причин пропуску процесуального строку для звернення до суду.
Оскільки жодних доказів в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачкою не надано, суд вважає, що процесуальний строк звернення до суду поновленню не підлягає.
Крім того, суд зазначає, що органі праці та соціального захисту населення не є страховиками в розумінні положень Закону України „Про страхування” та Закону України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” . Отже приписи п. 5 ч. 1 ст. 268 Цивільного кодексу України не можуть бути застосовані до правовідносин, що виникли між сторонами по справі.
Таким чином, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 100 КАС України в задоволенні позовних вимог позивачки щодо нарахування та сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році слід відмовити за пропуском строку звернення до суду, оскільки на цьому наполягає відповідач.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, Законом України „Про державну допомогу сім`ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.92, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 р. № 489-V, Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 № 107-VI, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.07, ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 17, 94, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Харкова шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги.
СУДДЯ
- Номер:
- Опис: про стягнення допомоги на дитину
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2018/2-а-22/11
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Ніколаєнко І. В.
- Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.06.2010
- Дата етапу: 22.04.2011
- Номер:
- Опис: про стягнення допомоги на дитину
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2018/2-а-22/11
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Ніколаєнко І. В.
- Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.06.2010
- Дата етапу: 22.04.2011