Копія
Справа № 2 - а – 46
2009 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
3 квітня 2009 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Романюк Л.І.
при секретарі Педько О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відміну постанови про закінчення виконавчого провадження,
в т а н о в и в
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відміну постанови про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом 2-а-3 виданим 11 березня 2008 року Гадяцьким районним судом, вказуючи, що 15 лютого 2008 року колегією суддів Гадяцького районного суду Полтавської області постановлено рішення, яким зобов’язано Міністерство фінансів України виділити та перерахувати через Міністерство праці та соціального захисту населення Головному управлінню праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації кошти для виплати йому суму недоплаченої щорічної грошової допомоги, як дитині війни за 2007 рік в розмірі 1441 грн. 80 коп. Дане рішення набрало законної сили та звернуто до виконання в Департамент державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України. У червні 2008 року старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби відкрив виконавче провадження по виконавчому листу № 2-а-3 від 11 березня 2008 року. 16 грудня 2008 року постановою Департаменту ДВС виконавче провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа закінчено в зв`язку з тим, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» не передбачає бюджетних призначень для виконання зобов`язань по судовим рішенням щодо перерахунку виплаченої разової грошової допомоги дітям війни та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тому позивач звернувся до суду.
ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що вважає рішення державного виконавця незаконним, так як всі посадові особи і організації повинні виконувати рішення суду.
Представник Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у судове засідання не з`явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд встановив, що 15 лютого 2008 року колегією суддів Гадяцького районного суду Полтавської області постановлено рішення, яким зобов`язано Міністерство фінансів України виділити та перерахувати через Міністерство праці та соціального захисту населення Головному управлінню праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації кошти для виплати ОСОБА_1 суми недоплаченої щорічної грошової допомоги як дитині війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2007 рік в розмірі 1441 грн. 80 коп.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2008 року апеляційну скаргу Міністерства фінансів України на постанову Гадяцького районного суду Полтавської області від 15 лютого 2008 року по справі № 2-а-3/2008 р. залишено без задоволення.
Постанова суду від 15 лютого 2008 року набрала законної сили, звернута до виконання шляхом направлення виконавчого листа до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
9 червня 2008 року старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби відкрив виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-а-3, виданого 11 березня 2008 року.
16 грудня 2008 року постановою Департаменту ДВС виконавче провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа закінчено в зв`язку з тим, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» не передбачає бюджетних призначень для взяття зобов`язань по судовим рішенням щодо перерахунку виплаченої разової грошової допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно ч. 2 ст. 19 та ч. 3 ст. 22 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягів існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів щодо відповідності Конституції України положень деяких статей Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» пункту 12 ст. 71, яким зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч. 6 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
За таких обставин застосування при виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» суперечить Конситуції України, що відповідно порушує права позивача.
Відповідно ч. 1 ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», органи державного казначейства України здійснюють облік зобов`язань розпорядників бюджетних коштів у порядку, визначеному Державним казначейством України та відображають їх у звітності про виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
Частина 4 цієї ж статті говорить, що зобов`язання щодо виплати допомоги, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, облікуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Отже, до Законів України відноситься і Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яким передбачена виплата допомоги учасникам війни незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Судові рішення відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов`язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Статею 85 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у виконавчому првадженні на дії (бездіяльність) державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби по виконанню рішення або відмову у здійсненні передбачених цим Законом дій стягувачем чи боржником може бути подана скарга до суду.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки державний виконавець повинен вжити всіх необхідних відповідних заходів для примусового виконання рішення суду. Посилання на ту обставину, що у бюджеті відсутні кошти на виконання рішень судів, є неспроможною так, як не тільки органи ДВС, а й інші державні установи, яких стосується дана постанова суду, повинні вжити заходів щодо виконання рішення суду, що набрало законної сили. Державний виконавець, виносячи постанову, звузив обсяг існуючих у позивача прав, гарантованих Конституцією України та не вказав, які саме заходи ним було вжито щодо виконання рішення суду, окрім вивчення змісту Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Таким чином суд вважає, що постанова про закінчення виконавчого провадження є незаконною та винесена передчасно, оскільки рішення суду не виконано та не вжито відповідних заходів щодо його виконання, тому вона підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 85 ЗУ „Про виконавче провадження”, Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Рішенням Конституційного суду України справа № 1 – 27/2004 від 01 грудня 2004р. № 20-рп/2004, Рішенням Конституційного суду України справа № 1 – 29/2007 від 09 липня 2007р. № 6-рп/2007 , Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Міністерство праці та соціальної політики України від 30.08.00 № 1035/200, Постановою КМУ від 02.11.06р. № 1543, ст. 8-11, ч.4 ст.70 ,71, 86, 94, 159, 163, 181, 257 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позовну заяву ОСОБА_1 про відміну постанови про закінчення виконавчого провадження задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_2 неправомірними та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України від 29 грудня 2008 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-а-3 виданим 11 березня 2008 року Гадяцьким районним судом Полтавської області у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства Фінансів України, Державного казначейства України, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Головного управління державного казначейства в Полтавській області про стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги.
Виконавчий лист № 2-а-3 виданий 11 березня 2008 року повернути Департаменту державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України для виконання рішення суду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Гадяцький районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Головуюча : підпис
Копія – вірно
Суддя Гадяцького
районного суду ОСОБА_3