Судове рішення #48714299


Апеляційний суд Черкаської області

м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18033, (0472) 37-23-83


Справа № 22 ц -4886/ 10 Категорія — 57

Головуючий по 1 інстанції' ОСОБА_1

Доповідач в апеляційній інстанції' ОСОБА_2

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2010 року Колегія суддів судової палати в цивільних

справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючого

суддів

при секретарі

ОСОБА_2

ОСОБА_3, ОСОБА_4

ОСОБА_5



в

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційігу скаргу управління Пенсійного фонду України в Монастиригценському районі Черкаської області на ухвалу та постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 21 травня 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6' Іванівни до УПФ України в Монастиригценському районі про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання про перерахування та стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії дітям війни,

встановила:

Звертаючись з вказаним позовом ОСОБА_6 посилається на те, іцо відповідно до ст. 1 Закону "Про соціальний захист дітей війни" вона є дитиною війни і має право на щомісячну державну соціальїгу допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії' за віком. Оскільки таке підвищення їй у 2006 - 2008 роках не виплачувалося, просила стягнути з відповідача на її користь 3 944, ЗО гри

Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 21 травня 2009 року поновлено строк звернення до адміністративного суду.

Постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 21 травня 2009 року позов задоволено частково.

Визнано відмову управління Пенсійного фонду України в Монастрищенському районі Черкаської області щодо неповного нарахування та виплати щомісячного підвищення до пенси, як дитині війни за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року незаконною.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду в Монастрищенському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплатити на користь позивача недоплачену йому щомісячну державну соціальну допомогу в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням проведених за цей період виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Монастрищенському районі Черкаської області просить скасувати ухвалу та постанову суду та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, так як вважає їх незаконними і необгрунтованими, винесеними з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, пояснення осіб які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів.

Суд встановив, що позивач отримує пенсію за віком та відноситься до категорії' громадян, яким встановлено статус дитини війни. Відповідно до етапі 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або іцомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідач визнав, що такі виплати позивачу не проводилися. Тому суд прийшов до правильного висновку про порушення відповідачем прав позивача.

Проте, частково задовольняючи позовні вимоги, суд не звернув увагу па заперечення відповідача, що згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Він, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Частиною 1 ст. 100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

На застосування цієї вимогу закону наполягав відповідач в суді першої інстанції.

Суд відхилив заперечення відповідача та ухвалою поновив строк звернення позивачем до суду. Суд послався на те, що позивач через похилий вік не міг розібратися у суті нормативних документів які регулюють дані правовідносини та практиці їх застосування. Такі висновки є помилковими, оскільки вказаний в ст. 99 КАС України строк не є процесуальним і поновленню не підлягає.

Оскільки строк звернення до суду поновлено безпідставно, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення перерахованих сум пенсії підлягають задоволенню в межах річного строку до дати подачі позову до суду.

Позивач звернувся до суду 28 квітня 2009 року та просив зобов'язані відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за 2006 - 2008 роки. Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 вступило в дію з 22.05.2008

з

року, тому позовні вимоги підлягали до задоволення за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Колегія суддів приходить до висновку про можливість виправлення допущених судом помилок шляхом ухвалення нового рішення про зобов'язання провести перерахунок пенсії' позивача за вказаний період.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 315 ЦПК України, колегія

в up і ш и я а:

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області на ухвалу та постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 21 травня 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до УПФ України в Монастирищенському районі про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання про перерахування та стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії' дітям війни задовольнити частково, постанову суду змінити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в УПФ України в Монастирищенському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6' Іванівни з підвищенням її на 30% мінімальної пенсЇЇ за віком, та виплатити перераховану пенсію за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з врахуванням уже проведених виплат за цей період.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Рішення колегії суддів набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене до Верховного Суду Украши протягом двох місяців з дня проголошення.

головуючий

Судді


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація