Справа № 22ц-955/2009 |
Головуючий у першій інстанції Короїд Ю.М. |
Категорія - цивільна |
Доповідач - Шемець Н.В. |
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2009 року |
|
місто Чернігів |
|
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі: |
|
||
головуючого-судді: |
РЕДЬКИ А.Г., |
||
суддів: |
ШЕМЕЦЬ Н.В., ГУБАР В.С., |
||
при секретарі: |
РАЧОВІЙ І.І., |
||
за участю: |
ОСОБА_1, ОСОБА_2., її представника ОСОБА_3., |
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1на рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 26 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання,
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2009 року ОСОБА_2. звернулася до суду з позовом про стягнення аліментів з відповідача на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, який продовжує навчання, в розмірі ј частини його заробітку щомісячно на період навчання сина, мотивуючи тим, що вона сама невзмозі утримувати сина, а дохід відповідача дозволяє надавати матеріальну допомогу сину у зв”язку з його навчанням.
Рішенням Козелецького районного суду від 26 березня 2009 року позов ОСОБА_2. задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_1 аліменти на користь ОСОБА_2. на утримання сина ОСОБА_4., ІНФОРМАЦІЯ_1народження, в розмірі 1/6 частини з усіх видів його заробітної плати (доходу) щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для особи відповідного віку, починаючи з 11.02.2009 року і на час навчання сина, але не більше ніж до досягнення ним двадцятитрьохрічного віку; також стягнуті з ОСОБА_1 судові витрати.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1. просить рішення суду змінити, зменшивши суму стягнутих аліментів. Апелянт зазначає, що судом не враховано того, що він має неповнолітню доньку від іншого шлюбу, яка також потребує фінансової допомоги; син перебуває на повному державному забезпеченні та отримує стипендію. Також не враховано стан здоров”я апелянта та те, що він має матір похилого віку. Відповідач не згоден сплачувати аліменти колишній дружині на сина, який на даний час з нею не проживає, та ставить питання про перерахування даних коштів на особовий рахунок сина.
В судовому засіданні апеляційного суду апелянт уточнив вимогу щодо зменшення розміру аліментів і просив визначити до стягнення аліменти в розмірі 600 грн. щомісячно.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно свідоцтва про народження (а.с.5) сторони є батьками ОСОБА_4., ІНФОРМАЦІЯ_1народження, який, як це вбачається з довідки Військового інституту телекомунікацій та інформатизації НТУ України „Київський політехнічний інститут” навчається у цьому навчальному закладі з 27 липня 2008 року до 27 липня 2012 року і знаходиться на повному державному забезпеченні (а.с.6).
Згідно ч. 1 ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_2., суд першої інстанції врахував, що відповідач має іншу сім”ю та дитину, стан його здоров”я, а також ту обставину, що син знаходиться на повному державному забезпеченні.
Проте апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції при визначенні розміру аліментів не було враховано всі обставини, як то визначено ст. ст. 182, 199, 200 СК України.
Для виникнення даного аліментного зобов”язання суду необхідно з”ясовувати потребу сина сторін у матеріальній допомозі у зв”язку з навчанням та наявності у батьків можливості надавати матеріальну допомогу.
Як підтвердила в судовому засіданні позивачка син перебуває на повному державному забезпеченні та отримує стипендію в розмірі 208 грн.
Необхідну для сина матеріальну допомогу вона пов”язує з придбанням для нього одягу, на що, за її поясненнями, витрачено біля 500 грн. з вересня 2008 року, та виділення нею коштів на харчування щомісячно біля 400грн.
Позивачка проживає одна, отримує незначну заробітну плату (а.с.7,39).
Відповідач має іншу сім”ю (а.с.24), доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2народження, яка навчається у 2 класі (а.с.25,53). Він отримує пенсію в розмірі 1939 грн. 77 коп., а також працює, і згідно довідки з місця роботи його загальна сума доходу за 2008 рік становить 81 618 грн.33 коп. (а.с.62).
Апеляційний суд враховує, що утримувати повнолітнього сина, який продовжує навчання, є обов”язок обох батьків - ч.1 ст.199 СК України.
Оскільки сина утримує мати, батько також має можливість надавати матеріальну допомогу, виходячи з його доходів, апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції про покладення такого обов”язку судовим рішенням і на відповідача.
Проте при визначенні розміру аліментів, апеляційний суд з врахуванням сімейного становища сторін, їх доходів, витрат на прожиття, перебування сина на повному державному забезпеченні, одержання ним стипендії та визначеного позивачкою розміру необхідної матеріальної допомоги сину, як то вона підтвердила в судовому засіданні апеляційного суду, вважає виваженим розмір аліментів - 1/10 частину заробітку(доходу) відповідача.
Доводи апелянта щодо його витрат на лікування та про утримання і надання фінансової допомоги престарілій матері не підтверджені доказами.
Заперечення апелянта проти стягнення аліментів на утримання сина на користь позивачки не узгоджуються з положеннями ч.3 ст.199 СК України, якою визначено право на звернення до суду з таким позовом того з батьків, з ким проживає син. ОСОБА_4. є членом сім”ї позивачки, зареєстрований разом з нею (а.с.7,8), тому суд вважає, що ОСОБА_2. є належним позивачем по справі.
Інші доводи апеляційної скарги не впливають на суть оскаржуваного рішення.
Тому рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині визначення розміру аліментів, стягнутих з відповідача, на утримання сина, який продовжує навчання - з 1/6 частини від заробітку(доходу) до 1/10 частини.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 182, 199,200 СК України, ст.ст. 303, 307, 309ч.1п.1, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,-
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1- задовольнити частково.
Рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 26 березня 2009 року в частині визначення розміру стягнутих з ОСОБА_1на користь ОСОБА_2аліментів на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1народження, який продовжує навчання - змінити, зменшивши з 1/6 частини від заробітку(доходу) до 1/10 частини від його заробітку (доходу).
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
ГОЛОВУЮЧИЙ: СУДДІ: