h
справа № 2-а-31572/08
категорія 2.31
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 квітня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Господарчук І.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-
встановив:
Позивачка у листопаді 2008 року звернулася до суду з позовом, в якомузазначає, що їй, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак, в 2007 році вона виплачувалась відповідачем у меншому розмірі. Просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо недоплати їй в період з липня по грудень 2007 року державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з останнього недоплачену щомісячну державну грошову допомогу за період в розмірі 3136,43 грн.
Позивачка в судове засідання не з"явилась.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки представника суду не повідомлено.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження, та застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дитина є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2.
Догляд за дитиною здійснюється матір'ю, тобто позивачкою по справі.
Оскільки позивачка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, правовідносини, передбачені Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" на неї не поширюються. В даному випадку спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до п. 10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась позивачці у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України.
Як свідчить довідка управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, позивачка отримувала щомісячну грошову допомогу: у липні та серпні 2007 року -по 258,06 грн, у вересні 2007 року -268,90 грн, у жовтні 2007 року -272,26 грн, у листопаді 2007 року -280,10 грн, у грудні 2007 року -288,20 грн, тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" .
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №1-29/2007 були визнані неконституційними положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п.7 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", отже, з цього часу відновлено дії ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період (ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік") та ст. 30 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також розміру допомоги, отриманої позивачкою за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року в безспірному порядку, що підтверджується письмовими доказами, розмір заборгованості перед нею становить 3800,06 грн:
сума заборгованості = сума, яка мала бути сплачена - сума, яка фактично сплачена:
липень 2007 року: (463,00 грн х 2 : 31 дн. x 23 дн.) - (258,06 грн : 31 дн. х 23 дн.) = 495,57 грн
серпень 2007 року: 463,00 грн х 2 - 258,06 грн = 667,94 грн
вересень 2007 року: 463,00 грн х 2 - 268,90 грн = 657,10 грн
жовтень 2007 року: 470,00 грн х 2 - 272,26 грн = 667,74 грн
листопад 2007 року: 470,00 грн х 2 - 280,10 грн = 659,90 грн
грудень 2007 року: 470,00 грн х 2 - 288,19 грн = 651,81 грн
Проте управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації допустило протиправну бездіяльність і не виплатило доплату у повному розмірі.
Враховуючи положення ст. 11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, так як це необхідно для повного захисту прав позивачки, про захист яких вона просить суд.
На підставі викладеного і керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року включно у розмірі меншому, ніж це встановлено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Стягнути з управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 3800,06 грн заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року.
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос