Справа № 2-193/2009р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2009 року Шепетівський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Босюка В.А.
при секретарі – Кулеші Л.М.,
з участю позивача,
представника відповідача – Стецюка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівка справу за позовом ОСОБА_2 до Вовківецької сільської Ради Шепетівського району про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3. Після смерті матері вона вступила в управління та розпорядження спадковим майном. В 2008 році дізналась, що мати була внесена в списки до державного акта на право колективної власності на землю, виданого селянській спілці «Нива» с. Вовківці Шепетівського району, але сертифікат на право на земельну частку (пай) матері не був виданий. Як спадкоємець першої черги після смерті матері просить визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) в розмірі 2,7 умовних кадастрових гектара вартістю 29312,02грн. Та виділити її з земель резервного фонду Вовківецької сільської Ради Шепетівського району.
В судовому засіданні позивач позов підтримала та пояснила, що від народження до 1955 року проживала разом з матір'ю в с. Вовківці, після чого переїхала проживати та прописалась на постійне місце проживання в м. Шепетівку, де проживає до цього часу. Відразу після смерті матері в спадковому будинку стала проживати її рідна сестра ОСОБА_4 Будь-яких заперечень, чи спору з приводу прийняття спадщини з ОСОБА_4 в неї не виникало, заяви про прийняття спадщини після смерті матері в нотаріальну контору не подавала, перешкод в цьому не було. На спадковий будинок не претендує. Про наявність заповіту на ім'я ОСОБА_4 не знала. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, в останньої є діти та чоловік. Оскільки мати мала право на земельну частку (пай), яке ОСОБА_4 не успадкувала, просить визнати таке право за нею в порядку спадкування.
Представник відповідача – Вовківецький сільський голова позов не визнав, пояснив, що після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла і отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом дочка останньої ОСОБА_4, яка померла в 2008 році. Оскільки спадщину після смерті матері позивач не прийняла, то вона не може успадкувати належне матері право на земельну частку (пай).
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини; подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5, дочкою якої є позивач ОСОБА_2, що підтверджується відповідними свідоцтвами про смерть ОСОБА_3, про народження та про одруження позивача. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй майно. 28.11.1995 року ОСОБА_3 заповіла все своє майно, а також те, на що за законом матиме право, ОСОБА_4, що підтверджується заповітом, посвідченим цього ж числа секретарем Вовківецької сільської Ради Шепетівського району, зареєстрованому в реєстрі за №14. Спадкоємець за заповітом ОСОБА_4 успадкувала майно ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 30.09.1996 року. Зазначені заповіт, свідоцтво про право на спадщину позивач не оспорює, вимоги про встановлення факту прийняття спадщини після смерті матері не заявляє. З пояснень позивача, представника відповідача, слідує, що спадшину ОСОБА_2 не прийняла, оскільки на успадковане ОСОБА_4 майно не претендувала і не претендує.
Таким чином суд приходить до висновку, що як спадкоємець за законом першої черги після смерті матері ОСОБА_3, позивач спадщину не прийняла, належне ОСОБА_3 майно успадковане ОСОБА_4, тому в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В позові ОСОБА_2 до Вовківецької сільської Ради Шепетівського району про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування – відмовити.
Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в Апеляційний суд Хмельницької області через Шепетівський міськрайонний суд.
Головуючий: В.А. Босюк.