Справа № 1122/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Хлюстіна Ю.М.
суддів - Харченко Ю.В., Федусика А.Г.
при секретарі судового засідання -Череватому М.Ю.
за участю сторін:
від позивача представник - не з’явився
від відповідача представник - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 про визнання незаконними дій з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року щодо прийняття постанови № 20 від 07 лютого 2010 року, скасування постанови № 20 від 07 лютого 2010 року окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року «Про забезпечення організації виборчого процесу», -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася довірена особа кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 з позовом до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 про визнання незаконними дій з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року щодо прийняття постанови № 20 від 07 лютого 2010 року, скасування постанови № 20 від 07 лютого 2010 року окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року «Про забезпечення організації виборчого процесу».
В обґрунтування позовних вимог заявник посилається на те, що оскаржувана постанова окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 № 20 від 07 лютого 2010 року не відповідає діючому законодавству, винесена з порушенням норм виборчого законодавства та підлягає скасуванню, оскільки окружна виборча комісія територіального виборчого округу № 136 під час розгляду цього питання перевищила свої повноваження, позбавила виборців можливості бути включеними до відповідних списків виборців рішенням дільничної виборчої комісії відповідно до діючого законодавства, як наслідок - в більшості випадків позбавила виборців права вільного волевиявлення, порушуючи норми Конституції та виборчого законодавства, а саме: ст. 70 Конституції України, ст. 26 Закону України «Про вибори Президента України», ч. 2 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України», ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України»та Постанови ЦВК № 197 від 01.02.2010 року. Ці дії засвідчені актом офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_3 від 07 лютого 2010 року. Відповідно до діючого законодавства окружна виборча комісія не має права самостійно своїм рішенням позбавити виборців однієї з можливостей внесення змін до списку виборців відповідного виборчого округу, а саме: рішенням дільничної виборчої комісії згідно до п. 4 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України». Крім того, вищевказана постанова не містить мотивувальної частини, тобто з яких підстав окружною виборчою комісією було розглянуто та прийнято оскаржене рішення.
Представники сторін у судове засідання не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом по справі встановлені наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 136 на засіданні 07 лютого 2010 року прийнята постанова № 20 «Про забезпечення організації виборчого процесу»(аркуш справи 7), згідно якої, у разі виявлення у день голосування відсутності виборця у списках виборців наданих державним реєстром виборців, з метою забезпечення безперервності виборчого процесу дільнична виборча комісія, після отримання повідомлення від Державного реєстру виборців щодо не включення відомостей або при відсутності відомостей про виборця, комісія включає виборця у списки виборців на підставі рішення суду. Для сприяння включенню дільничною виборчою комісією виборця на підставі рішення суду, при необхідності організувати доставку виборця транспортом до судових органів.
Зазначені дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 з прийняття постанови № 20 «Про забезпечення організації виборчого процесу»від 07 лютого 2010 року засвідчені актом офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 –ОСОБА_4 від 07 лютого 2010 року (аркуш справи 6)
Суд вважає, що зазначена постанова в частині встановлення можливості включення виборця у списки виборців після отримання повідомлення від Державного реєстру виборців щодо не включення відомостей або при відсутності відомостей про виборця, лише на підставі рішення суду, не відповідає діючому законодавству, винесена з порушенням норм виборчого законодавства, а отже підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 10 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про вибори Президента України», дільнична виборча комісія щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, розглядає звернення, заяви і скарги з питань внесення
змін до списку виборців, організації та проведення голосування і підрахунку голосів на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення.
Згідно з ч. ч. 1,3,4,5 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України»:
ч. 1 - дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці наступного дня після отримання попереднього списку виборців надає його для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії;
ч. 3 - кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідних дільничної чи окружної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного
реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність
виборця самостійно пересуватися;
ч. 4 - громадянин особисто подає скаргу до дільничної або окружної виборчої комісії чи органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. Скарга за формою, визначеною статтею 95 цього Закону (без зазначення суб'єкта оскарження), невідкладно розглядається відповідною виборчою комісією або відповідним органом ведення Державного реєстру виборців, а в день голосування в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України», внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України», зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі:
1) рішення суду, прийнятого відповідно до частини шостої статті 32 цього Закону;
2) рішення окружної виборчої комісії, прийнятого відповідно до частини дев'ятої статті 34 цього Закону;
3) повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця у списку виборців на цій виборчій дільниці;
4) рішення дільничної виборчої комісії.
1 лютого 2010 року Центральною виборчою комісією прийнято Постанову № 197 «Про затвердження Роз’яснення щодо порядку уточнення списків виборців для повторного голосування з виборів Президенту України 7 лютого 2010 року».
Пунктами п.п. 3.1., п.п. 3.2. Роз’яснень також передбачено, що зміни до списку виборців для повторного голосування на звичайній виборчій дільниці вносяться головою та секретарем дільничної виборчої комісії.
Зміни до списку виборців для повторного голосування на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі:
1) рішення суду, прийнятого за позовною заявою громадянина про уточнення списку виборців;
2) рішення окружної виборчої комісії, прийнятого у зв’язку з включенням до списку виборців для повторного голосування на звичайній виборчій дільниці членів дільничної виборчої комісії;
3) повідомлення органу ведення Реєстру щодо усунення кратного включення виборця у списку виборців на цій виборчій дільниці;
4) рішення дільничної виборчої комісії.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова № 20 від 07 лютого 2010 року «Про забезпечення організації виборчого процесу»в частині встановлення можливості включення виборця у списки виборців після отримання повідомлення від Державного реєстру виборців щодо не включення відомостей або при відсутності відомостей про виборця, лише на підставі рішення суду, прийнята неправомірно, безпідставно та в порушення приписів чинного законодавства, оскільки підставами внесення змін до списків виборців, в тому числі і внесення виборців в ці списки, крім інших є і рішення суду, передбачені ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори президента України».
Перелік повноважень окружної виборчої комісії щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України встановлений ст. 26 Закону України «Про вибори Президенту України».
Зазначеною нормою Закону не встановлено повноваження окружної виборчої комісії щодо зміни порядку та обмеження підстав для внесення виборця у списки виборців.
Разом з тим, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача щодо визнання неправомірними дій окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 щодо прийняття спірної постанови та її скасування в частині організації доставки виборців до судових органів, оскільки означена постанова в даній частині прийнята в межах повноважень, передбачених ст. 26 Закону України «Про вибори Президента України», не суперечать приписам чинного законодавства та до того ж до скарги позивачем не додано відповідних належних доказів, які б підтверджували правомірність та ґрунтовність зазначених вимог.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 105 КАС України позивач має право, зокрема, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача –суб’єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 –ОСОБА_2 підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 19 Конституції України, Законом України «Про вибори президента України», ст. ст. 2, 4, 9, 70, 105, 158 -163, 172, 175,177 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 про визнання незаконними дій з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року щодо прийняття постанови № 20 від 07 лютого 2010 року, скасування постанови № 20 від 07 лютого 2010 року окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року «Про забезпечення організації виборчого процесу»- задовольнити частково.
Визнати дії окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року з прийняття постанови № 20 від 07 лютого 2010 року в частині встановлення можливості включення виборця у списки виборців після отримання повідомлення від Державного реєстру виборців щодо не включення відомостей або при відсутності відомостей про виборця, лише на підставі рішення суду.
Скасувати постанову № 20 від 07 лютого 2010 року окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 136 з повторного голосування з виборів Президента України 07 лютого 2010 року «Про забезпечення організації виборчого процесу» в частині встановлення можливості включення виборця у списки виборців після отримання повідомлення від Державного реєстру виборців щодо не включення відомостей або при відсутності відомостей про виборця, лише на підставі рішення суду.
В іншій частині, в задоволенні позовних вимог – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в 2-денний термін з моменту прийняття постанови суду.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 07 лютого 2010 року.