Справа №2а- 1345/10/1570
УХВАЛА
10 лютого 2010 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду –Хлюстін Ю.М., розглянувши матеріли адміністративного позову ОСОБА_1 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про визнання дій відповідача щодо не проведення перевірки та не порушення кримінальної справи за заявою ОСОБА_1 про злочин в порядку ст. 97 КПК України, зареєстрованої в ЖРЗПЗ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за № 10863 від 05.10.2009 року, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов позов ОСОБА_1 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про визнання дій відповідача щодо не проведення перевірки та не порушення кримінальної справи за заявою ОСОБА_1 про злочин в порядку ст. 97 КПК України, зареєстрованої в ЖРЗПЗ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за № 10863 від 05.10.2009 року протиправними та незаконними.
Суддя вважає, що у відкритті провадження по даній позовній заяві слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 97 КПК України, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов’язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню. По заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов’язанні не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень: порушити кримінальну справу, відмовити в порушенні кримінальної справи, направити заяву або повідомлення за належністю.
Як вбачається з позовної заяви та матеріалів справи позивачем заявлені вимоги про визнання дій відповідача протиправними та незаконними щодо не проведення перевірки та не порушення кримінальної справи за заявою ОСОБА_1 про злочин в порядку ст. 97 КПК України.
Нормами КПК України встановлено, що дії слідчого можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до ст. 234 КК України дії або бездіяльність та рішення слідчого можуть бути оскаржені прокуророві учасниками кримінального судочинства, а також іншими особами, якщо це порушує їхні права або зачіпає їхні інтереси.
Зокрема, згідно зі ст. 236-1 КПК України, скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про відмову у порушенні кримінальної справи подається особою, інтересів якої вона стосується або її представником до районного (міського) суду за місцем розташування органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову, протягом семи днів з дня отримання її копії чи повідомлення прокурора про відмову в скасуванні постанови.
Статтею 110 КПК України також передбачено, що дії і постанови органів дізнання можуть бути оскаржені прокуророві, чи до суду.
Таким чином, згідно з вимогами ст.ст. 234, 236-1, 236-2 КПК України, питання законності постанови про відмову у порушенні кримінальної справи та дій (бездіяльності) слідчого і прокурора під час здійснення повноважень, які врегульовані нормами кримінально-процесуального законодавства, можуть бути оскаржені до суду виключно у порядку кримінального судочинства.
Також, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цим рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами кримінально –процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу –підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Відповідно ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Таким чином, позовні вимоги позивача не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані кримінально-процесуальним законодавством України. Враховуючи викладене суддя вважає необхідним відмовити позивачу у відкритті провадження по справі.
Суд вважає необхідним, роз’яснити позивачу, що з відповідним позовом він має право звернутися до місцевого загального суду в порядку кримінально-процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 4, 17, 109 КАС України, суддя –
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про визнання дій відповідача щодо не проведення перевірки та не порушення кримінальної справи за заявою ОСОБА_1 про злочин в порядку ст. 97 КПК України, зареєстрованої в ЖРЗПЗ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за № 10863 від 05.10.2009 року –відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою та всіма додатками до неї невідкладно надіслати позивачу
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: