Справа №2а- 1059/10/1570
УХВАЛА
05 лютого 2010 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду –Хлюстін Ю.М., розглянувши матеріли адміністративного позову ОСОБА_1 міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до ОСОБА_1 районної організації партії «Демократичний союз»про припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов позов ОСОБА_1 міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до ОСОБА_1 районної організації партії «Демократичний союз»про припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб’єкт владних повноважень –орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи із положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади.
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Проте в поданому позові позивач ОСОБА_1 МДПІ Одеської області просить припинити ОСОБА_1 районну організацію партії «Демократичний союз», яка не є суб’єктом підприємницької діяльності.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про політичні партії», політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Відповідно до ч. 2 ст. 14 цього Закону та п.п. 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»політичні партії є неприбутковими організаціями.
Ч. 2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництвом є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Тобто суб’єкт підприємництва це той хто здійснює господарську діяльність з метою отримання прибутку. Також ч. 2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку та така діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто суб’єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про об’єднання громадян»політичні партії, створювані ними установи і організації не мають права засновувати підприємства, крім засобів масової інформації, та займатись господарською та іншою комерційною діяльністю, за винятком продажу суспільно-політичної літератури, інших пропагандистсько-агітаційних матеріалів, виробів із власною символікою, проведення фестивалів, свят, виставок, лекцій, інших суспільно-політичних заходів.
Таким чином проаналізувавши положення діючого законодавства, можна зробити висновок, що політичні партії хоча і можуть здійснювати деякі види господарської діяльності, вони з огляду на свою неприбутковість та мету утворення в жодному випадку не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Як вже встановлено вище податкові органи мають право звертатися до суду з позовами про скасування реєстрації саме суб’єкта підприємницької діяльності, проте законодавством не передбачено повноважень податкових органів звертатися з такими позовами у відношенні інших юридичних осіб, в тому числі об’єднань громадян – політичних партій.
Крім того необхідно зазначити, що особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством України, яким у даному випадку є –Закон України «Про об’єднання громадян»та Закон України «Про політичні партії в Україні».
Відповідно до змісту ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Органи, що здійснюють реєстрацію політичних партій та їх обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, ведуть відповідні реєстри. Форму реєстрів затверджує Міністерство юстиції України. Міністерство юстиції України, його відповідні органи після реєстрації видають політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка. Цією ж статтею передбачено, що після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.
Нормою ст. 23 вказаного Закону регламентовано випадки припинення діяльності політичної партії, а саме політичні партії припиняють свою діяльність шляхом: реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Крім того, ч. 1 ст. 18. Закону України «Про політичні партії в Україні»передбачено, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.
На підставі викладеного, суддя приходить до висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи політичної партії на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
При таких обставинах, компетенція адміністративних судів установлена статтею 17 КАС України на цей спір не поширюється.
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням зазначеного, вважаю, що позовна заява ОСОБА_1 міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до ОСОБА_1 районної організації партії «Демократичний союз»про припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства, і тому слід відмовити у відкритті адміністративного провадження.
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 17, 109 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до ОСОБА_1 районної організації партії «Демократичний союз»про припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: //