Судове рішення #4865805
Категорія статобліку 6

                    Категорія  статобліку 6.13

  ЗАПОРІЗЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

 

ПОСТАНОВА

Іменем України

за результатами розгляду справи у порядку письмового провадження

 

8 квітня 2009 року                                                                               Справа № 2а-1681/09/0870

 

   Запорізький окружний адміністративний суд у  складі:

головуючого - судді                 Стрельнікової Н.В.

при  секретарі                 Світлицькій О.О.

розглянув  у  порядку письмового провадження адміністративну справу  

за  позовом:       Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя,       м. Запоріжжя

до:                       Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер», м. Запоріжжя                    

про                     стягнення суми боргу по відшкодуванню витрат на доставку та виплату пільгових пенсій за Списком № 2, -

за участю представників сторін:

від позивача:         не з'явився;

від відповідача:   не з'явився

 

ВСТАНОВИВ:

 

    5 березня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер». В позовній заяві позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Управління пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя суму боргу у розмірі 124 196,87 грн. по відшкодуванню втрат на доставку та виплату пільгових пенсій за Списком № 2 за липень - грудень 2008 року.

В обґрунтування позову УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя посилається на те, що колишнім працівникам ЗДП «Кремнійполімер» Управлінням Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя призначена та виплачується пенсія на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком      № 2. Пенсія призначена на підставі уточнюючої довідки, яка була видана відповідачем, та встановила характер праці та надала їм право на призначення пільгової пенсії.

Таким чином, ЗДП «Кремнійполімер» повинно відшкодувати по пенсіонерам Заводського району, згідно наданих управлінню розрахунків-повідомлень за липень - грудень 2008 року суми боргу, яка станом на 1 січня 2009 року становить 124 194 грн. 87 коп.

У судове засідання представник позивача не з'явився. До суду надійшла заява представника позивача від 6 квітня 2009 року (вих. № 1804/08) з проханням розглянути справу за їхньої відсутності. Представник позов підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.        

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. До суду надіслав клопотання від 6 квітня 2009 року,  в якому просить суд розглянути справу без його участі та зазначив, що позовні вимоги визнає повністю. Крім того, представник відповідача просить суд, відповідно до ст. 257 КАС України, розстрочити виплату заборгованості строком на 18 місяців рівним частками.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

    Суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності в судовому засіданні представників позивача та відповідача.

    Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні  вимоги слід  задовольнити повністю виходячи з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 липня 1997 року № 400 (надалі Закон № 400) визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.  

Запорізьке державне підприємство «Кремнійполімер», відповідач у справі, є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (реєстраційний номер 08/26-0062) як платник, який повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати збір та внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду.

З 1 січня 2004 року набрав чинності  Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року (далі за текстом - Закон         № 1058), який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 5 листопада 1992 року (далі Закон № 1788), суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи зобов'язанні відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди (...) зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Законом № 1058.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 11-1 від 6 вересня 1996 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України  за № 550/1575 від 24 вересня 1996 року, було затверджено Інструкцію про Порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових внесків до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів.

Згідно з п. п. 4.11. п. 4 зазначеної Інструкції, підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, понад суми зборів, нарахованих за вищезазначеними тарифами, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, у розмірах (...) - 100 % по пенсіях, починаючи з 1996 року.

Отже, згідно із наведеним вище Порядком обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових внесків до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, що діяв раніше, відповідач повинен  відшкодовувати УПФ зазначені витрати.

Пунктом “б” ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, за якими підтверджується право працівника на пільги та компенсації, пов'язані із зайнятістю в несприятливих умовах праці: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком № 2, мають здійснюватись відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з пунктами 6.1. та 6.2. нині чинної Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 64/8663 від 16 січня 2004 року (надалі Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058- ІV) в таких розмірах:

- 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується в повному обсязі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.

Згідно з п. 6.4. та 6.8. Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Абзацом 8 п. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»  передбачено, що органи Пенсійного фонду України мають право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки. Не сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Видаючи довідку про підтвердження пільгового стажу працівникам ЗДП «Кремнійполімер»,  відповідач у справі, підтвердив наявність у працівників пільгового стажу і надання їм право на отримання пільгової пенсії. З цього моменту у відповідача виник обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсії. Частка сплати даного підприємства до Пенсійного фонду України становить 100 % (відповідно до п. 6.1. та 6.2. Інструкції № 21-1).

Проте, відповідач у справі, в порушення вимог чинного законодавства, у т.ч. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не відшкодував у повному обсязі суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії колишнім працівникам (детальний список осіб арк. спр. 15-32), нарахованих і виплачених УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя за період з липня по грудень 2008 року.  

Згідно з розрахунком позивача № 1082/08 від 19 лютого 2009 року, станом на 1 січня 2009 року сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 2, за вказаний період, склала 124 194 грн. 87 коп.

Відповідачем плата на покриття витрат на вказану суму не здійснена. Доказів зворотнього відповідач суду не надав, тверджень позивача не спростував.

      Таким чином, суд дійшов висновку, що на час розгляду справи в суді заборгованість ЗДП «Кремнійполімер» перед УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з 1 липня по 31 грудня 2008 року - складає 124 194 грн. 87 коп.

За таких обставин, враховуючи вимоги ч. 1 ст. 11 та ч. 1 ст. 71 КАС України згідно з якими розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи у наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, (...) кожна сторона повинна довести її вимоги та заперечення (...), заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 124 194 грн. 87 коп. заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначеної за віком на пільгових умовах за Списком № 2, є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами а тому є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності  строк, порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача в частині розстрочення виплати заборгованості оскільки по - перше, відповідачем не надано суду в обґрунтування обставин, на які він посилається у клопотанні, жодних доказів, по - друге відповідач не надав пояснень суду, яким чином вказані обставини обумовлюють необхідність визначення судом у судовому рішенні строку і порядку його виконання.

Крім того, згідно положень ст. 263 КАС України, відповідач на стадії виконавчого провадження може звернутися до суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд -

 

П О С Т А Н О В И В :

 

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя до Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» про стягнення суми боргу з відшкодування  фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 задовольнити в повному обсязі.

    Стягнути з Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» (69009,              м. Запоріжжя, вул. Теплічна, 7, код ЄДРПОУ 00203625) суму боргу у розмірі 124 194 (сто двадцять чотири тисячі сто дев'яносто чотири) грн. 87 коп. по відшкодуванню витрат на доставку та виплату пільгових пенсій за Списком № 2 за період з липня 2008 року по грудень 2008 року на користь Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі                м. Запоріжжя (р/р 25603301001077, ЄДРПОУ 20508427, МФО 313957, Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України»).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

 

    Суддя                 (підпис)                 Н.В. Стрельнікова

 

    Постанова набрала законної сили 19 квітня 2009 року.

 

    Суддя:

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація