Справа № 2-2774/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2009 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі :
Головуючого – судді Бассак Т.Є.
При секретарі Вовк Л.А., Петриченко Ю.П., Вергелес А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, вказуючи, що 26 березня 2008 року близько 18 год.15 хв. відповідач ОСОБА_2, керуючи автомобілем НОМЕР_1, рухаючись по бульвару Шевченка в напрямку вул.Піонерська на перехресті бульвару Шевченка та вул. Б.Хмельницького в м.Черкаси в порушення вимог п.п.18.1, 18.4 Правил дорожнього руху України скоїв наїзд на пішехода ОСОБА_1, яка перетинала проїзну частину бульвару Шевченка з права наліво відносно напрямку руху транспортного засобу, по пішохідному переходу, внаслідок чого позивачці ОСОБА_1 були спричинені тілесні ушкодження і вона була доставлена до медичного закладу. В період лікування нею було придбано ліків на 582,88 грн., що підтверджується медичною карткою та чеками.
Крім того, їй була спричинена моральна шкода, яка полягає в стражданнях від отриманих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди травм, тривалістю лікування, все це призвело до переживання, нервового стресу та порушенні нормального способу життя, вона вимушена втрачати свій час на лікування Просить стягнути з відповідача 582,88 грн. матеріальної шкоди, 3000,00 грн.- моральної шкоди та судові витрати, в тому числі 150,00 грн. за правову допомогу.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, пояснивши, що внаслідок отриманої травми вона вимушена тривалий час лікуватись, витрачати кошти на придбання ліків. У зв»язку з травмою вимушена проходити медичні обстеження, погіршилося її самопочуття, що викликає переживання, були порушені нормальні життєві зв»язки, спілкування з родичами та знайомими. В даний час вона пенсіонерка, зверталася до відповідача з проханням відшкодувати спричинену матеріальну шкоду, але останній відмовився, що посилило її переживання. Просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні 17.10.2008 року позов не визнав, хоча не заперечує проти того, що він дійсно порушив правила дорожнього руху. Вважає, що є вина також і пішохода. В подальшому в судове засідання 26.12.2008 року та 09.01.2009 року в судове засідання не з”явився, хоча належним чином був повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення йому особисто телеграми про виклик в суд.
Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, вивчивши матеріали кримінальної справи за № НОМЕР_2 по факту порушення правил безпеки дорожнього руху , внаслідок чого спричинені тілесні ушкодження пішеходу ОСОБА_1, матеріали цивільної справи, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до статей 1166,1187 ЦК України майнова шкода відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв”язок та є вина зазначеної особи.
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом.
Моральна шкода у відповідності до ст.1167 ЦК України, завдана фізичної, або юридичної особі неправомірними діями відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
В судовому засіданні встановлено, що 26 березня 2008 року близько 18 год.15 хв. відповідач ОСОБА_2, керуючи автомобілем НОМЕР_1, рухаючись по бульвару Шевченка в напрямку вул..Піонерська на перехресті бульвару Шевченка та вул. Б.Хмельницького в м.Черкаси в порушення вимог п.п.18.1, 18.4 Правил дорожнього руху України скоїв наїзд на пішохода ОСОБА_1, як перетинала проїзну частину бульвару Шевченка з права на ліво відносно напрямку руху транспортного засобу, по пішохідному переходу, внаслідок чого позивачка ОСОБА_1І . отримала травму та вона була доставлена до медичного закладу.
Згідно висновку судово-медичної експертизи поставлений в Черкаській міськлікарні № 3 ОСОБА_1 діагноз «ЗЧМ травма. Струс головного мозку. Перелом лодишки справа» не підтверджений клінічною картиною травми і тому при оцінки ступеня тяжкості тілесних ушкоджень до уваги не приймаються. Постановою слідчого СВ по розслідуванню ДТП СУ УМВС України в Черкаській області від 22.05.2008 року кримінальна справа № НОМЕР_2 по факту порушення правил безпеки дорожнього руху , внаслідок чого спричинені тілесні ушкодження пішоходу ОСОБА_1 за ч.1ст.286 КК України закрита на підстав п.2ст.6 КПК України.
Згідно висновку судової автотехнічної експертизи водій автомобіля НОМЕР_1, ОСОБА_2. наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу, при зупинці транспортного засобу перед пішохідним переходом справа на сусідній смузі руху, не надав дорогу пішоходу, який переходив проїзну частину по пішохідному переходу наліво і здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_1, тому в його діях вбачаються невідповідності вимогам п.п 18.1,18.4 Правил дорожнього руху України з технічної точки зору перебуває у причинному зв”язку з виникненням даної дорожньо-транспортної пригоди.
Відповідно до цього ж висновку технічна можливість уникнути наїзду на пішохода, який переходив проїзну частину дороги по пішохідному переходу, для водія автомобіля НОМЕР_1 ОСОБА_2 полягала у виконанні вимог п.п 18.1,18.4 Правил дорожнього руху України, для виконання яких у нього перешкод технічного характеру не було, оскільки автомобіль перед ДТП знаходився у технічно-справному стані.
Із медичної картки ОСОБА_1,та наданих чеків на ліки вбачається, що ОСОБА_1 призначалося лікування після отриманої внаслідок ДТП травми, і вартість ліків складає 582,88 грн.
Вказана сума збитків підлягає стягненню з відповідача.
Що стосується розміру компенсації моральної шкоди, то суд, з урахуванням характеру та обсягу страждань, яких зазнав позивач, тривалості лікування отриманої внаслідок ДТП травми, та тривалістю часу порушення нормального способу життя приходить до висновку, що компенсація моральної шкоди підлягає в розмірі 1500,00 грн.
Крім того, підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді оплати держмита – 51,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи – 30 грн. , за надання юридичної допомоги – 150,00 грн. та за повідомлення телеграмою відповідача про час і місце слухання справи – 44,78 грн., що підтверджено відповідними квитанціями.
Керуючись ст. ст. 10, 11,79,81,84.88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст..ст. 1166, 1167,1187 ЦК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди -582,88 грн. та моральної шкоди – 1500,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати : оплату державного мита – 51,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи – 30 грн. за надання юридичної допомоги – 150,00 грн. та за повідомлення телеграмою відповідача про час і місце слухання справи – 44,78 грн. згідно наданих квитанцій.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий