Судове рішення #48647475

Справа № 2-4028/10

Р І Ш Е Н Н Я

іменем україни

07 вересня 2010 року Київський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді Яковенко Н.Л.,

при секретарі Федій О.М.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності, треті особи – Приватне підприємство ОСОБА_4 бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор», Київська районна в м. Полтаві ради, ОСОБА_4 державна нотаріальна контора, Релігійна громада Свідків Єгови Київського району м. Полтави, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 13 травня 2010 року звернувся в суд з вказаним позовом. В поданій до суду позовній заяві посилався на те, що 13 червня 1998 року померла його дружина ОСОБА_5, якій згідно з договором купівлі-продажу від 29 січня 1980 року належало на праві власності 3/20 частин домоволодіння в м. Полтава, вул. Астрономічна, 4. Також вказував, що є спадкоємцем майна померлої та фактично прийняв спадщину, але отримати свідоцтво про право на спадщину не може, оскільки домоволодіння по вул. Астрономічна, 4 в м. Полтава має самочинно збудовані та переобладнані об’єкти.

Просив суд визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами в м. Полтаві по вул. Астрономічна, 4.

В судовому засіданні позивач повністю підтримав подану до суду позовну заяву, посилаючись на викладені в заяві обставини. Відповідач з позовом погодився та також просив його задовольнити.

Представник Релігійної громади свідків ОСОБА_6 Київського району в м. Полтаві щодо задоволення позову не заперечував.

Інші особи в судове засідання своїх представників для участі в справі не направили, подавали до суду заяви з проханням розглядати справу без участі представників.

Суд, заслухавши пояснення позивача, відповідача та представника третьої особи, дослідивши зібрані в справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13 червня 1998 року померла ОСОБА_5.

Позивач ОСОБА_1 28 серпня 1982 року уклав шлюб з ОСОБА_7, після укладення шлюбу присвоєно прізвище дружині Таран.

Також судом встановлено, що за Таран (до шлюбу – ОСОБА_7) ОСОБА_8 згідно договору купівлі-продажу від 29 січня 1980 року на праві власності зареєстровано 3/20 частин домоволодіння в м. Полтава по вул. Астрономічній, 4, що в цілому складається з жилого будинку літ. А-1 з загальною площею 60,2 кв.м., жилого будинку літ. Б-1 з загальною площею 16,80 кв.м., сараїв літ. «б», «Г», вбиральні літ. «Д», огорожі № 1-3 та водопроводу літ. «Е», розташованих на земельній ділянці 1633 кв.м.

Відповідно до вимог ст.524 ЦК України 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Згідно зі ст. 549 ЦК України 1963 року свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто, таким, що фактично вступили в управління спадковим майном, чи подали заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини. Вказані дії повинні бути здійснені протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини. За нормами ст.ст. 529, 530 ЦК України 1963 року спадкоємцями за законом є діти, дружина і батьки померлого (перша черга), брати і сестри, дід та бабка (друга черга).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України 1963 року якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, визнається, що він прийняв спадщину.

Згідно повідомлення Полтавського обласного нотаріального архіву дані про прийняття спадщини після померлої 13 червня 1998 року ОСОБА_5 відсутні.

Також судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 на час смерті ОСОБА_5 постійно проживав разом з нею в м. Полтаві, вул. Астрономічна, 4, тому згідно з нормами ст. 549 ЦК України 1963 року, фактично вступив в управління спадковим майном, а тому є таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5

Також судом встановлено, що згідно з даними технічного паспорту, домоволодіння по вул. Астрономічна, 4 в м. Полтаві розташоване на земельній ділянці площею 534 кв.м. та містить самовільно збудовані житловий будинок літ. «А-1», гараж літ. «Б», сарай літ. «Г, Г1, Д», вбиральня літ. «В», погріб літ. «д».

Відповідно до висновку спеціаліста № 75-09 від 20 липня 2009 року технічний стан житлового будинку літ. «а-1» задовільний, елементи будівлі в цілому придатні для експлуатації, але потребують ремонту, який найдоцільніший на даній стадії. Технічний стан гаражу літ. «б», сараїв літ. «Г», «Г1», «Д», погреба літ. «д» задовільний. Дані будівлі є обкатами завершеного будівництва та придатні для подальшої експлуатації.

Згідно з актом обстеження від 07 грудня 2009 року немає принципових заперечень проти реєстрації в домоволодінні по вул. Астрономічній, 4 зазначених споруд.

Нездійснення померлою ОСОБА_5 реєстрації в державному реєстрі права власності на майно не є підставою для припинення права власності на нього та обмеження права позивача ОСОБА_1 на прийняття спадщини.

Статтею 392 ЦК України передбачено право пред’явлення позову про визнання права власності на майно, у разі, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Встановивши дані обставини, враховуючи, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_5, у встановленому порядку прийняв спадщину, але отримати свідоцтво про право власності на домоволодіння в порядку спадкування не може у зв’язку з відсутністю державної реєстрації на нерухоме майно, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає захистові.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд вважає за необхідне визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на домоволодіння по вулиці Астрономічна, 4 в місті Полтаві.

Керуючись ст.ст. 209, 213-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння по вулиці Астрономічна, 4 в місті Полтаві, яке складається в тому числі із збудованих самовільно житлового будинку літ. «А-1» в складі приміщень: 1-І тамбур площею 1,7 кв.м., 1-1 кухня площею 14,7 кв.м., 1-2 ванна 3,1 кв.м., 1-3 кімната площею 7,0 кв.м., 1-4 кімната площею 16,4 кв.м., 1-5 коридор площею 12,9 кв.м., а також гараж літ. «Б», сарай літ. «Г, Г1, Д», вбиральня літ. «В», погріб літ. «д».

Рішення підлягає реєстрації в ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор».

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий суддя Н.Л.Яковенко

07.09.2010


  • Номер: 6/639/284/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-4028/10
  • Суд: Жовтневий районний суд м. Харкова
  • Суддя: Яковенко Т.В.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.11.2015
  • Дата етапу: 19.11.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація