Судове рішення #4864226

Справа №2-а-220/2009

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 квітня  2009 року                             м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

Головуючого: судді  Ганкіної І.А. ,

при секретарі            Шуляк Т.А. ,

з участю позивачів:  ОСОБА_1. ,

представника відповідача – ОСОБА_2. (на підставі довіреності),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення  недоплаченої щомісячної грошової допомоги ,  -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1. звернулася в суд з позовами до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення  недоплаченої щомісячної  грошової допомоги .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є  матір»ю  малолітньої дитини, що підтверджується відповідними документами, фактично здійснює догляд за сином та відповідно до закону має  право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку. У встановленому законодавством порядку звернулась за призначенням їй допомоги до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації та протягом 2007 року отримували допомогу в розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (далі - Закон про державний бюджет на 2007 рік).

Законом про державний бюджет на 2007 рік було зупинено дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та передбачено, що сума допомоги дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відтак, позивачці була виплачена допомога, обчислена відповідно до вимог Закону про державний бюджет на 2007 рік в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13.

Позивач  вважає, що Закон про державний бюджет на 2007 рік при нарахуванні та виплаті її допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було застосовано відповідачем всупереч вимогам Конституції України та закону, а розмір виплаченої на його підставі допомоги є заниженим.

Так, оскільки Закон про державний бюджет на 2007 рік встановлює занижений розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, він є таким, що не відповідає статті 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, як на підставу своїх вимог позивач посилаються на Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України деякі положення Закону про державний бюджет на 2007 рік, зокрема положення, якими встановлювалися розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Посилаючись на вищевказані нормативно-правові акти та Рішення Конституційного Суду України позивач ОСОБА_1. просить: визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Вінницької РДА щодо нарахування та виплати їй допомоги заниженого розміру за періоди з травня по грудень 2007 року і з квітня по листопад 2007 року відповідно; зобов’язати відповідача здійснити її перерахунок та  виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не нижчому прожиткового мінімуму та стягнути судові витрати по справі.

Позивач ОСОБА_1.  в  судовому засіданні уточнила свої позовні вимоги, а саме  просила продовжити строк звернення до суду з позовними вимогами, так як первинно 19.02.2008 року  вона звернулася до Адміністративного суду Вінницької області ; просила  залишити  без розгляду частину позовних вимог, а саме вимогу про зобов»язання зробити перерахунок щомісячної грошової допомоги  по догляду за дитиною з врахуванням отриманих  нею  сум. Дані вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задоволити.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації в письмових запереченнях, а його представник ОСОБА_2. в судовому засіданні   проти задоволення позову  заперечує на тій підставі, що діяли в межах чинного законодавства України.

Вказує на те, що питання виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачам, які працюють і позивачам, які не були застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування врегульовані різними законами: Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» і Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідно.

В обґрунтування заперечень УПСЗН посилається на ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Постанову Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13, п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 4 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування», а також вказує на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп не визнавалися неконституційними положення Закону України
«Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими встановлено джерела фінансування виплат допомоги сім’ям з дітьми, затверджено бюджетні призначення в розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, обсяг відповідних видатків.

Крім того, відповідач зазначає, що будь-які виплати з коштів держбюджету, порядок їх здійснення врегульовано Бюджетним кодексом України, згідно з яким розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених цим кодексом. Органи праці і соціального захисту населення беруть участь в бюджетному процесі виключно на стадії виконання держбюджету і не приймають ніякої участі в його складанні чи формуванні, а виплата бюджетних коштів у розмірах, не передбачених відповідними бюджетними асигнуваннями або з інших рахунків є грубим порушенням бюджетного законодавства та тягне за собою відповідальність посадових осіб.

Питання, які є предметом судового розгляду, є наслідком законотворчої діяльності Уряду та Верховної Ради України, рішення яких носять загальнообов’язковий характер, а не діяльності Управління, яке під час здійснення повноважень з нарахування і призначення допомоги сім’ям з дітьми дотримувалося вимог чинного законодавства та не допустило його порушень, вчиняло дії та приймало рішення в межах наданих йому повноважень.

Крім того, відповідач заперечує проти позову і на тій підставі, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України – один рік, який на думку відповідача має обчислюватися з дня одержання позивачем  першої виплати допомоги по догляду за дитиною.

Виходячи з наведеного відповідач вважає вимоги щодо визнання його дій незаконними, стягнення коштів та встановлення розмірів виплати необґрунтованими, такими, що не відповідають чинному законодавству та не підлягають до задоволення.

Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач по справі є матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується копією свідоцтва про народження, серія НОМЕР_1 від 30.01.2006 року   (а.с. 5).

 Позивачка по справі ОСОБА_1. має  право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та фактично одержували таку допомогу в Управлінні праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації.

Відповідач не заперечує правомірності одержання позивачкою  відповідного статусу і факту нарахування і виплати зазначеної допомоги.

Розмір допомоги, що нарахований та виплачений  позивачці, підтверджується довідкою, яка є в матеріалах справи.

Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації допомога позивачам нарахована і виплачувалася відповідно до ст. 43 Закону України від 18.01.2001, №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 15 Закону України  від 21.11.1992 року №1281-ХІІ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з урахуванням ст. 56 Закону України від 19.12.2006 року №489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Одночасно п. 7, 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»:

- абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- пункту 7 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

- пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вищевказані положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Воно є обов’язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Отже з 9 липня 2007 року вищевказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, а тому в питаннях нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" – для застрахованих осіб, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» - для осіб, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Згідно із ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції, що діяла з 9 липня по 31 грудня 2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, незалежно від того, застрахована чи незастрахована особа в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не може бути меншою розміру прожиткового мінімуму.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-V розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановлено в розмірі: з 1 квітня по 30 вересня 2007 року – 463 грн., з 1 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року – 470 грн.

Тому розмір допомоги, що нарахована і виплачена позивачці  починаючи з 9 липня по 30 вересня 2007 року не міг бути нижчим 463 грн., а з 1 жовтня по 31 грудня 2007 року – 470 грн.

Виходячи з вищевикладеного, розмір заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  позивачці  складає:



ОСОБА_1.:
Отримано Прожитковий мінімум

(належало до сплати) Різниця (заборгованість)

Місяць

Липень 2007 року 129,03 грн. 328,58 грн. -199,55 грн.

Серпень 2007 року 132,64 грн. 463,00 грн. -330,36 грн.

Вересень 2007 року 134,45 грн. 463,00 грн. -328,55 грн.

Жовтень 2007 року 136,13 грн. 463,00 грн. -326,87 грн.

Листопад 2007 року 140,05 грн. 470,00 грн. -329,95 грн.

Грудень 2007 року 144,10 грн. 470,00 грн. -325,90 грн.

Всього: 816,40 грн. 2 657,58 грн. -1 841,18 грн.


Розмір допомоги за липень 2007 року визначено наступним чином: 463 грн. (розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років)/31 (кількість днів у липні)*22 (з 10 по 31 липня  включно)=328,58.

Згідно із ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Таким чином, дії відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, які полягали у нарахуванні та виплаті позивачам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку розміру нижчого, ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, є протиправними.

Виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною в розмірах, передбачених Законом України «Про державний бюджет України 2007 рік» в період часу з 1 січня по 9 липня 2007 року включно, є правомірною, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Посилання відповідача на положення бюджетного законодавства України як на підставу для відмови у позові суд відкидає, так як відсутність бюджетних призначень і асигнувань не може бути підставою для скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, а норми бюджетного законодавства не мають пріоритету перед нормами інших галузей законодавства.

Позивачем не пропущено встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України річного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав свобод та інтересів особи оскільки  відповідно до дати , вказаної в заяві 18.02.2008 року , ОСОБА_1  звернулася до суду  позовну заяву  , що підтверджується  підписом позивачки, копіями позовних заяв з відміткою канцелярії Вінницького окружного адміністративного суду про дату їх подання, відповідними довідками Вінницького окружного адміністративного суду.

 Відповідно до ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати по справі – 3,40 судового збору, що сплачений при поданні нею  позовної  заяви.

На підставі ст. 5, 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007, керуючись ст. 2, 10, 11, п. 3 ч. 1 ст. 18, 69, 71, 94, 159, 162-163 КАС України, суд, -    

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити  частково.

Продовжити  ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької  РДА про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної  грошової  допомоги.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області щодо нарахування і виплати  щомісячної грошової  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1  за липень - грудень 2007 року .

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень – грудень 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років на момент, коли  мала бути здійснена  виплата, в розмірі 1841 грн. 18 коп. та  судові витрати по справі в розмірі 3 грн. 40 коп

В іншій частині позовних вимог позивачці  відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Вінницький районний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з  дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано, або закінчення строку подання апеляційної скарги в разі її неподання.

 

Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація