Код суду 05-15 Справа 2а-72/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2009 року м. Докучаєвськ
Докучаєвський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Черткової Л.О..,
при секретарі Остапенко О.М.,
з участю прокурора Пономарьової Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Докучаєвську Донецької області адміністративну справу за позовом прокурора м.Докучаєвська в інтересах ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради про перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради про перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1900,58 грн.. В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор вказав, що позивачка має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ст.15 ЗУ „ Про державну допомогу сім” ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встанволеного законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. УПтСЗН Докучаєвської міської ради ОСОБА_1 виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фактично в середньому по 140 грн. на місяць. Протягом зазначеного часу вона повинна була отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 470 грн. на місяць ( згідно прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років).З урахуванням наведеного позивач просить :1) визнати дії відповідача щодо відмови зробити перерахунок допомоги незаконними; 2) зобов*язати відповідача зробити перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та сплатити їй недоотримані кошти за період з 09.07.2007р. по 31.12.07р. включно у розмірі 1900,58 грн..
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надала пояснення, які співпадають з доводами адміністративного позову.
Позивач до суду не з’явилася, надавши заяву, в якій просить справу розглядати без її участі, на позові наполягає.
Відповідач в судове засідання не з”вився, надавши заяву в якій просять справу розглядати без їх участі, позов не визнають та надали наступні письмові заперечення, згідно змін до ЗУ „ Про державний бюджет України на 2007р.” У зв”язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007р. № 6 рп/ 2007р.” Про визнання неконституційними окремих положень Закону України „ Про державний бюджет України на 2007р.”, кошти на доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років з державного бюджету не виделялись, програмне забезпечення відсутнє. Таким чином вважають ,що виплата зазначеної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму неможлива.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові заперечення відповідача, обставини справи на основі досліджених доказів суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження, виданого відділом реєстраці актів цивільного стану Докучаєвського міського управління юстиції Донецької області , запис акту 47.
24.12.2008р. позивач звернулася до відповідача з заявою про виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі , встановленому ЗУ „ Про державну допомогу сім”ям з дітьми”.
Відповіддю начальника управління позивачу було відмовлено з огляду на те, що кошти на доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років з державного бюджету не виделялись, програмне забезпечення відсутнє.
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов*язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для огляду за непрацездатними.
Відповідно до ст.62 Закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01.10.07- 470 грн..
З урахуванням отриманої позивачем суми підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сума у розмірі 1900,58грн.- липень ( 129,03:31*9)+(463:31*23)-129,03=251,95грн.;серпень (463 -129,03=333,97;вересень -463-138,06=324,94;жовтень-470-136,13=333,87;листопад -470-140,05=329,95;грудень-470-144,10=325,90
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов*язану з реалізацією права на соціальний захист неприпустимості обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. У рішенні Конституційного Суду України зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається( рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 № 8-рп/99, від 20.03.2002р. № 5-рп/2002, від 17.03.04р.№ 7-рп/2004р., від 01.12.2004р. № 20-рп/2004р).
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року аб.3 ч.2 ст.56 ЗУ « Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім” ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку , встановленому КМУ визнано неконституційним як і п.14 ст.71ЗУ « Про державний бюджет України на 2007р.»в частині зупинення на 2007р. дії ч.1 ст.15 ЗУ « Про державну допомогу сім’ям з дітьми», щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, при встановленні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку треба керуватися тільки Законом України «Про державну допомогу сім”ям з дітьми” , а не постановами Кабінету Міністрів України.
Управління праці та соціального захисту населення має статус юридичної особи, діє на підставі Положення, розробленого відповідно до Типового , що затверджене постановою КМУ від 29.09.2000 року № 1498 і в спірних правовідносинах є суб*єктом, який виконує делеговані повноваження органами виконавчої влади.
Відповідно до постанови КМУ від 04.03.2002р. №256, якою затв.Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій , виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення ( далі- головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Статтею 63 спеціального Закону фінансування витрат, пов*язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного, ст.46 Конституції України, Законом України Про державну допомогу сім”ям з дітьми”« керуючись ст.ст. 10, 11, 69, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора м.Докучаєвська в інтересах ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради про перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради щодо перерахунка допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради виплатити ОСОБА_1 недотримані кошти допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі 1900,58 грн..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова віддрукована суддею у нарадчій кімнаті.
Суддя :