Судове рішення #4860962
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

 

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

30 березня 2009 року                                                                      справа № 2а-25/09/0870

 

    Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Нестеренко Л.О.,   при секретарі Єгоровій О.Ю., за участю представника позивача ОСОБА_1. і представника відповідача ОСОБА_2., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області про зобов'язання відповідача прийняти до заліку заборгованість на відшкодування сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі 2986 грн. та стягнення 2986 грн. 39 коп. заборгованості.

 

ВСТАНОВИВ:

 

    10.01.2009 р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області про зобов'язання відповідача прийняти до заліку заборгованість на відшкодування сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі 2986 грн. та стягнення 2986 грн. 39 коп. заборгованості.

Позивач в позові зазначає, що пенсіонеру ОСОБА_3 призначена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. На підставі вимог п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання пенсійного забезпечення» від 26.03.2008 р. № 265, у разі, коли  щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. За період з травня 2008 року по листопад 2008 року ОСОБА_3 виплачено 2986 грн. 39 коп. допомоги, але відповідачем сума до заліку не прийнята, та Управлінню ПФУ не відшкодована.

Позивач уточнив позовні вимоги та подав заяву про збільшення розміру суми що підлягає відшкодуванню, включивши до суми позову 1191 грн. 33 коп. відшкодування державної адресної допомоги  до пенсії за грудень 2008 року, січень, лютий 2009 року, та стягнення 4177 грн. 72 коп. В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, та просить суд про зобов'язати відповідача прийняти до заліку заборгованість на відшкодування сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі 4177 грн. 72 коп. та стягнути 4177 грн. 72 коп. заборгованості.

Відповідач в судовому засіданні, адміністративний позов не визнав, просить у позові відмовити з підстав зазначених у запереченнях. Зокрема зазначає, що законодавством не передбачено відшкодування Фондом соціального страхування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, доплат та надбавок, виплата такої допомоги повинна здійснюватися за рахунок державного бюджету України. Крім того, розрахунки по відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності Пенсійному фонду, провадиться на централізованому рівні.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників процесу, оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Довідки - рахунку, пенсіонеру ОСОБА_3 за період з травня 2008 року по лютий 2009 року виплачено 4145 грн. державної адресної допомоги та витрачено 32 грн. 72 коп. на її виплату. На підставі розпорядження на перерахунок пенсії з 01.04.2008 р. в травні та червні 2008 року ОСОБА_3 підлягає виплаті 662 грн. адресної допомоги, з рахунку 331 грн. на місяць, на підставі розпорядження на перерахунок пенсії з 01.07.2008 року по лютий 2009 року підлягає виплаті 3152 грн. тобто 394 грн. щомісячно. Документи в підтвердження виплати допомоги і понесення витрат з доставки пенсії  позивачем не надані.

Відповідно до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі Акт щомісячної звірки) за травень 2008 року, підписаного сторонами по справі, відповідачем не прийнято до заліку 17566 грн. 45 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за червень 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 8877 грн. 01 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за липень 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 11896 грн. 72 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за серпень 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 10903 грн. 72 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за вересень 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 9469 грн. 44 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за жовтень 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 9962 грн. 05 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за листопад 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 10039 грн. 84 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за грудень 2008 року відповідачем не прийнято до заліку 12222  грн. 04 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Відповідно до акту щомісячної звірки за січень 2009 року відповідачем не прийнято до заліку 9348 грн. 98 коп. виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, та складена таблиця розбіжностей до довідки.

Факт  того, що суми державної адресної допомоги що були виплачені ОСОБА_3, не були включені до Актів щомісячної звірки підтверджується «Списком осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за відповідні місяці» і «Списком осіб, яким призначено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, прийняти до заліку» за червень - грудень 2008 року і січень - лютий 2009 року.  

Пунктом 1. Постанови КМУ від 26 березня 2008 р. N 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат    урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством…) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Відповідно до п. 4 цієї Постанови виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.

Статтею 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV  передбачено, усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.

До страхових виплат відповідно до п. «г» ст. 21 цього Закону відносяться пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно п. 9 Постанови Правління пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 N 5-4/4 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України16 травня 2003 р. за N 376/7697) «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» відшкодуванню підлягають  суми, що виплачуються відповідно до Законів  України  "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Щомісячна державна адресна допомога до пенсії, призначена на підставі Постанови КМУ від 26 березня 2008 р. N 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» до переліку сум, які підлягають відшкодуванню не включена.

Крім того, законодавством не передбачений обов'язок відповідача приймати суми до заліку та відшкодовувати будь - які суми самостійно, так як п. 5; 6; 7 Порядку відшкодування витрат передбачений інший порядок відшкодування, а саме:    

Органи Пенсійного фонду  щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та  пенсії  у  зв'язку із втратою годувальника,   який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували  пенсії  по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою  годувальника,  який  помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення …звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат  за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та  пенсії  у  зв'язку із втратою годувальника,   який   помер   внаслідок   нещасного   випадку  на виробництві  або  професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих  осіб  і  осіб,  знятих  з  обліку  з  інших  причин, які отримували  пенсії  по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві  або  професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою  годувальника,  який  помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі … і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній  Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі…

Головні управління Пенсійного фонду  та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки  витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та  пенсії  у  зв'язку із втратою годувальника,   який   помер   внаслідок   нещасного   випадку  на виробництві  або  професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих  осіб  і  осіб,  знятих  з  обліку  з  інших  причин, які отримували  пенсії  по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві  або  професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою  годувальника,  який  помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2) узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування  Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання …, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування  від нещасних випадків.

Фонд соціального страхування від нещасних випадків  на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання…, на централізованому рівні  до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду .

Враховуючи викладене, а також те, що відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, у відповідача відсутні повноваження  щодо самостійного врегулювання витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки з Управлінням Пенсійного Фонду в Приморському районі Запорізької області, та сума відшкодування до заліку не прийнята обґрунтовано.  

 Крім того, позивачем не доведений факт виплати щомісячної державної адресної допомоги до пенсії та понесення витрат з доставки допомоги.

 За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області вимоги про відшкодування сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 19 Конституції України , п. 1, п. 4 Постанови КМУ від 26 березня 2008 р. N 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»; ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»; п. 5. п. 6, п. 7, п. 9 Постанови Правління пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання»;  ч. 1 ст. 11, ст. 51, ч. 1 ст. 71, ст. ст. , 158, 160-163, 167, а також ч. 6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд

                                                    

ПОСТАНОВИВ:

 

В позові Управлінню Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області про зобов'язання відповідача прийняти до заліку заборгованість на відшкодування сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі 4177 грн. 72 коп. та про стягнення 4177 грн. 72 коп. заборгованості відмовити.

 

Постанова суду першої інстанції,  якщо інше не встановлено  КАСУ,  набирає законної сили після  закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження,  встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано  заяву  про  апеляційне  оскарження,  але апеляційна  скарга  не  була  подана  у  строк,  встановлений  цим Кодексом,  постанова суду  першої  інстанції  набирає законної сили після закінчення цього строку.   

У  разі  подання  апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає  законної  сили  після  закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо  строк  апеляційного  оскарження  буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

          Заява  про  апеляційне  оскарження  постанови  суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення,  а в разі   складення   постанови  у  повному  обсязі  відповідно  до статті 160 цього Кодексу -  з  дня  складення  в  повному  обсязі. Апеляційна  скарга  на  постанову  суду першої інстанції подається протягом  двадцяти  днів  після  подання  заяви   про   апеляційне оскарження.

Апеляційна   скарга  може  бути  подана  без  попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,  якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява  про  апеляційне  оскарження  чи  апеляційна скарга, подані  після  закінчення  строків,  встановлених  цією   статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала .

 

Постанову у повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлено і підписано 03.04.08

 

Постанова не набула чинності.

Суддя:                               /підпис/                                           Л.О.Нестеренко

З оригіналом згідно.

Суддя:                                                                                 Л.О.Нестеренко

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація