Судове рішення #485981
16/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА


 "05" березня 2007 р.

Справа №  16/12


Суддя господарського суду Кіровоградської області Коротченко Л.С., розглянувши справу № 16/12

за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ,                  м. Світловодськ

до відповідача: закритого акціонерного товариства "Об'єднання Дніпроенергобудпром", м. Світловодськ        

про стягнення 101 171, 55 грн.


За участю секретаря судового засідання Мудрака Р.В.

представників сторін:

від позивача - Чорна Т.В., довіреність № 2725/07-28 від 14.06.06;

від відповідача - Явтушенко О.С., довіреність № 3 від 03.01.07


Управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодськ подано позов до господарського суду Кіровоградської області про стягнення із закритого акціонерного товариства "Об'єднання Дніпроенергобудпром" заборгованості з витрат на виплату пільгової пенсії в сумі 101 171,55 грн.

Відповідач адміністративний позов не визнає повністю.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року за № 8-2 з наступними змінами та доповненнями, Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ є органом виконавчої влади на місцях та утворюють систему органів Фонду, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.  

Згідно п.п. 6 п. 2.2 "Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах" управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” платниками  збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Пунктом 1 статті 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що для  платників збору,  визначених пунктами 1 та 2 статті  1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення”.

На підставі п. „б” –„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне  забезпечення”, якою визначені умови призначення пільгових пенсій за віком та перелік осіб, які мають право на такі пенсії, працівникам відповідача сплачувались пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платник сплачує страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування  відповідно до вказаного закону.

Як визначено в п. 6.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція), відшкодуванню  підлягають  витрати  Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 6.4. вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного фонду України м.Світловодськ на підставі п. 6.4 Інструкції направляло  Закритому акціонерному товариству „Об’єднання Дніпроенергобудпром” повідомлення та відповідні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам, переліченим в розрахунках за період з 01.05.2006р. по 01.01.2007 р. в сумі 101 171,55 грн., що підтверджується наданими до справи копіями повідомлень.

Згідно п. 6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа   вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Статтею 106 Закону України “Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування” встановлено право органів Пенсійного фонду на звернення до суду з позовами про стягнення недоїмки. За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими.

Твердження відповідача про те, що внески до Пенсійного фонду ним не сплачені у зв’язку  з тим, що  Управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодську  не дотримано терміни, передбачені законодавством, для надіслання підприємству повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не може  бути підставою  для відмови в позові, оскільки  несвоєчасне направлення повідомлення не позбавляє платника обов’язку покривати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до розділу 6 Інструкції  розробленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень вказаного вище закону, а саме - пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, яке діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме - 01.01.2004, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до вказаного закону.

Згідно статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин даного Закону вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Закрите акціонерне товариство "Об'єднання Дніпроенергобудпром" 05.04.1993 року зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду і відповідно є страхувальником, що підтверджується заявою про реєстрацію (а.с. 7).

Із матеріалів справи (а.с. 15-30, 55-62) вбачається, що позивачем на адресу відповідача надсилались листи-повідомлення з розрахунками про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.

При цьому, відповідачем заборгованість сплачена лише частково.

Згідно наданого позивачем до суду розрахунку (а.с. 6) заборгованість відповідача зі сплати витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах згідно Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за Списками 1, 2 станом на 01.01.07 року за період з травня по грудень 2006 року становить 101 171,55 грн.

Відповідач в своїх запереченнях посилається на те, що від позивача на  адресу ЗАТ "Об'єднання Дніпроенергобудпром" від управління ПФУ в м. Світловодськ надійшли повідомлення від 20.02.06 р., 27.02.06 р. та 10.04.06 р. з розрахунками           № 41, 12 та 67, 67а, 93, 48, 48а, 95 витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пунктів "а"-"б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2006 р.

Відповідачем 12.02.2007 р. подано заперечення проти адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ, відповідно до якого відповідач вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню і просить суд відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що повідомлення з розрахунками витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідачу направлені з порушенням строку, передбаченого Інструкцією, а тому відсутнє і зобов'язання щодо відшкодування таких витрат.

У відповідності з п. 6.4 Інструкції розмір сум відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях (розрахунках) сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які надсилаються підприємству до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до органів Пенсійного фонду зазначену у повідомлені (розрахунку) місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Так, 22.02.2006 р. та 01.03.2006 р. відповідач отримав від управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ повідомлення та відповідні розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "а" "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2006 рік (а.с. 15 -26).

Крім того, 12.04.06 р., 04.07.06 р., 10.11.06р., 16.11.06 р. та 07.12.06 р. відповідачем отримані повідомлення та відповідні уточненні до них розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "а" "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2006 рік (а.с. 27-30, 55-62).

Факт отримання відповідачем вказаних розрахунків витрат підтверджується поштовим повідомленням про отримання відповідачем поштових відправлень.

Згідно узгоджених розрахунків відповідач повинен вносити до управління Пенсійного фонду України щомісяця до 25 числа визначені в розрахунках суми. У зв’язку з збільшенням фактичного розміру пенсій в  2006 р. в повідомленнях пропонувалось додатково нарахувати до відшкодування пільгових пенсій.

Пункт 6.8 Інструкції, встановив, що у разі зміни розміру пенсій або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Однак, посилання відповідача на те, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодськ порушені строки надсилання повідомлень, не звільняють відповідача від зобов'язання сплатити заборгованість з витрат на виплату пільгових пенсій.

Господарський суд вважає, що недотримання даного порядку не робить таким, що не існує саме зобов'язання платників щодо покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, а відповідно й не можуть вважатися такими, що не підлягають відшкодуванню фактичні витрати на виплату та доставку пенсій. Доводи відповідача в цій частині є безпідставними.

Закони України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, а також вказана вище Інструкцією не передбачає звільнення підприємства від компенсації вказаних витрат в випадку порушення Пенсійним фондом строків направлення повідомлень про зміну розміру пенсій.

Отже, відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду України по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначеної на пільгових умовах за період з травня по грудень 2006 року в сумі 101 171,55 грн., з яких відповідно до наданого позивачем розрахунку 1279,90 - пільгові пенсії за Списком № 1 та 99 891,65 грн. - пільгові пенсії за Списком № 2 (а.с. 6).

На день звернення до суду закрите акціонерне товариство "Об'єднання Дніпроенергобудпром" вказану заборгованість не сплатило, у зв'язку з чим Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ звернулося з адміністративним позовом до господарського суду Кіровоградської області.  

Враховуючи те, що відповідач не подав господарському суду й до дня судового засідання  доказів сплати заборгованості  з витрат на виплату пільгових пенсій в розмірі 101 171,55 грн., позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Статтею 106 Закону України “Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування” встановлено право органів Пенсійного фонду на звернення до суду з позовами про стягнення недоїмки. За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими.

Твердження відповідача про те, що внески до Пенсійного фонду ним не сплачені у зв’язку  з тим, що  Управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодську  не дотримано терміни, передбачені законодавством, для надіслання підприємству повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не може  бути підставою  для відмови в позові, оскільки  несвоєчасне направлення повідомлення не позбавляє платника обов’язку покривати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Заявлене відповідачем 12.02.2007 р. клопотання про зупинення провадження у справі не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем не надано суду докази прийняття Вищим адміністративним судом України до провадження скаргу на постанову господарського суду від 31.07.2006 р. у справі № 16/166, а тому заявлене відповідачем клопотання господарський суд вважає безпідставним.

Керуючись ст.ст. 160, 162, 163, ч. 1-4 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 6 Розділу УІІ  Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -


                                       ПОСТАНОВИВ :


Позов задовольнити повністю.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Об'єднання Дніпроенергобудпром" (27500, м. Світловодськ, вул. Молодіжна, 63, код 14276579, р/р 260091186 СВ ОД АППБ "Аваль" м. Світловодськ, МФО 323538) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодськ (27500, м. Світловодськ, вул. Леніна, 96, код 20650208, р/р 256053121233 в ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323475) заборгованість з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 101 171,55 грн. за період з травня по грудень 2006 р.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили  після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дні її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повний текс постанови буде виготовлено 12.03.2007 р.

Суддя

 

Л. С. Коротченко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація