У Х В А Л А
27 травня 2010 р. Справа № 2-а-2182/10/0270
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду О.М.Чудак, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання неправомірними дій і бездіяльності органу державної виконавчої служби Немирівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Вінницькій області, стягнення коштів та моральної шкоди, зобов’язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
26 травня 2010 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у Вінницькій області (ГУЮ у Вінницькій області) про визнання неправомірними дій і бездіяльності органу державної виконавчої служби Немирівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Вінницькій області, стягнення з відповідача коштів в сумі 29520 грн несплачених на утримання дітей, стягнення моральної шкоди та зобов’язання відповідача відновити виконавчі дії щодо стягнення аліментів з боржника.
Ознайомившись з наданими матеріалами, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа має право звернутися до суду з адміністративним позовом, якщо вона вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 106 КАС України в позовній заяві зазначається ім`я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв`язку, адреса електроної пошти, якщо такі відомі.
Відповідно до пункту 9 статті 3 КАС України, відповідач - це особа, котра, на думку позивача, порушила його права або інтереси. Це суб’єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
У поданому ОСОБА_1 позові відповідачем зазначено: «Головне управління юстиції у Вінницькій області», однак оскаржуються дії відділу державної виконавчої служби Немирівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Вінницькій області (ВДВС Немирівського РУЮ ГУЮ у Вінницькій області).
За таких обставин, стає незрозумілим, ким саме порушено права і інтереси позивача та чиї саме дії оскаржуються.
Тому, позивачу необхідно уточнити хто саме є відповідачем і відповідно до цього сформулювати свої позовні вимоги.
Крім того, пунктом 4 частини першої, частини другої статті 106 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Згідно із частинами першою, другою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З наведеної норми вбачається, що до адміністративного суду можуть бути оскаржені дії або бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства та прийнятих в результаті ними рішень.
Згідно частини першої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлений інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В прохальній частині позову ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії відповідача, при цьому не зазначає у чому саме полягають такі дії, а також не вказує, які конкретно норми законодавства ним порушено та на підставі і у відповідності до якого нормативного акту він повинен був діяти.
Крім того, позивачем не надано підтверджуючих доказів, щодо пред’явлення нею виконавчих листів до виконання та доказів отримання їх відповідачем, а також обґрунтування правових підстав, щодо зобов’язання відповідача відновити виконавчі дії, зокрема, враховуючи і те, що з матеріалів справи не вбачається, що виконавче провадження перебувало саме у ГУЮ у Вінницькій області.
ОСОБА_1 зазначає, що відповідач певний час працював по виконавчих листах, в той же час, додані до позовної заяви матеріали свідчать про видачу довідок не відповідачем, а ВДВС Немирівського РУЮ ГУЮ у Вінницькій області.
Також, ОСОБА_1 просить стягнути з відповідача кошти в сумі 29520 грн несплачених на утримання дітей, проте не зазначає яким нормативним актом передбачене дане стягнення.
З тексту позовної заяви незрозуміло з яких міркувань виходила позивач, визначаючи розмір моральної шкоди в сумі 10000 грн. Також в матеріалах позову відсутні докази, підтверджуючі ці факти, що суперечить положенням частини другої статті 106 КАС України.
В зв’язку з викладеним слід звернути увагу, що постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31 березня 1995 року №4 передбачено: «відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов’язковому з’ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв’язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з’ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі та з чого вона при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору».
Таким чином, за правилами, визначеними частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статями 106, 108, 186, 254 КАС України
У Х В А Л И В :
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання неправомірними дій і бездіяльності органу державної виконавчої служби Немирівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Вінницькій області, стягнення коштів та моральної шкоди, зобов’язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати позивачу в строк до 16 червня 2010 року усунути вказані недоліки, а саме: уточнити хто є відповідачем і якими саме рішеннями, діями, бездіяльністю відповідача з посиланням на відповідні норми закону порушено права та інтереси позивача та надати докази в обґрунтування цього, про які їй відомо і які можуть бути використані судом, а також надати підтверджуючі докази заподіяння їй діями (бездіяльністю) відповідача моральних страждань і обґрунтування стягнення моральної шкоди в розмірі 10000 грн.
Дану ухвалу направити позивачу.
Роз’яснити ОСОБА_1, що у випадку не усунення недоліків, позовна заява повертається позивачеві. Разом з цим, залишення позовної заяви без руху або повернення не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 186 КАС України ухвала про залишення позовної заяви без руху, може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Чудак Олеся Миколаївна