ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_________________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
18 травня 2011 р. Справа № 2а/0270/2285/11
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чудак Олеся Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Міністерства оборони України, Харківського університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба
до: ОСОБА_1
про: стягнення коштів
В С Т А Н О В И В :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Міністерства оборони України, Харківського університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Норми статті 106 КАС України не містять виключень і поширюється на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень статті свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Так, відповідно до частини 3 згаданої статті, суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Доказом надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів може бути, наприклад, засвідчене бланком опису вкладення, який згідно п. 61 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 року, заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку перевіряє відповідність вкладення опису, розписується на обох його примірниках і проставляє відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку зазначає номер поштового відправлення.
До матеріалів позовної заяви як доказ надсилання відповідачеві копії позовної заяви додано фіскальний чек № 5110 від 11.05.2011р., що не можна розцінювати як належний доказ надіслання відповідачу копії саме позовної заяви та доданих до неї документів, оскільки з нього не вбачається, що саме йому було надіслано.
Крім того, в силу вимог ч.1 ст. 105 КАС України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником, що залишено без обгрунтуваня зі сторони двох позивачів.
Більше того, пункт 2 частини першої статті 106 КАС України вимагає зазначення імя (найменування) позивача, поштової адреси, а також номеру засобу звязку, електронної пошти, якщо такі є. У поданій позовній заяві зазначено Міністерство оборони України в особі повноважного представника ОСОБА_2 та Харківський університет повітряних сил ім. Івана Кожедуба в особі представника університету ОСОБА_2 За таких обставин необхдіним є уточнення статусу та найменуваня позивачів, їх адреса.
Також, відповідно до положень частини 4 статті 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Такого випадку, чітко передбаченої правової норми, яка б дозволяла позивачам звертатися з даним позовом ні Міністерством оборони України, ні Харківським університетом повітряних сил ім. Івана Кожедуба у позовній заяві не вказано.
Крім того, згідно із пунктом 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві необхіднім є зазначення змісту позовних вимог відповідно до частини третьої статті 105 цього Кодексу. У розглядуваній заяві вказано два позивача, а в прохальній частині позову кошти висловлено прохання стягнути лише на користь Харківського університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба. Відтак, не зрозумілим в даному спорі є інтерес Міністерства оборони України та взагалі його причетність до спору між курсантом та навчальним закладом, який є самостійною юридичною особою.
Також слід відмітити, що виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір –це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.
Публічно-правові відносини –це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб’єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З врахуванням викладеного слід обґрунтувати, що даний спір є публічно-правовим в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно, що Харківський університет повітряних сил ім. Івана Кожедуба є суб’єктом владних повноважень та між ним і відповідачем виникають публічні правовідносини.
Крім того, відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Однак, позивачами доказів оплати судового збору чи доказів звільнення від такої сплати не додано.
За правилами визначеними частиною 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 108 КАС України, –
У Х В А Л И В :
1. Позовну заяву Міністерства оборони України, Харківського університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба до ОСОБА_1 про стягнення коштів залишити без руху.
2. Запропонувати Міністерству оборони України та Харківському університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба протягом 10 днів з моменту отримання копії ухвали виправити вказані у цій ухвалі недоліки, а саме: навести правове обгрунтування зверненя двох субєктів із одним позовом; чітко викласти вимоги кожного із позивачів до відповідача; вказати правові підстави звернення таких субєктів, тобто правові норми, які передбачають можливість їх звернення до суду з таким позовом; уточнити статус, найменування позивачів та їх адресу; обгрунтувати навність публічних правовідносин між Харківським університетом повітряних сил ім. Івана Кожедуба та ОСОБА_1; надати докази надіслання відповідачу позовної заяви; та докази сплати мита чи звільненя від його сплати.
3. Дану ухвалу направити представнику Міністерства оборони України, Харківського університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба ОСОБА_2.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Чудак Олеся Миколаївна