Код суду 0555
С права № 2-886/2009
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 квітня 2009 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Доброріза А.В.
при секретарі Зайцевій О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ясинуватій справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
17 березня 2009 року позивач звернувся до суду з позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його двоюрідної сестри, ОСОБА_4. Позивач вказував, що 7 квітня 2007 року його двоюрідна сестра померла, після її смерті відкрилася спадщина у вигляді квартири № 6, розташованої за адресою: м.Ясинувата, Донецької області, мікрорайон Зорька, буд.8. Ніякого заповіту відносно належного на день смерті майна ОСОБА_4 не склала. Крім позивача, ніяких інших спадкоємців за законом немає. У встановлений законом 6-місячний строк позивач звернувся до нотаріальної контори з питання оформлення своїх спадкових прав на майно ОСОБА_4, але припинив оформлення прав на спадщину, оскільки був введений в оману відповідачкою ОСОБА_5, яка пояснила ОСОБА_1, що померла ОСОБА_4 склала заповіт на неї у зв'язку з тим, що за час свого життя ОСОБА_4 жила з ОСОБА_2 однією родиною. Коли він дізнався, що ОСОБА_2 ввела його в оману, а сама звернулася до суду з метою встановлення факту проживання однією сім'єю з померлою ОСОБА_4 та подала заяву про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори, а також крім неї таку заяву подала відповідачка по справі, ОСОБА_3, позивач також звернувся до державної нотаріальної контори для оформлення спадкових прав, де йому було роз'яснено, що видати свідоцтво про право на спадщину неможливо, оскільки термін для подання заяви про прийняття спадщини пройшов та по цьому питанню необхідно звернутися до суду. Встановлення додаткового строку необхідно позивачу для оформлення спадкових прав, просив встановити йому додатковий строк для прийняття спадщини на три місяці.
Позивач в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву, де просив розглянути справу у його відсутність за участю представника ОСОБА_6
Представник п озивач а ОСОБА_6 підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та пояснив, що 15 березня 2009 року позивач дізнався, що заповіту немає, в Апеляційному суді Донецької області скасували рішення Ясинуватського міскрайсуду про встановлення факту проживання ОСОБА_2 та спадкодавця ОСОБА_4 однією родиною, просив задовольнити позов ОСОБА_1
Відповідачка ОСОБА_5 в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву, в якій позов визнала та просила розглянути справу у її відсутність .
Відповідачка ОСОБА_3 позов не визнала та пояснила, що вона являється двоюрідною тіткою померлої, ОСОБА_4 виховувала спочатку одна бабка, а потім - інша, позивач навіть не знав - де вона жила та де вона похована, він не піклувався про свою сестру. Зазначила, що позивач міг витребувати .заповіт, а не вірити ОСОБА_2.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, відповідачки ОСОБА_3, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив термін для прийняття спадщини з поважних причин, суд може встановити йому додатковий термін, достатній для подання їм заяви про прийняття спадщини.
Згідно з ч.4 ст.1266 ЦК України двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Судом встановлено та підтверджується наявними у справі документами, що ОСОБА_1 являється двоюрідним братом та спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4, померлої 7 квітня 2007 року, якій, відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 13 грудня 2002 року, належала квартира № 6, розташована за адресою: м.Ясинувата, Донецької області, мікрорайон Зорька, буд.8. Відповідно до довідки завідуючої Ясинуватською державною нотаріальною конторою заповіт від імені ОСОБА_4 не посвідчувався.
У встановлений 6-місячний строк позивач не звернувся до нотаріальної контори у зв'язку з юридичною необізнаністю та помилковим уявленням про існування заповіту ОСОБА_4, складеного на користь відповідачки ОСОБА_2, що суд визнає як поважні обставини.
Встановлення додаткового терміну для прийняття спадщини необхідно позивачу для оформлення спадкових прав.
Керуючись ст.ст.1266 ч.4, 1272 ч.3 ЦК України, ст.ст. 57-59, 212, 214 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини на три місяці.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано до суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя