u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2009 р. 12 год. 30 хвил. |
Справа № 2-а-1564/09/2170 Кат. 6.11 |
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Вуйцик О.Г., за участю представника позивача Марченко І.П., представника відповідача Горяшко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до ТОВ "Олеся" м. Нова Каховка Херсонської області,
про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю Олеся (відповідач) 11343 грн. 53 коп. пені. У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просить суд позов задовольнити. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачам сплачені із простроченням штрафні санкції за невиконання у 2006 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". До 15 квітня 2007 року штрафні санкції не були сплачені, позивач звернувся до господарського суду з відповідним позовом, постановою господарського суду Херсонської області від 27 лютого 2008 року по справі № 4/55-АП-08 з відповідача стягнуто 97123 грн. 07 коп. санкцій та 7809 грн. 52 коп. пені за 268 днів прострочення з 17.04.07 по 09.01.08 включно, виходячи з облікової ставки НБУ 8 %. Фактично санкції сплачені 21.08.08. Представник позивача наполягає на позовних вимогах.
Відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволені з підстав того, що господарський суд Херсонської області стягнув з відповідача суму пені на час звернення Фонду з позовом до суду. Пунктом 3.1 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердж. наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Оскільки пеня нараховується на повну суму недоїмки за весь її строк, то достатньо сплатити частину недоїмки, щоб забезпечити її неповноту (адже пеня нараховується виключно на повну суму недоїмки). Відповідач вказує на те, що відповідач погасив заборгованість по недоїмці 12.08.2008, а не 21.08.2008. Позивач по даній справі звернувся до виконавчої служби м. Нова Каховка з виконавчим листом лише в липні 2008 року, що підтверджується постановою ВДВС від 02.07.2008, тому несвоєчасне передача Фондом виконавчого листа на виконання знімає з відповідача відповідальність за несвоєчасне виконання зобов'язань після судового періоду, оскільки зобов'язання в даному випадку прив'язується до строку надходження виконавчого листа для виконання. Діючим законодавством не передбачено донарахування пені за прострочку виконання зобов'язань після прийняття судового рішення про стягнення санкцій. Представник відповідача в судовому засіданні просить застосувати наслідки пропущення річного терміну давності, передбаченого ст. 99 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з урахуванням наступного.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі -Закону) державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів . Пунктом 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 N 1767, передбачено, що у разі несплати підприємствами, установами організаціями, які не забезпечують нормативу робочих місць, штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення в судовому порядку.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Відповідач сплатив санкції в сумі 97123 грн. 07 коп. за 11 нестворених робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році, але сплатив не своєчасно , що підтверджується платіжним документом № 2657 від 12 серпня 208 року. Та обставина, що санкції разом з пенею за період прострочення 268 днів (з 17.04.07 по 09.01.08) були стягнуті постановою суду, не звільняє підприємство від обовязку сплати пені за весь період прострочення. Прийняття судом рішення не перериває термін нарахування пені. Нарахування пені закінчується тільки при умові повної сплати санкцій. Відповідно до частини другої статті 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, в даному випадку загальний розмір пені за 483 дні прострочення складає 18764 грн. 17 коп., а не 19128 грн. 40 коп., як зазначено в розрахунку до позовної заяви, оскільки суд приймає до уваги що останній день нарахування пені 11.08.08. Частину пені в розмірі 7809 грн. 52 коп. відповідачем сплачено.
Позов поданий до суду 26 січня 2009 року. Загальний строк подання адміністративного позову для захисту прав, свобод та інтересів особи становить один рік з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ст. 99 КАС України). Початок річного строку - це день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення. Однорічний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що її права, свободи чи інтереси було порушено, визначилася, чи буде вона звертатися до адміністративного суду із відповідним позовом. Наслідки пропущення строків звернення з адміністративним позовом визначено статтею 100 КАСУ, яка передбачає, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Враховуючи викладене, суд стягує з відповідача пеню в сумі 7682 грн. 40 коп. за 198 днів прострочення (з 26.01.08 по 11.08.08). В стягненні пені за період до 26.01.08 суд відмовляє у звязку з пропуском терміну звернення до суду. Поважних причин для поновлення даного терміну немає.
Судові витрати за цим позовом не стягуються. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення повного тексту постанови.
Керуючись ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив :
1. Позов задовольнити частково. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Олеся(Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Паризької Комуни, 4а, р/рах. 2600200004001 в Новокаховської філії Райффайзен Банк Авалькод 21273392) 7682 грн. 40 коп. пені на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пров. 40 років Жовтня, 5а, одержувач коштів УДК у м. Херсоні код 24104230, банк ГУДКУ по Херсонській області МФО 852010 р/рах. 31219230700002 призначення платежу 50070000;01)
2. Відмовити в стягненні 3661 грн. 13 коп. пені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
Повний текст постанови підписано 13.05.09