u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2009 р. |
Справа № 2-а-1561/09/2170 Кат. 6.11 |
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мітрушенко І.І., за участю представника позивача ОСОБА_1.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства "Слобожанське" ТОВ агрофірми"Славія" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Дочірнього підприємства "Слобожанське" ТОВ агрофірми"Славія" про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 6933,33 грн. та пені в розмірі 792,22 грн. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав: просив суд стягнути з відповідача на користь відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій в сумі 6933,33 грн., та пені в сумі 792,22 грн.
Відповідач заперечень проти позову суду не надав, на судовий розгляд справи не з'явився, про розгляд справи був повідомлений. Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. Згідно зі статтею 8 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів . Пунктом 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 N 1767, передбачено, що у разі несплати підприємствами, установами організаціями, які не забезпечують нормативу робочих місць, штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення в судовому порядку. Частиною 2 статті 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності. Згідно частини 6 статті 20 Закону фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, надання позик на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, забезпечення інвалідів технічними реабілітаційними засобами, оплата навчання та перекваліфікація здійснюється Фондом України соціального захисту інвалідів. Згідно з частиною першою статті 19 Закону для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним. Згідно із ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підприємства, установи і організації, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством. Відповідно до ст. 18, 181 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Отже, законодавство України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладає на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів. Згідно пунктом 1.2 затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 6 липня 1998 р. N 244 Інструкції щодо заповнення державної статистичної звітності за формами N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках" і N 4-ПН "Звіт про вивільнення працівників" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності і господарювання та відомчої підпорядкованості, щомісячно в повному обсязі подають державній службі зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках".
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не подавав у 2007 році позивачу звіту про працевлаштування інвалідів, а виходячи з чисельності працюючих, повинен був створити 2 місяця для працевлаштування інвалідів. Оскільки відповідач створив тільки одне місце для інваліда в 2007 році, він повинен був сплатити штрафні санкції згідно зі статтею 20 Закону N 875-XII за нестворення одного робочого місця в сумі 6933 грн. 33 коп. ( в розмірі середньорічної заробітної плати штатного працівника у 2007 році). Плановою перевіркою Дочірнього підприємства "Слобожанське" ТОВ агрофірми"Славія" (код 32267138) з питань дотримання статей 19 та 20 закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" за 2007 рік, яка проводилася у серпні 2009 року спеціалістами Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, встановлено, що підприємство порушило вимоги вищевказаного закону України №875-ХII, не сплативши відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до 16.04.2009 року адміністративно-господарські санкції, суми яких визначається в розмірі середньої річної заробітної платні на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідно до частини другої статті 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, в даному випадку розмір пені складає 792 грн. за період 17.04.08 -26.01.09.
Таким чином, загальна сума, що має бути сплачена відповідачем складає 7725,55 грн., що включає до себе суму адміністративно-господарських санкцій 6933,33 грн., та суму пені 792,22 грн. Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні оголошено вступна та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення повного тексту постанови.
Керуючись ст.ст.94,158-163,167 КАС України, суд
постановив :
Позов задовольнити.
Стягнути з відповідача - Дочірнього підприємства "Слобожанське" ТОВ агрофірми "Славія" (м. Херсон, вул. Кірова 24, ЄДРПОУ 32267138, р\рах. 26005301752030 Херсонська філія ПІБ ) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пров. 40 років Жовтня, 5а, одержувач коштів УДК у м. Херсоні код 24104230 банк ГУДКУ по Херсонській області МФО 852010 р\рах. 31219230700002 код платежу 50070000,01) адміністративно-господарських санкцій в сумі 6933,33 грн. та пені в сумі 792,22 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20.05.2009 року