ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2010 р. Справа № 2-а-1251/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Курко Олега Петровича,
при секретарі судового засідання: Савченко Олені Олегівні
за участю представників сторін:
позивача : ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
відповідача : ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: державного підприємства "Вінницький завод "Кристал"
до: відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці
про: зобов’язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ :
Державне підприємство "Вінницький завод "Кристал" (далі - ДП "Кристал") звернулось до суду з позовом, яким просило зобов’язати відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці застосувати до позивача п’ятдесяти відсоткову знижку до страхового тарифу за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. шляхом зменшення суми страхового тарифу за вказаний період на 50 відсотків.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що ДП "Кристал" є платником страхових внесків і віднесено до 56 класу професійного ризику з встановленням страхового внеску (тарифу) у розмірі 2,84% від середньомісячного фонду заробітної плати.
Згідно з пунктами 20, 21 Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 року № 1423, знижки чи надбавки до страхового внеску застосовуються Фондом з урахуванням результатів роботи підприємства за минулий календарний рік, знижка страхового внеску в розмірі 50% провадиться, якщо не допущено жодного нещасного випадку та професійного захворювання.
Посилаючись на те, що впродовж 2009 календарного року на ДП "Кристал" не допущено жодного нещасного випадку та професійного захворювання, а відповідач відмовляє у встановленні знижки по страхових внесках, позивач просив прийняти рішення на його користь та зобов’язати відповідача встановити 50-відсоткову знижку до страхового тарифу на 2010 календарний рік.
В судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі за обставин, викладених вище, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що застосування 50% знижки до страхового тарифу за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. в даний час є неможливим у зв’язку з неприйняттям Державного бюджету на 2010 рік, не встановленням страхових тарифів на цей період відповідно до класів професійного ризику, не прийняттю рішення та механізму щодо застосування такої знижки. За таких обставин відповідач в позові просить відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що ДП "Кристал" є юридичною особою - суб’єктом господарювання (код ЄДРПОУ 33323245) та зареєстроване як страхувальник (реєстраційний № НОМЕР_1) і є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що засвідчується страховим свідоцтвом від 4 січня 2005 року.
Повідомленням Відділення ВД ФССНВ у м. Вінниці № 8686 позивача віднесено до 56 класу професійного ризику виробництва з встановленням страхового внеску (тарифу) у розмірі 2,84 % від середньомісячного фонду заробітної плати.
У зв’язку з тим, що за попередній рік ДП "Кристал" не допущено жодного нещасного випадку, пов'язаного з виробництвом, та професійного захворювання, позивач 08.02.2010р. направив на адресу відповідача лист № 01/81 з проханням застосувати до нього 50% знижку страхового тарифу за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. шляхом зменшення суми страхового внеску за вказаний період на 50%.
Відповідач своїм листом за № 164-05-21/201 від 11.03.2010р. відмовив задовольнити дане прохання у зв’язку з тим, що законодавством на 2010 рік не визначено та не врегульовано механізм застосування знижки до страхових внесків.
Визнаючи обґрунтованими вимоги позивача суд виходить з наступного.
Причиною спору в даній справі є наявність у позивача, на його думку, права на 50-відсоткову знижку до страхового тарифу за період з 01.01.2010р. до 31.12.2010р.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.99 N 1105-XIV (далі - Закон N 1105), який набрав чинності з 01.04.2001.
Згідно зі статтею 10 Закону N 1105 всі особи, які підлягають обов'язковому страхуванню від нещасного випадку, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом. Роботодавці - юридичні особи, набувають статусу страхувальників з дня взяття їх на облік. Повідомлення про взяття на облік роботодавця як платника страхових внесків та страхове свідоцтво надсилаються роботодавцю наступного робочого дня з дня взяття на облік.
Відповідно до статей 15, 16, 18 цього Закону страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням; управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців; безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція; робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах та містах обласного значення.
Статтею 47 Закону N 1105 визначено, що розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці). Розмір зазначеної знижки чи надбавки не може перевищувати 50 відсотків страхового тарифу, встановленого для відповідної галузі економіки (виду робіт). Розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом відповідно до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - Порядок визначення страхових тарифів) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 N 1423.
Згідно з пунктами 20, 21 Порядку визначення страхових тарифів знижки чи надбавки до страхового внеску застосовуються Фондом з урахуванням результатів роботи підприємства за минулий календарний рік, а знижка страхового внеску в розмірі 50 % провадиться, якщо не допущено жодного нещасного випадку та професійного захворювання.
Відповідно до приписів статей 15, 16, 18 Закону N 1105 та підпунктів 4.2, 4.6 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 N 36, вирішення питання щодо визначення розміру страхового внеску належить до компетенції робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем знаходження платника страхових внесків.
В судовому засіданні встановлено, що впродовж 2009 року на ДП "Вінницький завод "Кристал" були відсутні жодні факти нещасних випадків на виробництві, виробничого травматизму та професійних захворювань, підтвердженням чого є Звіт про травматизм на виробництві у 2009 році, поданий на адресу Головного управління статистики у Вінницькій області 02.02.2010р.
Крім того, суд бере до уваги і ту обставину, що аналогічна ситуація на підприємстві склалась і минулого року. Встановлення п’ятдесяти відсоткової знижки до страхового тарифу за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. мало місце лише через ініціювання судового позову та прийняття судом 30.09.2009р. рішення про його задоволення, що набрало законної сили.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність у позивача протягом 2009 календарного року нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом, та професійних захворювань, а також відсутність фактів накладення на ДП "Вінницький завод "Кристал" штрафів за порушення законодавства про охорону праці, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача про встановленні 50% знижки до страхового тарифу є обґрунтованими.
При цьому посилання відповідача на відсутність чіткого механізму застосування знижок чи надбавок до страхового тарифу судом не може бути прийнято до уваги, оскільки даний факт не є підставою для позбавлення підприємства законодавчо встановленого права на зменшення суми страхового внеску на 50% за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р.
Згідно частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано суду жодного доказу, який би підтвердив правомірність відмовлення позивачу у встановленні 50 % знижки до страхового тарифу.
За наведених обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі, а судові витрати - присудженню з коштів Державного бюджету України в порядку, передбаченому ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Вінниці застосувати до Державного підприємства "Вінницький завод "Кристал" п’ятдесяти відсоткову знижку до страхового тарифу за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року шляхом зменшення суми страхового внеску за вказаний період на 50 (п’ятдесят) відсотків.
Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Вінницький завод "Кристал" 3,40 грн. понесених судових витрат по сплаті судового збору.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 16.04.10
Суддя Курко Олег Петрович
15.04.2010