Справа № 2-а-797/08/1170
Категорія 6.9
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Ясенової Т.І.
при секретарі - Турік Л.С.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
від відповідача: ОСОБА_3
від третьої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до Приватного підприємства „ІНФОРМАЦІЯ_1”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - виконавчий комітет Кіровоградської міської ради, про стягнення економічних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства „ІНФОРМАЦІЯ_1” в якому просить стягнути з відповідача 8620грн. 20 коп. економічних санкцій, з яких: 2873 грн. 40 коп. - сума необґрунтованої виручки та 5746грн.80 коп. - сума штрафу, до державного бюджету за порушення державної дисципліни цін, застосованих рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області №51 від 02.04.2008р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на передчасне застосування відповідачем тарифів до офіційного оприлюднення рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29.01.2008р. № 86 „ Про погодження рівня тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському у автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у місті Кіровограді” раніше терміну, визначеного законодавством.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в письмових запереченнях та судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що відповідно до Закону України „Про автомобільний транспорт” зобов'язання перевізника визначені ст.ст. 30,34, в яких не передбачено обов'язок перевізника щодо інформування пасажирів про зміну тарифів на проїзд або інших умов перевезень, і взагалі оприлюднення та інформування населення щодо своєї власної діяльності. Чинним законодавством визначено, що оприлюднення актів нормативно - правового характеру та інших рішень здійснюють суб'єкти нормотворення, до яких в даному випадку відноситься виконавчий комітет Кіровоградської міської ради. Виконавчий комітет Кіровоградської міської ради погодив тариф на проїзд з зазначенням конкретної дати їх застосування - з 11 лютого 2008р. Зазначає, що перевізник - відповідач, не змінював самостійно вартість тарифу та не визначав термін його застосування, а лише виконував рішення органу місцевого самоврядування, застосовуючи даний тариф з визначеної дати - 11 лютого 2008р.
Також, посилається на те, що державний контроль за цінами здійснюється відповідно до Закону України „Про ціни і ціноутворення”, зокрема ст. 13 даного Закону лише при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” здійснює надання послуг пасажирських перевезень виключно в режимі маршрутного таксі не за встановленими (врегульованими) тарифами, а за вільними, погодженими з органами місцевого самоврядування.
Виконавчий комітет Кіровоградської міської ради, обумовивши в рішенні №86 від 29.01.2008р. термін застосування тарифів на проїзд, фактично зобов'язав ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” застосовувати тариф саме з 11 лютого 2008р. При цьому, виконавчий комітет Кіровоградської міської ради зобов'язаний був вжити всіх невідкладних заходів щодо процедури оприлюднення та доведення до виконання суб'єктами господарювання прийнятого рішення, передбачити терміни його введення в дію та інформувати про це споживачів послуг. Зі свого боку, ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” на протязі 2-х тижнів з дня прийняття рішення інформувало територіальну громаду в своїх транспортних засобах про підвищення тарифу на проїзд з 11.02.2008р. Таким чином, не було порушено порядку встановлення та застосування цін. Посилається на те, що невиконання виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради прямо покладених на нього зобов'язань не може бути підставою для визнання порушником ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1”.
При цьому, зазначає, що правовідносини між суб'єктами господарювання та органом місцевого самоврядування будуються на договірній та податковій основі.
Вважає, що позивач безпідставно посилається на те, що вказане рішення виконавчого комітету є нормативно - правовим актом, оскільки вказане рішення не носить нормативно - правового характеру, оскільки не носить обов'язкового характеру для відповідача.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - виконавчого комітету Кіровоградської міської ради в судовому засіданні заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що правовідносини між відповідачем та органом місцевого самоврядування є господарсько - правовими. Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29.01.2008р. № 86 погоджено рівень тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському у автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у м. Кіровограді з 11.02.2008р. в розмірі 1,00 грн. і відповідач, фактично, був зобов'язаний здійснювати перевезення пасажирів за тарифом, погодженим зазначеним рішенням з 11.02.2008р. Зазначене рішення було опубліковано в офіційному друкованому засобі 15.02.2008р. Опублікування рішення після 11.02.2008р. пояснює вірогідністю періодичності видання газети.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідачів, третьої особи, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990р. №507, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. № 1819, організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів) покладено на Державну інспекцію з контролю за цінами. Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Згідно п.3 зазначеного Положення основним завданням Держінспекції цін є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до пункту 5 вказаного Положення Державна інспекція з контролю за цінами має право: проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій.
В ідповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001р. №9, Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України (далі - Держінспекція цін в Кіровоградській області) і підпорядковується їй.
Судом встановлено, що при проведенні Держінспецією цін в Кіровоградській області перевірки додержання державної дисципліни цін ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” (акт від 31.03.2008р. № 389), встановлено порушення відповідачем, під час здійснення господарської діяльності (надання транспортних послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування) порядку застосування тарифів, зокрема, передчасне застосування тарифів - з 11.02.2008р., до офіційного оприлюднення рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29.01.2008р. № 86 „ Про погодження рівня тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському у автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у місті Кіровограді” , що набрало чинності з 15.02.2008р. ( а.с. 12-19)
Перевіркою було встановлено, що перевезення пасажирів відповідачем здійснюється, відповідно до укладених договорів з Виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради у міському пасажирському автомобільному транспорті за встановленими маршрутами у режимі маршрутного таксі автомобільним транспортом у м. Кіровоград за затвердженими замовником схемами маршрутів та розкладами руху транспортних засобів.
Протягом 2007 року та січня 2008 року тариф на перевезення пасажирів було встановлено в розмірі 0,80грн. з кожного пасажира за одну поїздку, згідно рішення Виконкому Кіровоградської міської ради від 07.07.2004р. №1015 „Про погодження фіксованих тарифів за одну поїздку на перевезення пасажирів міським автотранспортом у режимі маршрутних таксі для перевізників усіх форм власності за маршрутами в м. Кіровограді”.
На підставі рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29 січня 2008 року № 86 „Про погодження рівня тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у місті Кіровограді” було внесено зміни до укладених договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом і погоджено рівень тарифу за одну поїздку пасажира в розмірі 1,00 грн. з 11 лютого 2008 року.( а.с.26, 47)
ПП„ІНФОРМАЦІЯ_1” застосовано тариф у розмірі 1,00 грн. з 11.02.2008 року.
Рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29 січня 2008 року № 86 було офіційно оприлюднене шляхом його опублікування в газеті „Вечірня газета” № 7(1039) від 15 лютого 2008 року. ( а.с.25)
Статтею 57 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Визначення нормативно-правового акта наведено у Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005р. № 34/5: „Норматино-равовий акт - це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.
Згідно преамбули Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” цей Закон визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Визначення регуляторного органу наведене також у ст.1 зазначеного Закону: регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти.
Відповідно до ст. 10 Закону України „Про інформацію” право на інформацію забезпечується, зокрема, обов'язком органів державної влади, а також органів місцевого і регіонального самоврядування інформувати про свою діяльність та прийняті рішення.
Відповідно до статей 5, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” система місцевого самоврядування включає, зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, які в межах своїх повноважень приймають рішення, що доводяться до відома населення.
За вимогами ст. 22 Закону України „Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації” закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради прийнято рішення 29.01.2008р. № 86 „ Про погодження рівня тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському у автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у місті Кіровограді” , яким погоджено рівень тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському у автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у м. Кіровограді з 11.02.2008р. в розмірі 1,00 грн.
Зазначене рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради за своїм змістом є регуляторним актом, відповідно до ст.1 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29 січня 2008 року № 86 „Про погодження рівня тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у місті Кіровограді” було внесено зміни до укладених договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом і погоджено рівень тарифу за одну поїздку пасажира в розмірі 1,00 грн. з 11 лютого 2008 року. Відповідачем - ПП„ІНФОРМАЦІЯ_1” застосовано тариф у розмірі 1,00 грн. з 11.02.2008 року.
Рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 29 січня 2008 року № 86 було офіційно оприлюднене шляхом його опублікування в газеті „Вечірня газета” № 7(1039) від 15 лютого 2008 року. ( а.с.25)
Таким чином, застосування ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” з 11.02.2008р. тарифу, який був погоджений, проте не набрав чинності було передчасним. До офіційного оприлюднення нових тарифів відповідач повинен був в період з 11.02.2008р. по 14.02.2008р. застосовувати тарифи, відповідно до рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 07.07.2004р. №1015 „Про погодження фіксованих тарифів за одну поїздку на перевезення пасажирів міським автотранспортом у режимі маршрутних таксі для перевізників усіх форм власності за маршрутами в м. Кіровограді”.
Відповідно до пунктів 1.4, 1.6, 2.1 „Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами”, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України 03.12.2001р. №298/519, зареєстрованої Міністерством юстиції України 18.12.2001р. за №1047/6238 (далі по тексту - Інструкція), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, внаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами: при неправомірному застосуванні вільних цін замість фіксованих або регульованих (декларованих) - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) і вартістю від реалізації продукції (послуг, робіт) за цінами, які повинні застосовуватись згідно з вимогами законодавства;при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
Пунктом 3.8 Інструкції передбачено, що відповідно до наданих повноважень Державна інспекція з контролю за цінами, державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі проведених ними перевірок суб'єктів господарювання приймають рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства, яким такі санкції та їх розміри передбачено, та п. 3.8.1 визначено, що суми за зазначеними санкціями стягуються із суб'єктів господарювання і зараховуються за належністю в порядку, визначеному законодавством, з урахуванням вимог цієї Інструкції.
Відповідно до ст.14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Матеріалами справи встановлено, що в період застосування ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” нечинного тарифу за одну поїздку пасажира у міському пасажирському автомобільному транспорті у режимі маршрутного таксі для перевізників усіх форм власності у м.Кіровограді за період з 11.02.2008р. по 14.02.2008р., відповідачем було отримано необґрунтовану виручку в сумі 2873,40 грн.
Розрахунок суми необґрунтованої виручки проведено в додатку до акту перевірки від 31.03.2008р. № 389 відповідно до п.2.1. Інструкції.
Згідно зі ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” п. п.1.3, 1.4, 2.1, 3.8 Інструкції, Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області було прийнято рішення від 02.04.2008 р. № 51 про застосування до ПП „ІНФОРМАЦІЯ_1” економічних санкцій на загальну суму 8620,20 грн., з яких сума необґрунтовано одержаної виручки - 2873,40 грн. та сума штрафу - 5746,80 грн.
Вказане рішення та претензійний лист отримано відповідачем (а.с.11).
Відповідь на претензію позивачем не отримано, рішення держінспекції по цінам відповідачем не виконано та суму санкцій до державного бюджету не перераховано.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства „ІНФОРМАЦІЯ_1” (АДРЕСА_1, МФО 321983) економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 8620 (вісім тисяч шістсот двадцять) грн. 20 коп. на користь Державного бюджету України, на р/р 31112106700002 одержувач коштів - УДК у м. Кіровограді, код одержувача 24145329, код бюджетної класифікації -21081100, банк одержувача - ГУДК у Кіровоградській області, МФО 863016.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.І. Ясенова