2-1410/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2009 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді – Мельник І. Г.,
при секретарі – Кутана Т. Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про визнання права власності на самовільне будівництво у порядку спадкування, третя особа: Четверта маріупольська державна нотаріальна контора, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду із позовом до Маріупольської міської ради про визнання права власності на самовільне будівництво у порядку спадкування. В обґрунтування заявлених вимог позивачка посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_2, який заповідав усе своє майно позивачці, ОСОБА_1. На момент смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з малогабаритного будинку АДРЕСА_1. У зв’язку з господарською необхідністю під час життя ОСОБА_2 було самовільно побудовано до складу вказаного домоволодіння сіні літ. в-1, літню кухню літ. Л-1, погріб літ. Л/п, вбиральню літ. М-1, огорожу № 1. Позивачка після смерті ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину, тому що вступила у володіння спадковим майном, хоча нотаріально прийняття спадщини не оформила. Причиною цьому став той факт, що на малогабаритний будинок літ. В-1 правовстановлюючих документів не мала. На даний момент необхідно упорядкувати правовстановлюючі документи на вказане домоволодіння у цілому для оформлення документів на спадкове майно.
Позивачка у судове засідання не з’явилась, надіславши до суду заяву з проханням заслухати справу у її відсутність, при цьому позовні вимоги повністю підтримує та просить задовольнити позов.
Представник відповідача, діючий на підставі довіреності, у судовому засіданні не заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог.
Представник третьої особи, Четвертої маріупольської державної нотаріальної контори, у судове засідання не з’явився, надіславши до суду листа з проханням розгляд справи провести у їх відсутність.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання. Відповідно ст. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, який встановлений ст. 174 ЦПК України, згідно з ч. 4 якої у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позовних вимог.
Матеріалами справи встановлено, що на підставі рішення № 656 виконавчого комітету Орджонікідзевської районної ради м. Жданова від 8 грудня 1982 року ОСОБА_2 була виділена у користування під самостійне домоволодіння по АДРЕСА_1 земельна ділянка площею 592 кв. метрів.
Згідно довідки БТІ м. Маріуполя від 18 лютого 2009 року № 41 при обстеженні домоволодіння АДРЕСА_1 було встановлено факт самовільного будівництва жилого будинку літ. В-1, сіней літ. в-1, літньої кухні літ. Л-1, погребу літ. Л/п, вбиральні літ. М-1, огорожі № 1.
За висновком будівельно-технічної експертизи № 267 від 2 квітня 2009 року конструкції самовільно збудованих малогабаритного будинку літ. В-1, сіней літ. в-1, літньої кухні літ. Л-1, погребу літ. Л/п, вбиральні літ. М-1, огорожі № 1, які розташовані на земельній ділянці по АДРЕСА_1, істотно не суперечать вимогам державних будівельних норм України. Однак при будівництві будинку літ. В-1 та літньої кухні літ. Л-1 маються порушення діючих будівельних норм, а саме: стіна будівлі знаходиться на відстані менш ніж 1 метр від кордону з суміжною земельною ділянкою.
В матеріалах справи мається заява від власника суміжного домоволодіння, згідно з якої він не заперечує проти знаходження на відстані менш ніж 1 метр від його земельної ділянки самовільних будівель.
Згідно ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка є власником або користувачем земельної ділянки, на якій було самовільно побудоване нерухоме майно, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого 26 грудня 1988 року, актовий запис 17, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Згідно заповіту від 31 липня 1981 року, який був посвідчений державним нотаріусом, Ніколаєнко Т. І., реєстр № 2857, ОСОБА_2 заповідав після своєї смерті належну йому частину будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1.
Факт постійного проживання по АДРЕСА_1 позивачки, ОСОБА_1, після смерті ОСОБА_2 підтверджується копією домової книги за адресою: вул. Таганрозька 43.
Згідно довідки Четвертої маріупольської державної нотаріальної контори від 16 квітня 2009 року № 886 у нотаріальній конторі після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, спадкова справа не відкривалась.
Правовідносини, що склалися мали місце до набрання чинності ЦК України в редакції 2003 року, тому відповідно п. 4 Прикінцевих положень підлягають застосуванню положення ЦК України в редакції 1963 року.
Згідно ст. 534 ЦК України (в редакції 1963 року) кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом.
Згідно ст. 548 ЦК України (в редакції 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
З урахуванням наведеного суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради про визнання права власності на самовільне будівництво в порядку спадкування.
На підставі ст. ст. 534, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст. 376 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 60, 130, 213-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, на спадкове майно, яке складається з самовільно побудованого малогабаритного будинку літ. В-1, сіней літ. в-1, літньої кухні літ. Л-1, погребу літ. Л/п, вбиральні літ. М-1, огорожі № 1, які розташовані на земельній ділянці по АДРЕСА_1.
На рішення суду може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга має бути подана протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Апеляційного суду Донецької області у місті Маріуполі через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя.
Суддя