Справа № 2а/0612/957/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2011 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Лєдньова Д.М.
при секретарі Гельвейчук І.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та виплаті пенсій і допомог Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, стягнення коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області 2271,60 грн. допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України № 796, за період з 01.09.2002 року по 31.08.2005 року, стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області 7566,40 грн. доплати до пенсії, передбачену ч. 2 ст. 39 Закону України № 796, за період з 01.09.2002 року по 31.08.2005 року. При цьому посилається на те, що вказані виплати здійснювались усупереч вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач в судове засідання не з'явився. Надав заяву, в якій справу просив слухати в його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник Обласного центру по нарахуванню та виплаті пенсій і допомог Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. До суду надійшло заперечення, в яких в задоволенні позову просив відмовити.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав заперечення, в яких в задоволенні позову просив відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю, наполягає на дотриманні строків позовної давності.
Представник управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав заперечення, в яких в задоволенні позову просив відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення (категорія 4) серія Б № 048506, виданого 20.06.1993 року Житомирською облдержадміністрацією. Проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке за переліком населених пунктів Житомирської та Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Лугинському районі Житомирської області, отримав підвищення до пенсії за ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі Постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 76,60 грн. за період з 01.08.2004 по 31.08.2005 року.
Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до заробітної плати, яка становить у зоні посиленого радіологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Частиною 2 статті 39 зазначеного Закону України встановлено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, підвищується в розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Згідно ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими Законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 та з урахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України в 30.04.2002 № 8-2 (з відповідними змінами), управління пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування і виплату пенсій, безпосередньо призначає (зійснює перерахунок) і виплачує пенсії і інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Так як позивач є непрацюючим пенсіонером та постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, територія якого віднесена до зони посиленого радіологічного контролю, тому повинен отримувати вказані виплати в зазначених розмірах щомісяця, однак вони виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 105 КАС України (станом на 30.09.2005 року) позовна заява може містити вимоги про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю. Суд вважає, що неправомірні дії відповідача не мають наслідком заподіяння позивачу шкоди в наведеному за вказаної нормою значенні – тобто як матеріальний збиток в певному розмірі, який зазнала особа у зв»язку з діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, є безпосередньо з ними пов»язаним та обраховується з урахуванням втрат, які зазнала особа. На підставі ч. 2 ст. 11 КАС України суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов»язати Управління пенсійного фонду здійснити нарахування та виплату доплату до пенсії на підставі Закону України № 796.
Одночасно, суд приймає до уваги те, що на час звернення позивача до суду з позовом строк позовної давності становив один рік, а тому вважає необхідним застосувати даний строк.
Так як позивач проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, мав право на отримання допомоги у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства на підставі ст. 37 Закону України № 796. Проте, суд бере до уваги, що позивач не звертався з відповідним клопотанням до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати йому даного виду допомоги (з довідки від 23.07.2007 року № 733 вбачається, що позивач не отримував грошові кошти взагалі). За таких обставин, суд відмовляє у зобов»язанні Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести перерахунок та виплатити позивачу допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.09.2002 року по 31.08.2005 року.
Керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 99, 100, 161, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 37, 39, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії у відповідності ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця, за період з 30.09.2004 року по 31.08.2005 року, з урахуванням встановленого розміру мінімальної заробітної плати у вказаний період, визначеного на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», та фактично отриманих коштів.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Судовий збір по справі компенсувати за рахунок держави, так як сторони звільнені від його оплати згідно ст. 4 п.п. 18, 34, ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Постанова суду в межах нарахування та виплати сум за один місяць підлягає до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя