Судове рішення #4842308

                          копія

Справа № 2-150                                                                          

          2009 рік                                                                              

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

6 квітня 2009 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі

головуючої судді                                  Романюк Л.І.

при секретарі                                        Педько О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гадячі  цивільну справу за позовом

ОСОБА_1,

ОСОБА_2

до

ОСОБА_3,

Лютенської сільської ради,  

треті особи: Українська універсальна біржа,

Гадяцька державна нотаріальна контора

про

визнання права власності,

в с т а н о в и в:

                  до суду звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовом до ОСОБА_3, Лютенської сільської ради про визнання права власності.

У своїй позовній заяві позивачі вказують, що їхня мати ОСОБА_4 купила у ОСОБА_3 будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку в с. Лютенька Гадяцького району Полтавської області по вул. Комунарівська, 12. Договір купівлі-продажу був зареєстрований на Українській універсальній біржі. 23 жовтня 2006 року мати ОСОБА_4 померла, заповіт від її імені не посвідчувався. У даний час позивачі вирішили оформити документи на спадкове майно, але зробити цього немає можливості, оскільки договір купівлі-продажу зазначеного будинку та земельної ділянки виявився недійсним, так як оформлений без нотаріального посвідчення, тобто фактичною власницею домоволодіння на даний час являється відповідачка ОСОБА_3, тому вони змушені звернутися до суду з даним позовом.

У судовому засіданні позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 свої позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити, суду пояснили, що при заключенні  договору  купівлі-продажу сторонами були виконані всі зобов’язання, передбачені договором.

Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги позивачів визнає повністю.

Представник третьої особи Української універсальної біржі у судове засідання не з’явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представники Гадяцької державної нотаріальної контори та Лютенської сільської ради в судове засідання не з’явивилися, направили до суду заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Суд, заслухавши пояснення позивачів, дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Лютенської сільської ради про визнання права власності  підлягають до задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що 27 жовтня 1999 року відповідачка ОСОБА_3 продала ОСОБА_4 житловий будинок та земельну ділянку площею 0,33 га, що знаходяться в селі Лютенька Гадяцького району Полтавської області по вулиці Комунарівська, 12. Договір купівлі-продажу був укладений сторонами на Українській універсальній біржі.

При укладенні договору купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки, ОСОБА_4 були  сплачені кошти ОСОБА_3 в сумі 1500 гривень, а  відповідачкою ОСОБА_3, в свою чергу, було передано у власність ОСОБА_4 вказане нерухоме майно.

Згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Лютенської сільської ради Гадяцького району № 23 від 29 квітня 1997 року, зареєстрованого за № 321 від 30 жовтня 1998 року, земельна ділянка площею 0,33 гектарів була надана відповідачці ОСОБА_3, для обслуговування житлового будинку – 0,06 га та ведення особистого підсобного господарства – 0,27 га.

23 жовтня 2006 року ОСОБА_4 померла, яка відповідно до свідоцтв про народження була матір`ю позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_5, що після шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_2.

Відповідно до довідки  Гадяцької державної нотаріальної контори, після смерті 23 жовтня 2006 року ОСОБА_4, із заявами про прийняття спадщини звернулися позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Пунктом 11 частини 1  статті 346 ЦК України передбачено, що право власності припиняється у разі смерті власника.

Згідно ст. 1225 ч.2 ЦК України, до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.  

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець має право прийняти спадщину.

Згідно ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу квартири укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Відповідно до ст. 219 ЦК України, у разі недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення одностороннього правочину такий правочин є нікчемним.

Суд може визнати такий правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідав справжній волі особи, яка його вчинила, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі.

                  Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна може вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, тому позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про визнання права власності підлягають до задоволення, так як даний правочин відповідав справжній волі сторін, які його вчинили та  був нотаріально непосвідчений  за  обставин, які не залежали від їх волі.

Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 16, ст.ст. 219, 319, п. 11 ч. 1 ст. 346, ст.ст. 386, 391, 392, 657, 1225, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Лютенської сільської ради, треті особи:  Українська універсальна біржа, Гадяцька державна нотаріальна контора про визнання права власності, задовольнити.

Визнати договір купівлі-продажу № НГ-102 від 27 жовтня 1999 року житлового будинку та земельної ділянки площею 0,33 га, що знаходяться в с. Лютенька Гадяцького району Полтавської області по вул. Комунарівська, 12, укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на Українській універсальній біржі дійсним.

Визнати вищевказаний будинок, позначений на технічному паспорті літ. А-1 з господарськими будівлями: літня кухня – літ. Б, погріб під будівлею – літ. б, сарай – літ. В, що розташовані в селі Лютенька Гадяцького району Полтавської області по вулиці Комунарівська, 12 та земельну ділянку площею 0,33 га, яка знаходиться за тією ж адресою, які належали померлій ОСОБА_4, спадковим майном.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на спадкове майно в рівних долях по Ѕ частині за кожним.  

                Рішення  може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через Гадяцький районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Головуюча: підпис

Копія – вірно

Суддя Гадяцького

районного суду     ОСОБА_6

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація