Справа № 2 - а - 49
2009 рік Копія
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 квітня 2009 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі головуючої судді Романюк Л.І.
при секретарі Педько О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гадячі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок і виплату пенсії по інвалідності, що настала через захворювання пов`язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, в зв`язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком, суд, –
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області, в якому просить суд зобов`язати відповідача перерахувати та призначити їй пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію інваліду другої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 14.01.2009 року.
В обгрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що вона є інвалідом другої групи загального захворювання, пов`язаного з аварією на Чорнобильській АЕС. Крім того, статтею 14 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” її віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі даного ОСОБА_3 їй призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну її здоров`ю, розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законом, але відповідач у 2008 році визначив розмір зазначених пенсій позивачці згідно з постановами Кабінету Міністрів України „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” від 03.01.2002 року №1, „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 16.07.2008 року № 654.
Вважаючи, що їй невірно нараховується пенсія, та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну її здоров`ю, позивачка 14 січня 2009 року звернувся до відповідача із заявою щодо проведення відповідного визначення та перерахунку зазначених пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якими встановлено, що вона має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, та розмір її пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, але отримала відмову.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю та просила суд задовольнити їх, зобов`язавши відповідача зробити перерахунок, починаючи з 14 січня 2009, тобто з часу, коли вона офіційно звернулася до відповідача із зазначеною вимогою.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області у судове засідання не з’явився, а направив до суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Так судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, віднесена до першої категорії, як громадянка, захворювання якої пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія А № 053862, згідно довідки МСЕ визнана інвалідом 2 групи з 19 січня 1999 року безстроково.
Відповідно повідомлення від 29.01.2009 року № 7/Г-02, ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області їй відмовлено у призначенні пенсії згідно ч. 4 ст. 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає прво на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 4 ст. 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції від 06.06.96 р. в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 50 зазначеного ОСОБА_3 в тій же редакції, особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Частиною 3 ст. 67 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції від 05.10.2006 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Частиною 3 ст. 4 ОСОБА_3 України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 року передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
ОСОБА_3 України від 28.12.2007 року „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” статтю 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по 1 групі інвалідності – 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчудження: по 1 групі інвалідності – 160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по 1 групі інвалідності - 130 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із ОСОБА_3 «Про Державний бюджет України» і не може коригуватися іншими нормативно правовими актами.
ОСОБА_3 статтю 50 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірах: інвалідам 2 групи – 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Також цим ОСОБА_3 статтю 67 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього ОСОБА_3 ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсій за віком, встановлної абз.1 ч.1 ст. 28 ОСОБА_3 України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені ОСОБА_3 України від 28.12.2007 року „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до статей 50, 54, 67 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визнано неконституційними.
Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач з 22 травня 2008 року під час обчислення пенсії та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинен був керуватися статтями 50, 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції закону від 06.06.1996 року №230/96 ВР та статтею 67 даного ОСОБА_3 в редакції від 05.10.2006 року №231 – V.
Відповідно до ч.1 ст. 28 ОСОБА_3 України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно статті 58 ОСОБА_3 України від 28.12.2007 року №107 – V „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня – 470 гривень, з 1 квітня – 481 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Згідно ст. 54 ОСОБА_3 України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” № 835-VI від 26.12.2008 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних та демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто 498 грн.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість, надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу.
Посилання відповідача на застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 16.07.2008 року № 654, судом не беруться до уваги, оскільки положення даної постанови звужує обсяг встановлених ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення „Про Пенсійний фонд України” та здійснює свої повноваження на підставі п.15 даного Положення створені в
установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до ОСОБА_3 України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районними управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управліннм Пенсійного фонду України за місцем проживання позивачки є ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Гадяцькому районі Полтавської області. Враховуючи вищевикладене, УПФ в Гадяцькому районі Полтавської області повинно здійснити перерахунок пенсії позивачці.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов`язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області провести перерахунок пенсії та додаткової пенсії позивачці ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 ОСОБА_3 України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 ОСОБА_3 України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та провести виплату недоплаченої пенсії з 14.01.2009 року, тобто дня звернення позивачки до Пенсійного фонду.
Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 86,159,160,163, ч.4 ст. 167 КАС України, суд, –
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок і виплату пенсії по інвалідності, що настала через захворювання, пов`язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, в зв`язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі, Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та додаткової пенсії, передбаченої ч.1 ст. 50, ч.4 ст. 54 ОСОБА_3 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 ОСОБА_3 України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» неправомірними.
Зобов`язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Гадяцькому районі Полтавської області провести перерахунок пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст. 50, ч.4 ст. 54 ОСОБА_3 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 ОСОБА_3 України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 14.01.2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня винесення повного тексту постанови та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження до суду першої інстанції з одночасним направленням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку на подачу заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано.
Головуюча: підпис
Копія – вірно
Суддя Гадяцького
районного суду ОСОБА_4