ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: vin.adminsud@meta.ua
_________________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про роз'яснення судового рішення
15 березня 2010 р. Справа № 2-а-12521/08
Вінницький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сауляка Юрія Васильовича
розглянувши в порядку письмового провадження заяви сторін про роз'яснення рішення суду у адміністративній справі
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління Пенсійного фонду у Староміському районі м. Вінниці
про: визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №2-а-12521/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2008 року у вказаній адміністративній справі позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені повністю, а саме: визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці в перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 22.05.2008р.
01.03.2010 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла письмова заява ОСОБА_1 про роз’яснення судового рішення щодо виплати перерахованої пенсії після дати винесення постанови суду.
04.03.2010 року від Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці також надійшла заява про роз’яснення рішення суду, згідно із якою воно просило роз’яснити по який період потрібно робити перерахунок пенсії.
В судове засідання позивач не з’явився, натомість надав заяву про проведення судового засідання за його відсутності.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, хоча був повідомлений про день, час та місце судового розгляду справи, про що свідчать матеріали адміністративної справи. А це відповідно до ч. 3 ст. 170 КАС України не перешкоджає розглядові заяви про роз’яснення рішення суду за його відсутності.
Таким чином, суд ухвалив розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз’яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Приймаючи рішення від 26 грудня 2008 року у адміністративній справі№2-а-12521/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд виходив із наступного.
Порядок призначення та підстави виплати пенсій особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”№796-ХІІ від 28.02.1991 року.
Згідно із ст.49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”№796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі Закон України №796-ХІІ від 28.02.1991 року) в редакції, яка діяла до 28 грудня 2007 року, позивачу як особі, віднесеної до І категорії, встановлюється пенсія у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
При цьому, ст.50 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 року передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Також, в силу вимог ч.4 ст.54 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 року, розмір пенсії позивача як інваліду І групи (враховуючи, що даний статус він отримав в результаті ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році) не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Однак, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до ряду статей Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до внесених змін, ч. 3 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлювала, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по IІ групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а ч.1 ст. 50 – що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, для інвалідів II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнано неконституційними внесені вищезазначеним Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” зміни до ст.50 та ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України “Про Конституційний Суд України” якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У ст. 74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв’язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, і що передбачено у самому рішенні.
З урахуванням викладеного, судом було встановлено, що на час розгляду вказаної справи у Вінницькому окружному адміністративному суді є чинними положення Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, що діяла до внесення в них змін Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, так як положення останнього Закону щодо внесення змін визнані неконституційними і втратили чинність.
Таким чином, приймаючи рішення, суд встановив, що були наявні всі правові підстави для перерахунку позивачеві пенсії по інвалідності у зв’язку із захворюванням, пов’язаним з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до положень вищезазначених нормативно-правових актів з 22.05.2008 року, з моменту винесення прийняття Рішення Конституційного Суду України, оскільки вказане рішення не має зворотної сили в часі.
Суд дослідивши матеріали адміністративної справи та розглянувши письмові заяви сторін про роз’яснення судового рішення, прийшов до висновку задовольнити подані заяви та роз’яснити постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 26.12.2008 року.
Так, вирішуючи адміністративну справу №2-а-12521/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд цілком зрозуміло виклав своє бачення щодо дій відповідача, якими позивачеві було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Суд визнав дані дії такими, які порушують норми чинного законодавства, Конституції України та право позивача на пенсійне забезпечення, а відтак вони були і на даний час є протиправними.
А тому, враховуючи наведене, суд не вбачає жодних правових підстав для не перерахунку і не виплати ОСОБА_1 пенсії, перерахованої постановою суду від 26.12.2008 року відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", після дати винесення цього рішення, тобто після 26.12.2008 року.
Разом із тим, на думку суду щодо перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 слід зазначити таке.
Перерахунок і виплата пенсії нерозривно пов’язані між собою явища. Не є можливим, на думку суду, здійснити перерахунок пенсії, в результаті якого вона зросте, і при цьому не виплатити її, оскільки останні пов’язані між собою предметом порушення та його наслідками. Таким чином, це цілком очевидно, що при перерахунку пенсії здійснюється її виплата, що і випливає із системного аналізу розділу ІV «Порядок і умови перерахунку пенсії» Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-XII.
Керуючись ст.ст. 165, 170, 186, 254 КАС України, -
УХВАЛИВ :
Роз’яснити постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 26.12.2008 року у адміністративній справі №2-а-12521/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії слідуючим чином: суд не вбачає правових підстав для не перерахування і не виплати ОСОБА_1 пенсії, перерахованої постановою суду від 26.12.2008 року відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", після дати винесення цього рішення (після 26.12.2008 року), тобто рішення суду набрало законної сили і є чинним на даний час.
Відповідно до ст. 186 КАС України ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали . Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Сауляк Юрій Васильович
з оригіналом згідно
Суддя
Секретар