Судове рішення #483838591



Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 6, 69063, (061) 764-40-73




Справа № 2а-3817

2010 рік

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2010 року місто Запоріжжя


Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Скользнєва Н.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії, зобов`язання здійснити перерахунку та виплату недоплаченої пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС, -


ВСТАНОВИВ:


У листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії, зобов`язання здійснити перерахунку та виплату недоплаченої пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що вона, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя та отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку з чим має право на регулярні щомісячні платежі, розмір яких для інвалідів ЧАЕС 3-ї групи не може бути меншим ніж шість мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідач відмовляється виплачувати пенсію в повному обсязі, у зв`язку з чим, позивач вимушений був звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

На підставі викладеного, просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду у Жовтневому районі міста Запоріжжя щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до діючого законодавства; зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Запоріжжя провести перерахунок з розрахунку не менше б мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком для осіб, втративших працездатність з 1 жовтня 2010 року.

Згідно п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним особам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження, тому ухвалою суду від 11 листопада 2010 року по зазначеній адміністративній справі було відкрите скорочене провадження.

Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя подало заперечення проти позову, у яких зазначило, що позивачу відповідно до наданої заяви та на підставі виписки з акту МСЕК про встановлення третьої групи інвалідності з 04.10.200 року, пов`язаної з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС призначена пенсія по інвалідності за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», крім того, відповідач зазначив, що підвищення основної та додаткової пенсії відповідній категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи проводилося виключно, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України та Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки. На підставі викладеного, просив суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя відмовити.

Взявши до уваги письмові заперечення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення ОСОБА_1 , віднесена до ліквідатора наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії та їй встановлена інвалідність III групи з 4.10.2007 року безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК, доданою до матеріалів справи.

Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону в редакції від 06.06.1996, інвалідам 3 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Відповідно до частини 4 статті 54 цього ж Закону в редакції від 06.06.1996, розмір пенсії для інвалідів 3 групи щодо яких встановлений зв`язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вносились зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стосовно внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов`язковими до виконання.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, необхідно керуватися положеннями статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 06.06.1996. Управління Пенсійного фонду помилково посилається на Постанови Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону. Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. Управління Пенсійного фонду помилково вважає неможливим застосування мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, не є приводом для відмови в реалізації позивачем конституційних гарантій права на підвищення до пенсії в розмірі, встановленому законом.

Відповідно до частини 7 статті 9 КАС України, в разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

При визначені розміру пенсії, Управління Пенсійного фонду зобов`язано застосовувати розмір мінімальної пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На сьогоднішній день зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не вносились.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до п.З ч. 2 ст. 256 КАС України, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України, або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 22, 55, 95 Конституції України, ст. 49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 17, 69-71, 183-2 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд, -


ПОСТАНОВИВ:


Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо виплати ОСОБА_1 пенси в розмірі, меншому ніж передбачено ст.. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.10.2010 року.

Зобов' язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.10.2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В решті позовні вимоги залишити без задоволення.

Звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. З ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копи постанови.


Суддя Н.Г. Скользнєва


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація