Судове рішення #4836542

Справа №2-1591/2008

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

1 серпня 2008 року     м. Ясинувата

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя     Бичков П.Ю.

при секретарі     Парпула Н.Ф.

розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в Ясинуватському міськрайонному суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Спартаківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно за спадщиною та про встановлення факту прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

8 липня 2008 року ОСОБА_2, яка діє в інтересах ОСОБА_1 по довіреності звернулася до суду з позовною заявою до територіальної громади в особі виконкому Спартаківської сільської ради Ясинуватського району, мотивуючи позовні вимоги тим, що після смерті батько - ОСОБА_3 та мати - ОСОБА_4 відкрилась спадщина у виді житлового будинку за належними до нього господарськими спорудами, та грошовими внесками. Просить визнати за ним права власності на житловий будинок з належними до нього господарськими спорудами, який розташован за адресою: АДРЕСА_1, та грошові внески, які розташовані у філії № 7852/023 селища ОСОБА_5 відділення Ощадного банку України.

23 травня 1997 року ОСОБА_3 помер, про що в виконкомі Спартаківської сільської Ради Ясинуватського району Донецької області 24 травня 1997 року був зроблений актовий запис № 37. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, що складається з житлового будинку з належними до нього господарськими спорудами за адресою: АДРЕСА_1.

Спадкоємцями першої черги у ОСОБА_3 є я позивач ОСОБА_1, ОСОБА_2 та мати ОСОБА_4. Однак з спадкоємців ні хто не звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, так як ми з ОСОБА_2 відмовились від спадщини на користь матері ОСОБА_4. Мати не вступила в спадщину, так як батько -ОСОБА_3 за життя не зареєстрував договір купівлі-продажу, через що мати не мала можливості оформити своє право власності на житловий будинок за належними господарськими спорудами в порядку спадкування за вищевказаною адресою, так як вона фактично прийняла спадок, через користування ним та майном яке знаходилось у спірному житловому будинку.

Виниклі правовідносини щодо встановлення факту прийняття спадщини суд вважає за необхідне розглянути на підставі законодавства, що діяло на момент їх виникнення, відповідно до положень п. 5 Заключних і перехідних положень ЦК України 2004 року.

Як передбачено ст. ст. 548, 549 ЦК України 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступивши у управління чи володіння спадковим майном. Зазначені дії повинні бути зроблені протягом шести місяців із дня відкриття спадщини.

Як роз'яснено в п. 4 Ухвали Пленуму Верховного Суду України № 4 від 24.06.1983 р. "Про практику розгляду судами України справ про спадкування" (з відповідними змінами і доповненнями), передбачений ст. 549 ЦК України шестимісячний термін для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою зацікавленої чи особини доведеності поважності заподій його пропуску. Якщо у встановлений термін позивач вступивши в управління чи володіння спадковим майном, або його частиною, суд з цих підстава вирішує питання про визнання права власності на спадкове майно, а не про продовження пропущеного терміну.

19 жовтня 2007 року померла ОСОБА_4 про, що зроблено у виконкомі Спартаківської сільської ради Ясинуватського району Донецької області, актовий запис № 73. Після її смерті відкрилася спадщина, що складається з житлового будинку з належними до нього господарськими спорудами за адресою: Донецька область, Ясинуватський район, село Спартак, вул. Центральна, буд. № 4,

кв. № 2,    та грошові внески, які розташовані у філії № 7852/023 селища ОСОБА_5 відділення Ощадного банку України. Але не має можливості оформити своє право власності на нерухоме майно за спадщиною, у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 за своє життя не зареєстрував договір купівлі продажу.

Спадкоємцями першої черги у ОСОБА_4 є я позивач ОСОБА_1 та рідна сестра ОСОБА_2, однак після смерті він позивач звернувся до ОСОБА_5 державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

Судом в якості третьої особи залучена - ОСОБА_2, яка є рідною сестрою ОСОБА_1.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, яка діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності участі не брала так як від неї надійшла заява в котрій позовну заяву визнала, просила справу розглянути за її відсутністю.

Представник відповідача територіальної громади в особі виконкому Спартаківської сільської ради участі в судовому засіданні не приймали, про дату і час розгляду справи були сповіщені належним чином, однак від них надійшла заява в котрій позовну заяву визнали, просили справу розглянути за їх відсутністю.

Третя особа - ОСОБА_2 у судовому засіданні участі не приймала, так як від неї надійшла заява в котрій, вона позовну заяву визнала, просила розглянути справу за її відсутністю, так як вона відмовляється від спадщини на користь брата ОСОБА_1.

Із матеріалів спадкової справи Авдієвської державної нотаріальної контори судом встановлено, що батько позивача - ОСОБА_3 помер 23 травня 1997 року та мати позивача - ОСОБА_2 померла 19 жовтня 2007 року і після їх смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з належними господарськими будівлями, який розташован за адресою: АДРЕСА_1, та грошові внески, які розташовані у філії № 7852/023 селища ОСОБА_5, ОСОБА_5 відділення Ощадного банку України. ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори для прийняття спадщини.

Перевіривши матеріали справи в межах заявлених вимог (ст.11 ЦПК України), суд установив наступне.

Відповідно до статті 1261 п.1 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у томі числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до положень статей 1216 і 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід права та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Судом встановлено, що перехід прав та обов'язків від померлого спадкодавця ОСОБА_4 до ОСОБА_1, здійснюється за законом, відповідно до вимог статей 1216 - 1218 ЦК України.

На момент смерті спадкодавця ОСОБА_4 їй належало право власності на житловий будинок з належними господарськими будівлями, який розташован за адресою: АДРЕСА_1, та грошові внески, які розташовані у філії № 7852/023 селища ОСОБА_5, ОСОБА_5 відділення Ощадного банку України.

Згідно до вимог частини 2 статті 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права не встановлена судом.

В силу вищезгаданих правових норм із урахуванням конкретних обставин суд вважає законним набуття права власності ОСОБА_1 спадкового майна у вигляді житлового будинку з належними господарськими спорудами, розташованому за адресою: АДРЕСА_2.

Таким чином дослідивши та перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що згідно Нотаріальної справи, Договору купівлі-продажу від 17 листопада 1989 року житловий будинок належить ОСОБА_3 та довідки Державного Ощадного банку України Відкритого акціонерного товариства філії ОСОБА_5 відділення № 7852, що рахунки № 1271; № 07900111; № 91551/240; № 91551/1812 належать померлої - ОСОБА_2С, таким чином враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

На  підставі   вищенаведеного,   керуючись  статтями   11,   212,   213,   214,   215,   259  Цивільного

процесуального кодексу України, статтями 1216-1218 Цивільного кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на житловий будинок з належними до нього господарськими спорудами, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_3, що залишилося після смерті ОСОБА_3 померлого 23 травня 1997 року та ОСОБА_4 померлої 19 жовтня 2007 року.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на грошові внески з відповідними відсотками та компенсаціями, що зберігаються на рахунку № 1271; № 07900111; № 91551/240; № 91551/1812 у філії № 7852/023 селища ОСОБА_5, ОСОБА_5 відділення Ощадного банку України, що залишилося після смерті, ОСОБА_4 померлої 19 жовтня 2007 року.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в Апеляційний суд Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація