Золочівський районний суд Харківської області
смт. Золочів, вул. Комсомольська, 13а, 62203, (05764) 5-01-93
Справа №2-а-1680/2010 р.
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 листопада 2010 року смт. Золочів
Суддя Золочівського районного суду Харківської області Калайда І.С., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Золочівському районі Харківської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити недоплачену як дитині війни суми до пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області, в якому просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй, як дитині війни, недосплачену доплату до пенсії, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік, за 2008 рік з 22.05.2008 року та за 2009-2010 рік, здійснивши перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком та з виплатою відповідно до змін діючого законодавства, постійно на весь час виплати.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що вона належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2009 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України та є неконституційними окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни», на підставі яких повинно бути нараховане підвищення до пенсії, але відповідач в порушення вимог Конституції України не здійснив їй нарахування та виплату зазначеного підвищення до пенсії за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційним положення п. 41 розділу 2 Закону України «Про ОСОБА_2 бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було викладено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у новій редакції. Не зважаючи на це відповідачем в порушення норм Конституції України виплачувалося починаючи з 22 травня 2008 року і по теперішній час підвищення до пенсії в розмірах менших, ніж це передбачено законом.
Відповідно до постанови суду від 20.10.2009 року за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 р., та з 22.08.2008 по 31.12.2008 р. їй було перераховано пенсію, але за період з 01.01.2009 року по теперішній час перерахунок не здійснено.
Представник відповідача надала письмові заперечення на позов, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначила, що статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюватиметься за рахунок коштів державного бюджету, а Пенсійний фонд України діє на підставі Положення „Про Пенсійний фонд України”. Відповідно до п.8 даного Положення бюджет Пенсійноо фонду України формується з чітко визначених джерел і щороку затверджується Кабінетом Міністрів України. Частина 2 ст.72 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачає, що кошти Пенсійного фонду України не включаються до державного бюджету України. Також ч.1ст. 5 вказаного Закону регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. А норми ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” суперечать Закону „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині визначеного мінімального розміру пенсії за віком та спрямування коштів на виплату допомоги. Виплата державної соціальної допомоги у відповідності до Закону „Про соціальний захист дітей війни” не відноситься до жодного з переліку використання коштів Пенсійного фонду.
Також відповідач в своїх запереченнях вказала, що листом від 31.08.2007 року Мін'юст також зазначає, що мінімальний розмір пенсій за віком, зазначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Питання, пов’язані з підвищенням пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно ж ост.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Такі зміни до ст. 6 Закону були внесені п.2 ч,41 ст. 85 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Ст..6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» викладена в новій редакції «Дітям війни (крім тих, на якої поширюється дія Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одного з законів». З 22.05.2008 року постановою КМУ №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться у таких розмірах: з 22 травня - 48.10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49, 80 грн.
Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.
ОСОБА_1 має статус «Дитини війни», що також підтверджується пенсійним посвідченням серії АА №596170 від 03.04.2008 року (а.с.6).
Враховуючи зазначений статус позивачки, вона відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Із заперечень УПФУ в Золочівському районі Харківської області, встановлено, що відповідач не здійснює позивачу зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини (мінімальної пенсії за віком) для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до п.п.41 розділу 2 Закону України „Про ОСОБА_2 бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції. Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту З розділу 3 Закону України „Про ОСОБА_2 бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 України ОСОБА_2 бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про ОСОБА_2 бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п. 41 розділу 2 Закону України „Про ОСОБА_2 бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суді України від 22.05.2008 року та гг « - 2 ст. 152 Конституції України, суд дійшов висновку, що в 2008 році УПФУ в Золочівському районі Харківської області повинен був нарах:. -2 сплачували позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в редакції, яка діяла до 01 -1 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пп.,41 розділу 2 Закону України 1 ОСОБА_2 бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ця норма втратила чинність та не шдлі і застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
Враховуючи той факт, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є єдиним законодавчим акт: визначає розмір мінімальної пенсії за віком, та, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава - посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов’язання взяті державою, навіть якщо такі зобов’язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії ((Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office)), сумі за можливе застосувати саме частину 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для році зазначеного підвищення до пенсії дітям війни. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для ви: - - -: розміру будь-якої пенсії, а лише як розрахункова величина для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії з розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. З ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове лет - пенсійне страхування».
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2л‘: : встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір м - _ заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із закону соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком/
Таким чином, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утри державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону «Про соціальний захист дітей війни». Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. 1, 3, ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22.2^-. ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення - даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента У 01.03.2002 року за №121\2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” рішення про признане - - перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України „ Про соціальний за::кг дітей війни ” покладено на УПФУ в Золочівському районі Харківської області, за місцем проживання позивача.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування в обсязі передбаченому Законом України соціальний захист дітей війни» для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету на виплату допомоги, відповідно до вимог статті 3 Конституції України, за якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, головним обов’язки - якої є утвердження і забезпечення прав і свобод людини. Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу 30% доплати де пенсії та поклала виконання цього обов’язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органів І що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали своє повноваження без поважних причин.
Таким чином, суд визнає бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області шодо ненарахування підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни, неправомірною та зобов'язати Управління Пенсійного фонду Україна в Золочівському районі Харківської області зробити нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 01.01.2009 по день винесення постанови з виплатою відповідно до змін діючого законодавства, постійно на весь час виплати.
Відповідно до приписів ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, на неотримані позивачем суми доплати до пенсії строки звернення до суду не розповсюджуються. ;ре
Оскільки у відповідності до ст.4 п.34 Декрету КМУ «Про державне мито» Пенсійний фонд, його підприємства, установи та організіїції звільнені від сплати судового збору, тому згідно ст.88 ЦПК України, судовий збір повинен компенсуватися за рахунок державного бюджету. Пільг щодо сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду Пенсійний фонд не має.
Враховуючи вищенаведене та керуючись Рішенням Конституційного Суду України №6 рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням , Конституційного Суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, Законами України «Про ОСОБА_2 бюджет України на 2007 рік», «Про ОСОБА_2 бюджет України на 2008 рік», «Про ОСОБА_2 бюджет України на 2009 рік», „Про державний бюджет України на 2010 рік”, Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , ст.ст. 183-2, 186 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області році зобов'язання здійснити нарахування та виплатити недоплачену як дитині війни суми до пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону Укра ни „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 01.01.2009 року по 22.11.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 , яка мешкає по вул. Шевченка, 11, в с. Жовтнгве Золочівського району Харківської області, ІН НОМЕР_1, витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Харківського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: І.С.Калайда