Судове рішення #4829551

Справа №2а-355/2009

 

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М         У К Р А Ї Н И

          6 травня  2009  року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді   Бакуменко А.В..,

при секретарі Кісточка І.В.,

      розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську справу за адміністративним позовом       ОСОБА_1    до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області  про   визнання дій неправомірними  та  зобов`язання  відповідача  провести перерахунок  та  стягнути  недоплачені  суми, -

  В С Т А Н О В И В:

     ОСОБА_1  звернулась до Краматорського міського суду  Донецької області  з позовом  про  перерахунок  та доплаті  допомоги  по догляду  за дитиною до  трьох років,  обґрунтувавши свої вимоги тим, що     3 липня 2007  року   в неї народилась дитина  ОСОБА_3,  з  часу  призначення    допомоги,  03,09,2007   дану допомогу  їй виплачували в значно меншому  розмірі  ніж   встановлено  законом. Просить  суд  визнати дії  ОСОБА_2  праці та соціального захисту населення   неправомірними в частині  нарахування  допомоги по догляду за дитиною. Зобов`язати  ОСОБА_2  праці та соціального захисту населення  провести перерахунок  щомісячної  допомоги по догляду  за  дитиною до  досягнення  нею  трирічного віку  з 3 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по  31 грудня 2008 рокук у відповідності  до норм  законів, та  доплатити  недоплачену суму   4363,79 грн. Стягнути з відповідача  ОСОБА_2  праці та соціального захисту  населення суму упущеної вигоди 1885,52 грн. Та зобов’язати  ОСОБА_2  праці та соціального захисту населення  нарахувати  та сплатити недоплачену  суму допомоги  обумовленої народженням дитини в сум 1963,80 грн.

      Позивачка в  судове засідання  не з`явилась, направила суду  заяву в котрій просить справу  розглянути за її відсутності, наполягає на задоволенні  заявлених вимог.

            Представник  відповідача ОСОБА_2  праці та соціального захисту  населення   Краматорської  міської ради  в судове засідання  не з`явився, однак надав суду заяву  в котрій  просить  справу  розглянути за його відсутності  з урахуванням викладеного у відзиву на  позов, з котрого вбачається, що він вважає, вимоги позивачки  безпідставними  і такими, що не ґрунтуються на законі, бо усі виплати вони здійснюють відповідно до законодавства України. Положення ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " та Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (зі змінами та доповненнями) є чинними на протязі 2007 року та по цей час.  Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " надано право Кабінету міністрів України розробити та затвердити в межах своїх повноважень порядок призначення та виплати державних допоміг. Зазначеним порядком встановлений також и розмір допомоги, який і був виплачений у повному обсязі, тому просить суд залишити позовну заяву позивача  без задоволення у зв’язку з безпідставністю.

        Головне  управління  Державного казначейства  України в Донецькій області  свого представника  в судове  засідання  не направили.

    Суд вивчивши матеріали  справи набуває висновку, що заявлені  вимоги  підлягають  частковому  задоволенню з наступних підстав.

    Ухвалою Краматорського міського суду  Донецької області  від   6 травня  2009 року  позовні  вимоги стосовно перерахунку  та сплаті   недоотриманої  допомоги за 2008 рік  залишено  без розгляду.

    Відповідно до ст.. 3 Конституції  України - права і свободи людини та  їх  гарантії  визначають  зміст  і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед Людиною за свою діяльність.  Утвердження  і  забезпечення  прав  і  свобод людини є головним  обов'язком  держави.

     Конституцією України, а саме ч.2,3 ст. 22 гарантовані конституційні права і свободи, а також встановлено, що вони не можуть бути скасовані. Та при  прийнятті нових  законів  або  внесенні  змін  до  чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав  і свобод.

     Закон  України «Про державну  допомогу  сім`ям  з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада  1992 року  відповідно до Конституції  України  встановлює  гарантований  державою  рівень  матеріальної підтримки сімей з дітьми  шляхом  надання  державою  грошової допомоги  з  урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку  дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної  допомоги  сім`ям  з дітьми  у загальній  системі  соціального  захисту населення.

    Частиною 1 статті 1 вказаного  закону встановлено, громадяни України, в  в сім`ях  яких виховуються  та проживають неповнолітні діти, мають право  на державну допомогу у випадках  та на умовах, передбачених  цим Законом  та іншими  законами України.

    Статтею 3 Закону  України    «Про державну  допомогу  сім`ям  з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада  1992 року передбачено, що допомога  по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного  віку  надається у розмірі встановленого законом прожиткового  мінімуму для дітей  віком  до 6 років.

    Вищевказаний закон, є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов`язані з призначенням  та виплатою державної  допомоги  на  неповнолітніх  дітей.  Умови призначення  допомоги  по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного  віку, передбачені  ст.. 14 Закону України «Про державну  допомогу  сім`ям  з дітьми», при цьому  зазначений  закон не передбачає обмежень чи особливих умов  або розподілу  осіб,  що мають право  на отримання  такої допомоги  на  застрахованих  чи не застрахованих осіб.  

     Відповідно до ст.. 8  Конституції України  в Україні  визнається  і діє принцип  верховенства права. Конституція  України має найвищу  юридичну  силу. Закони та інші  нормативно-правові  акти  приймаються  на основі  Конституції України і повинні  відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено,  що  виключно законами  України  визначаються права  і свободи  людини  і громадянина,  гарантії  цих прав  і свобод.

    За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної  влади  та органи    місцевого самоврядування, їх посадові  особи зобов`язані  діяти  лише на підставі, в межах повноважень  та у спосіб, що передбачені  Конституцією  та Законами України.

    Пунктом 5 постанови  Пленуму  Верховного  суду  України № 9  від 1  листопада  1996 року  визначено, якщо  при розгляді  справи  буде  встановлено, що  нормативно-правовий  акт, який  підлягав  застосуванню. Не  відповідає чи суперечить  законові, суд зобов`язаний  застосувати закон, який  регулює  ці правовідносини.

Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» статтею 56  передбачено, що     допомога при  народженні  дитини  та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону  України  "Про державну допомогу  сім'ям  з дітьми"   та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у  зв'язку з  тимчасовою  втратою  працездатності  та витратами,  зумовленими народженням та похованням"     здійснюється  за  рахунок коштів   відповідної   субвенції  з  державного  бюджету  місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у  розмірі,  що  дорівнює  різниці  між 50 відсотками прожиткового  мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним  доходом  сім'ї  в  розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше  23  відсотків  прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних    осіб,   для   застрахованих   осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    У відповідності до Рішення Конституційного  Суду N 6-рп/2007   від 09.07.2007 положення  абзацу третього частини другої статті 56 Закону  України «Про державний бюджет України на 2007 рік », щодо встановлення  допомоги  по  догляду  за  дитиною до досягнення нею трирічного віку,  що визначається як  різниця  між  50  відсотками прожиткового  мінімуму,  встановленого  для працездатних осіб,  та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за   попередні   шість  місяців,  але  не  менше  23  відсотків   прожиткового мінімуму,  встановленого для працездатних осіб,  для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України – було визнано неконституційним  ;

У відповідності до  п.3 Рішення Конституційного  Суду N 6-рп/2007   від 09.07.2007 положення    абзацу третього частини  другої  статті  56, закону України «про державний бюджет України  на 2007 рік» втратив чинність з дня  ухвалення  Конституційним Судом України  цього  Рішення.

Цим же рішенням  Конституційного суду  України  пункт 7 статті 71 Закону  України «Про державний бюджет України на 2007 рік »,    в  частині  зупинення  на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  у  зв'язку  з  тимчасовою  втратою працездатності    та   витратами,   зумовленими   народженням   та похованням"    щодо  встановлення  розміру  допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – також визнано неконституційними.

Рішення  Конституційного  Суду  України  є обов`язковими  до виконання  на  всій території України, остаточними, не можуть  бути  оскаржені  та мають  преюдиціальне  значення  для  судів загальної  юрисдикції  при розгляді  ними  позовів у зв`язку з правовідносинами, які  виникли  внаслідок  дії  положень  статей  зазначених законів, що визнані  неконституційними.

Таким чином,  дія статті  15 Закону  України «Про державну  допомогу  сім`ям  з  дітьми»  від  21 листопада  1992 року , за  якою  допомога по догляду  за дитиною  до досягнення  нею трирічного  віку надається  у розмірі  встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей  віком до  6 років – відновлена з  9 липня  2007 року.

Окрім того  Рішенням  Конституційного Суду  України від 27 листопада 2008 року N 26-рп/2008 .   встановлено, що   "закон про Державний бюджет України як  правовий  акт,  чітко

зумовлений  поняттям  бюджету  як плану формування та використання фінансових ресурсів,  має особливий предмет регулювання, відмінний від  інших  законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби,  зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни,  зупинятися дія чинних  законів України,   а   також   встановлюватися  інше  (додаткове)  правове

регулювання відносин, що є предметом інших законів України  "законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших  законів,  зупиняти  їх  дію  чи скасовувати їх,  оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя  у  законодавстві,  і  як наслідок  -  скасування  та  обмеження  прав  і  свобод  людини  і громадянина.  У разі необхідності зупинення дії законів,  внесення до   них   змін   і   доповнень,   визнання   їх  нечинними  мають використовуватися  окремі  закони".    

    Таким чином, позивачка має право  на отримання перерахунку допомоги по догляду  за дитиною  до досягнення  нею трирічного  віку  за період  з     9 липня 2007  року по  31 грудня  2007  року  у відповідності до отриманої суми та  розміру  прожиткового  мінімуму  для дітей  віком до  6  років,

   Як вбачається з довідки   ОСОБА_2  праці та соціального захисту населення  Краматорської міської ради (а.с.8)  ОСОБА_4, як соціально незастрахована  особа,  отримувала в 2007 році   у  допомогу  по догляду  за  дитиною  до досягнення  нею трирічного  віку  - однак  в значно менших  розмірах  ніж  встановлено законом.

             Згідно п.4  ст.7 Бюджетного  кодексу   бюджетне  асигнування – це повноваження, надане розпоряднику бюджетних  коштів , відповідно до  бюджетного призначення на взяття  бюджетного  зобов`язання  та здійснення  платежів з конкретною  метою в процесі виконання  бюджету. Відповідно до п.36 цієї статті , розпорядниками  бюджетних  коштів є  бюджетні  установи  в особі  їх керівників, уповноважені  на отримання  бюджетних  асигнувань, взяття  бюджетних зобов`язань та здійснення  видатків  з бюджету.

    Відповідно до ст.. 48 Бюджетного кодексу України  в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України,  яка передбачає  здійснення  Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового     обслуговування     розпорядників бюджетних коштів;контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів; бухгалтерського   обліку   та   складання   звітності  про виконання державного бюджету.      

              Таким чином,  неправомірність дій відповідача про нарахування позивачці грошової допомоги на дітей протягом 2007 року в розмірі що визначається як середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб,, встановлених    законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік від 19.12.2006 року, та відповідно до Постанов Кабінету України від  11 січня 2007 року «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми» та Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32  « Питання виплати  застрахованим особам допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»,а не   у розмірі  встановленому  законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років є очевидною й  з відповідача варто  зобов`язати провести  позивачці  перерахунок, та  сплатити на її користь  не отримані  кошти.  

            Так,  ОСОБА_1 було сплачено :

-   вересень 2007 року –97,86грн.;

-   жовтень 2007 року – 104,85 грн.;

-   листопад 2007 року – 107,73 грн.;

-   грудень 2007 року  - 110,88 грн.

              Як убачається с Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»,  з  з квітня 2007 р -    прожитковий мінімум на 2007 рік на дитину до 6 років -  463,00 грн.,   з жовтня 2007 року - 470 ,00грн..      

            Таким чином    ОСОБА_1 повинні  були сплатити  з

-   вересень 2007 року – 463 грн/30 дней = 15,43 грн.*(30днів -3 днів) = 416,61  грн.  -97,86 грн. = 318,75

-   жовтень 2007 року – 470 грн. - 104,85 грн. = 365,15 грн;

-   листопад 2007 року –470 грн. -  107,73 грн. = 362,27 грн. ;

-   грудень 2007 року  - 470 грн. - 110,88 грн. = 359,12 грн.

а загалом гроші в сумі  318,75грн.   + 365,15 грн. + 362,27 грн.+ 359,12 грн.= 1405 грн. 29 коп.

Тягнення ж  упущеної  вигоди  по данній  категорії справ  законом не передбачено, а тому такі  вимоги  задоволенню  не підллягають.  

У відповідності до ст. 41 Закону  України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Дія даної  статті  Законом України від  19.12.2006 року  N 489-V на 2007 рік  була  призупинена.

    У відповідності до    Рішення Конституційного  Суду N 6-рп/2007   від 09.07.2007    пункт 7 статті 71 Закону  України «Про державний бюджет України на 2007 рік »,    в  частині  зупинення  на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  у  зв'язку  з  тимчасовою  втратою працездатності    та   витратами,   зумовленими   народженням   та похованням"    щодо  встановлення  розміру  допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку –   визнано неконституційними.

Рішення  Конституційного  Суду  України  є обов`язковими  до виконання  на  всій території України, остаточними, не можуть  бути  оскаржені  та мають  преюдиціальне  значення  для  судів загальної  юрисдикції  при розгляді  ними  позовів у зв`язку з правовідносинами, які  виникли  внаслідок  дії  положень  статей  зазначених законів, що визнані  неконституційними

Як убачається с Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»,   прожитковий  мінімум  для дитини віком до  шести років  встановлено  з  квітня  2007 року - 463 ,00грн..      

Таким чином  допомоги при народженні  дитини повинна  була  становити  463 грн.* 22,6= 10463,80 грн., а не 8500 грн., як  було   сплачено   ОСОБА_1

  Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України,  ст.. 7,48 Бюджетного Кодексу  України , Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» суд –

П О С Т А Н О В И В

    Позовні вимоги    ОСОБА_1   до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними  та стягненні  коштів, задовольнити частково.

Визнати   протиправною бездіяльність  ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нездійснення належних    ОСОБА_1  у відповідності до   Закону України «  Про державну допомогу  сім`ям з дітьми»  виплат.

Зобов`язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради   сплатити  ОСОБА_1  грошову допомогу по догляду  за дитиною до досягнення  нею трирічного віку  за період з   3 вересня   2007 року  по 31 грудня 2007 року, відповідно до вимог Закону України «  Про державну допомогу  сім`ям з дітьми», у розмірі прожиткового мінімуму  встановленого для дитини  до  шести років, з урахуванням  фактично отриманих сум, що становить    1405 грн. 29 коп. (тисячу вісімсот тридцять чотири грн..  28 коп.)  за рахунок  Державного бюджету з р/р 35416007000804 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25953617.

Зобов`язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради  здійснити нарахування  та виплату   ОСОБА_1  грошової допомоги  при народженні  дитини в розмірі кратному 22,6 розмірам  прожиткового  мінімуму для  дитини віком до  шести років, з урахуванням  фактично отриманих сум,  що становить  1963 грн.80 коп.  за рахунок  Державного бюджету з р/р 35416007000804 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25953617.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження  не було подано.  Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження,  але  апеляційна  скарга  не  була  подана  у   строк, встановлений  статтею  186  КАС України,  рішення  суду набирає законної сили  після  закінчення  цього  строку.  У  разі  подання апеляційної  скарги  постанова,  якщо  вона  не  скасована,  набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом. Заяву  про  апеляційне  оскарження  постанови  Краматорського міського суду  може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.  Апеляційна скарга на  постанову  суду  подається  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява  про  апеляційне  оскарження  та  апеляційна  скарга подаються  Донецькому апеляційному адміністративному  суду через Краматорський міський суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя

Краматорського міського суду                     ОСОБА_5

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація