Нетішинський міський суд Хмельницької області
м. Нетішин, пр. Незалежності, 12, 30100, (03842) 9-04-60
Справа № 2-776-10
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 р Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючого судді - Кулеші Л.М. при секретарі-Лисюк О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Нетішин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного комерційного банку «ПравексБанк» про захист прав споживачів, визнання кредитного договору недійсним, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним вище позовом, в якому просить визнати недійсним кредитний договір № 1536-017/07Р від 27Л0.2007 року, укладеного між нею та Акціонерним комерційним банком «ПравексБанк», зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заборгованості з іноземної валюти (доларів США) в національну валюту (гривню) по курсу НБУ, станом на момент укладення кредитного договору, посилаючись на те, що законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України є грошова одиниця - гривня, грошове зобов'язання має бути виражене у гривні, тому, укладаючи з нею кредитний договір, відповідач не дотримався вимог Цивільного кодексу України.
Сторони в судове засідання не з'явилися, однак подали заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Із заперечень, поданих представником відповідача, слідує, що Банк позовні вимоги не визнає, так як виконав умови кредитного договору № 1536-017/07Р від 27.10.2007 року та надав позивачці суму коштів 15 000.00 доларів США для споживчих цілей. Акціонерний комерційний банк «ПравексБанк» має право на здійснення операцій в іноземній валюті згідно дозволу Національного банку мав право на укладення кредитних договорів в іноземній валюті, тому вимоги позивачки є безпідставними.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає .
В судовому засіданні встановлено, що 27.10.2007 року між Акціонерним комерційним банком «ПравексБанк» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 1536-017/07Р, згідно якого позивачка отримала кредит в розмірі 15 000 доларів США. Сторонами по справі визнаний факт отримання позивачкою кредиту в розмірі 15 000 дол США.
Статтею 99 Конституції України встановлено, що грошовою одиницею України є гривня. При цьому Основний закон держави не встановлює якихось обмежень щодо можливості використання в Україні грошових одиниць іноземних держав.
Відповідно до ст. 192 ЦК України іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом. Тобто відповідно до законодавства, гривня має статус універсального платіжного засобу, який без обмежень приймається на всій території України, однак, у той же час, обіг іноземної валюти обумовлений вимогами спеціального законодавства України.
Відповідно до ст 1054 ЦК України, за кредитним договором банк зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
Стаття 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачає , що кошти - це гроші у національній або іноземній валюті чи їх еквівалент. Статті 47 та 49 цього Закону визначають операції банків із розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик як кредитні операції, незалежно від виду ватюти, яка використовується. Вказані операції здійснюються на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу.?
Відповідно до п.2.3. Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій, що затверджене Постановою Правління НБУ № 275 від 17.07.2001 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21 серпня 2001 р. за № 730/5921) за наявності банківської ліцензії та за умови отримання письмового дозволу Національного банку банки мають право здійснювати операції з валютними цінностями
Відповідно до п.2 ст 5 Декрету КМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” операції з валютними цінностями здійснюються на підставі генеральної ліцензії Національного банку України. Відповідно до Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій, банк має право здійснювати операції з надання кредитів в іноземній валюті на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу на здійснення операцій з валютними цінностями.
Виходячи з наведеного суд вважає, що АКБ “ПравексБанк" мав право на здійснення валютних операцій на території України, а вимоги позивача про визнання недійсним кредитного договору є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.1054 ЦК України, ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність", ст.5 Декрету КМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” , ст.ст.Ю, 60, 212, 179 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Акціонерного комерційного банку «ПравексБанк» про визнання недійсним кредитного договору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через міський суд.
Суддя