Судове рішення #4813654

                                                                                                                          С права ‡‚ 2-а-522/2009 р.

                 .

               

                                      ПОСТАНОВА

                                        ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                                 

     26 березня 2009 року.                                                                                    м. Прилуки    

        Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Білокур В.І., при секретарі Сірій І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Прилуки адміністративну справу за позовом    ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області  про визнання дій незаконними щодо відмови перерахунку та нарахування пенсії, -  

                            В С Т А Н О В И В :

    Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі про зобов»язання перерахунку і призначення йому пенсії відповідно до положень ст.ст. 50, 54ч.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” по третій групі інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та зобов”язати відповідача нарахувати йому розмір пенсії  у відповідності до діючих Законів України.                                                                                                                                                                 Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи, захворювання якого пов»язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю як інваліду ІІІ групи в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, однако відповідач зазначену пенсію виплачує йому в нижчих розмірах ніж передбачено законом.

    В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги а представник відповідача позовні вимоги не визнав вказуючи на те, що виплата пенсії проводиться позивачу відповідно до вимог закону.

    Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши інші докази по справі суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.

    ОСОБА_1 являється інвалідом ІІІ групи та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 31 березня 2003 року, довідкою МСЕ-ЧНВ ‡‚393995 та не заперечується відповідачем. (а.с.5-7).

    В судовому засіданні представник відповідача стверджував, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Дані обставини також підтверджуються і листом УПФУ в Прилуцькому районі. (а.с.9).

    Відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закону) в редакції, що діяла до 1 січня 2008 року пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Згідно ст. 50 Закону в редакції, що діяла до 01.01.2008 року додаткова пенсія за шкоду, заподіну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1 виплачується у розмірах : інвалідам ІІІ групи – 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

    Відповідно до ст. 54 Закону в усіх випадках пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.

    Відповідно статті 50 Закону із змінами, внесеними Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю, інвалідам ІІІ групи в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

    Статею 54 Закону встановлено, що пенсії по інвалідності яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, які визначаються згідно з законодавством. В усіх випадах розміри пенсії для інвалідів щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим для учасників наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження по ІІІ групі інвалідності 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

    Зміни, внесені Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12 2007 року, визнано такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року ‡‚ 10-рп/2008.

    Згідно частини 2 статі 152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

    Відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року ‡‚ 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіну здоров»ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність : 1) тим, що належать до категорії 1, інвалідам ІІІ групи – 15 відсотків.

    Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України ‡‚ 654 від 16.07.2008 року “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” установлено, що починаючи з 1 липня 2008 року доплату окремим категорія осіб з тим, що їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій та інших доплат встановлених законодавством) досягли таких розмірів : в інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” : в учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчудження : інвалідів ІІІ групи- 980 грн..

    За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсії позивачеві ОСОБА_1 та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю застосуванню підлягають статті 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 28 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування”,              а не постанови Кабінету Міністрів України ‡‚ 654 від 16 липня 2008 року “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” та ‡‚ 530 від 28.05.2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

    Таким чином, нарахування та виплати позивачу пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю після 22 травня 2008 року повинно здійснюватися не на підставі вищеназваних постанов Кабінету Міністрів України ‡‚ 654 від 16.07.2008року та ‡‚ 530 від 28.05.2008 року, а згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки він має вищу юридичну силу ніж постанови Кабінету Міністрів України.

    Згідно чинного законодавства, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

    При цьому, суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування” з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем ОСОБА_1 конституційної гарантії та права на отримання пенсії в розмірі, що не може бути меншим ніж 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю особам, віднесеним до категорії 1, інваліда ІІІ групи в меншому розмірі ніж це встановлено ст.ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

    Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області необхідно задовольнити частково, зобов»язати відповідача призначити позивачу пенсію з часу подачі його заяви до управління 01 листопада 2008 року (а.с.9), як інваліду ІІІ групи, щодо якої встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1ст. 28 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування” та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю, як особі віднесеної до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі – 50 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування”.

    Позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія на підставі наданих ним оригіналів відповідних документів, зокрема, про розмір заробітної плати за час його перебування у зоні відчуження в період з 22.09.1986року по 22.09.1986 року. (а.с.19).

    Тому, в задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1. необхідно відмовити за необгрунтованістю.

    Керуючись ст. ст. 2, 18, 69-71, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,                 суд –

   

                                                  П О С Т А Н О В И В :

 

               

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області  про визнання  дій незаконними щодо відмови перерахунку та нарахування пенсії -   задовольнити частково.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області   зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у  з 01 листопада 2008 року пенсію, як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області призначити ОСОБА_1 у  з 01 листопада 2008 року додаткову пенсію за шкоду, заподіну здоров»ю як особі віднесеної до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі - 50 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

В іншій частині позовних  вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження  протягом десяти днів з дня її проголошення через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області із дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову  суду  подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області, або в порядку ч.5 ст 186 КАС України.

   

            Головуючий суддя                                                     Білокур В.І.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація