Справа № 2 - 1469/2009
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
З А О Ч Н Е
08 квітня 2009 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючий суддя Большаков Ю.М.
при секретарі Мищенко Ю.С.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Бахчисарай цивільну справу
за позовом
відкритого акціонерного товариства «Крименерго» до ОСОБА_2
про відшкодування матеріальної шкоди, заборгованості за споживану електричну енергію
В С Т А Н О В И В:
Юрисконсульт ВАТ «Крименерго», діючий на підставі довіреності № 085 – Д від 05.01.2008 року в інтересах відкритого акціонерного товариства «Крименерго», звернувся 22.01.2008 року у Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим з позовною заявою, де заявив вимоги стягнути з ОСОБА_2 і ОСОБА_3 грошові кошти у сумі 4604 гривні 26 копійок у відшкодування матеріальної шкоди, судові витрати. Вимоги мотивовано тим, що за адресою АДРЕСА_1 відкрито особистий рахунок № 022033 на ім’я Золотарьова, але відповідно до відомостей Бахчисарайського адресного бюро, за значеною адресою зареєстровані відповідачі, яки договір на постачання електричною енергію не укладали, особистий рахунок на своє ім’я на оформлювали, при перевірці при складенні актів про порушення користування електричною енергією був присутній ОСОБА_2, тому вони є споживачами електричної енергії, яки систематично порушували Правила користування електричною енергією шляхом підключення до лінії електричних мереж без прибору обліку, через що електрична енергія споживалася, але не обліковувалася, про що 31.08.2005 р., 23.07.2007 р. і 29.04.2008 року складено відповідні акти і на їх підставі нараховане суми збитків.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в частині стягнення суми збитків з ОСОБА_2, в частині стягнення суми збитків з ОСОБА_3 від позову відмовилась, ухвалою суду відмову від позову прийнято судом, і пояснила, що відповідач не однократно порушив Правила користування електричною енергією для населення, чим заподіяв матеріальну шкоду, сума якої нарахована комісією і складає 4604 гривні 26 копійок. Вважає, що наданих доказів достатньо, щоб позов визнати обґрунтованим, просить його задовольнити та стягнути суми збитків і понесені підприємством судові витрати.
Відповідач сповіщався належним чином, про що свідчить зміст поштових повідомлень, заяв про відкладення слухання справи або розгляд справи у його відсутність не надавав, у судове засідання не з'явився вдруге і тому суд, з додержанням вимог ст.ст. 169, 224 -226 ЦПК України розглядує справу у її відсутність на підставі наявних даних чи доказів і постановляє заочне рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом вірогідне встановлене, що відповідач є споживачем електричної енергії без договору, що підтверджується даними особистого рахунку ВАТ «Крименерго» на АДРЕСА_2 (а.с. 12-14) та адресної довідки, згідно який за значеною адресою зареєстрований відповідач — ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16).
При перевірці Правил користування електричною енергією побутовими споживачами контролерами рейдової бригади Бахчисарайських РЕМ було встановлене, що у квартирі АДРЕСА_3 31 серпня 2005 року виявлено, що даного абонента раніше було відключено від постачання електричної енергії, але електрична енергія споживалася без обліково, шляхом самовільного підключення до мережі електричної енергії через прибор обліку, вінт котушки напруги викручено, про що в присутності ОСОБА_2 складено акт № 048071, споживачу заборонено користування електричною енергією та квартиру відключено від енергопостачання (а. с. 6). За складеним актом комісією по розгляду актів про порушення ПКЕЕ за протоколом № 109 від 16.11.2005 року нараховане збитків за 183 дня на суму 371 гривня 37 копійок (зв.ст. а.с. 6, а.с. 7).
23 липня 2007 року контролерами знов було встановлене, що за значеною адресою споживається електрична енергія шляхом самовільного підключення до енергопостачання без прибору обліку, про що в присутності ОСОБА_2 складено акт № 135024, споживачу заборонено користування електричною енергією та квартиру відключено від енергопостачання (а.с. 8). За складеним актом комісією по розгляду актів про порушення ПКЕЕ за протоколом № 37 від 25.07.2007 року нараховане збитків за 365 днів на суму 2756 гривень 73 копійки (зв.ст. а.с. 8, а.с. 9).
29 квітня 2008 року контролерами знов було встановлене, що за значеною адресою споживається електрична енергія шляхом самовільного підключення до енергопостачання без прибору обліку, про що в присутності людини, особу якої встановити не можливо, складено акт № 145406, споживачу заборонено користування електричною енергією та квартиру відключено від енергопостачання (а.с. 10). За складеним актом комісією по розгляду актів про порушення ПКЕЕ за протоколом № 19 від 07.05.2008 року нараховане збитків за 161 день на суму 1380 гривень 53 копійки (зв.ст. а.с. 10, а.с. 11).
За такими обставинами суд дійшов до висновку, що між позивачем та відповідачем склалися правовідношення, які за змістом ст. 11 ЦК України, потягли за собою породження цивільних прав та обов’язків сторін, а саме виконувався договір на постачання та споживання електричної енергії, що передбачено ст. 714 ЦК України.
У відповідності із статтею 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених особами вимог і на підставі наданих сторонами доказів, а статті 10, 60 ЦПК України визначають, що кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Оцінив вивчені докази суд дійшов до висновку, що позивач довів суду доказами обставини того, що саме відповідач є споживачем електричної енергії, що він порушував Правила користування електричною енергією для населення.
Відповідно до п. 38 Правил користування електричною енергією для населення енергопостачальник зобов’язаний проводити не менш як один раз на 6 місяців контрольне знімання показань приладів обліку у споживачів відповідно до затверджених графіків. Оскільки цей пункт за боку позивача порушено при здійсненні розрахунку за актом № 135024 від 23.07.2007 року, суд вважає, що сума збитків необґрунтоване збільшена, тобто фактично сума збитків, заподіяних ОСОБА_2 ВАТ «Крименерго» складає 371,37+(2756,73:2)=1749 гривень 72 копійки.
Оскільки при складенні акту про порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем № 145406 від 29.04.2008 року не встановлено особу, яка заподіяла матеріальний збиток шляхом самовільного підключення до мережі електропостачання та без облікового споживання електричної енергії, суд приходить до висновку про його недійсність.
Відповідно до ст.ст. 22, 1166 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Майнова шкода, завдана майну будь-якої особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка ії завдала.
Враховуючи зазначене в сукупності, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_2 зобов’язаний сплатити ВАТ «Крименерго» грошові кошти у відшкодування заподіяної матеріальної шкоди у сумі 1749 гривень 72 копійки, які суд стягає примусово. Сума збитків, розрахована на підставі акту № 145406 від 29.04.2008 року стягненню з відповідачки не підлягає, тому як його визнано судом недійсним.
Вимоги щодо стягнення суми заборгованості за спожиту електричну енергію в сумі 93 гривні 63 копійки суд вважає необґрунтованими, оскільки зазначена заборгованість, як вбачається з особистого рахунку № 022033, числиться з листопаду 2003 року, тобто вона виникла ще до моменту реєстрації за зазначеною адресою відповідача.
У відповідності до ст.ст. 88 ЦПК України судові витрати суд стягує з відповідача на користь позивача пропорційно задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 11, 22, 714, 1166 ЦК України,
керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 89, 209, 212, 214-215, 218, 224 - 226 ЦПК України суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково. Стягнути з ОСОБА_2 на користь відкритого акціонерного товариства «Крименерго» у відшкодування матеріальної шкоди 1 749 (одну тисячу сімсот сорок дев’ять) гривень72 копійки, у відшкодування судових витрат 30 гривень 78 копійок, в інший частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяв про перегляд заочного рішення та апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Рішення може бути переглянуто за заявою відповідача, яка подається до Бахчисарайського районного суду протягом десяти днів починаючи з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Бахчисарайський районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або у порядку, визначеному ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
До заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги додаються копії заяви, скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Головуючий