Справа № 2а-151/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2009 року Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого-судді С.К.Медвецького
при секретарі У.Ю.Ратушняк
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по відмові у видачі довідки для переоформлення автомобіля, -
встановив:
Зважаючи на складність у викладені повного змісту постанови суду, пов’язаного з потребою обґрунтування доводів та заперечень сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити її вступну та резолютивну частини.
Керуючись ст. ст. 4,11,70,71,159,160,161,162,163 КАС України суд –
постановив:
Позов задовольнити.
Дії начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по видачі довідки № 04-П-259-4 від 19.03.2009 року ОСОБА_1 про відмову у видачі довідки для переоформлення автомобіля “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, кузов № НОМЕР_1, що наданий 28.02.2006 року у власність ОСОБА_2, як інваліду першої групи, яка померла 02.11.2008 року, визнати протиправними.
Зобов’язати начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 спадкоємиці після померлої 02.11.2008 року ОСОБА_2 довідку для переоформлення автомобіля “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, кузов № НОМЕР_1, що наданий 28.02.2006 року, як інваліду першої групи у власність ОСОБА_2.
Витрати по справі віднести на сторони в об’ємі понесених.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України, проте звертається до негайного виконання.
Суддя
Справа № 2а-151/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2009 року Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого-судді С.К.Медвецького
при секретарі У.Ю.Ратушняк
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по відмові у видачі довідки для переоформлення автомобіля, -
встановив:
13.04.2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по відмові 19.03.2009 року у видачі їй довідки для переоформлення автомобіля після померлої 02.11.2008 року ОСОБА_2.
Свої вимоги мотивувала тим, що 28.02.2006 року ОСОБА_2 набула право власності на автомобіль “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, який був отриманий нею як гуманітарна допомога під час дії постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 року № 999 “Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями” (постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999); відповідно до пунктів 37 та 42 діючої на той час постанови автомобіль, отриманий органом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної фізичної особи, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем в органах соціального захисту населення, видається такій особі(за її згодою) незалежно від черги; після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безплатно або на пільгових умовах, залишається його сім`ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення; перереєстрація автомобіля на ім`я одного із членів сім`ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту; вона як спадкоємець за законом після померлої позбавлена права на переоформлення цього автомобіля.
В судовому засіданні позивачка посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просила задовольнити вимоги позову.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, мотивуючи тим, що ОСОБА_2 не була власником автомобіля наданого їй, як гуманітарна допомога, тому не могла за життя розпоряджатися автомобілем, а також розпоряджатися правом на цей автомобіль на випадок смерті; автомобіль наданий як гуманітарна допомога Головному управлінню соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації; відповідно до чинної на час смерті ОСОБА_2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 передбачено, що у разі смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безоплатно як гуманітарна допомога, повертається Головному управлінню соціального захисту населення.
З’ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких міркувань.
Встановлено, що 28.02.2006 року за ОСОБА_2 зареєстровано на праві власності автомобіль “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, об’єм двигуна 1,8, кузов № НОМЕР_1 (а.с.8), який був отриманий нею 24.01.2006 року, як гуманітарна допомога із-за кордону (за її згодою), через Головне управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації, так як вона була інвалідом I групи і мала право на забезпечення транспортним засобом (а.с.8). 02.01.2008 року ОСОБА_2 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с.10). ОСОБА_1 є спадкоємицею за законом після померлої матері ОСОБА_2 (а.с.6).
19.03.2009 року Головним управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації ОСОБА_1 відмовлено у надані довідки для переоформлення автомобіля, з посиланням на п.41 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 “Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями” відповідно до якої, після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається Головному управлінню для подальшої передачі інваліду у порядку черговості (а.с.7).
Спірні правовідносини регулюються:
- ст.22 Конституції України, про те, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
- ст. 41 Конституції України передбачає, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
- ч.1 ст.58 Конституції України відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
- ст.13 Європейської Конвенції з прав людини , яка передбачає, що кожна людина, права і свободи якої, викладені в цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі незалежно від того, що порушення було вчинене особами, які діяли в офіційній якості.
- ст.8 КАС України згідно якої суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями. Частина 3 зазначеної статті гарантує звернення до суду безпосередньо на підставі Конституції України.
- ст.9 КАС України за змістом якої, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
- чинними на час виникнення правовідносин по наданню гуманітарної допомоги п. 37 та 42 постанови “Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями” № 999 від 08.09.1997 року, відповідно до яких, автомобіль, отриманий органом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної фізичної особи, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем в органах соціального захисту населення, видається такій особі(за її згодою) незалежно від черги; після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безплатно або на пільгових умовах, залишається його сім`ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення; перереєстрація автомобіля на ім`я одного із членів сім`ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту.
Системний аналіз зазначених норм та перевірені належними і допустимими доказами встановлені судом обставини в їх сукупності свідчать, що Головне управління праці та соціального захисту населення отримало автомобіль “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, об’єм двигуна 1,8, кузов № НОМЕР_1 як гуманітарну допомогу для конкретної особи ОСОБА_2, і та погодилася отримати автомобіль за умов визначених постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 року № 999, зокрема очікуючи (передбачаючи), що цей автомобіль перейде у власність її сім’ї та спадкоємців.
Відтак, положення п.41 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 “Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями” про повернення такого автомобіля Головному управлінню звужують обсяг прав інваліда, яка отримала автомобіль як гуманітарну допомогу до прийняття цієї постанови та суперечать її волевиявленню і погіршує становище членів її сім ’ ї та спадкоємців, які є правонаступниками інваліда.
Тому відмову начальника головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації у видачі позивачу довідки для переоформлення автомобіля слід визнати протиправною, так як дія постанови КМ України від 19.07.2006 року № 999 “Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями” не може поширюватись на ті автомобілі, право власності на які набуте до набрання нею законної сили.
Керуючись ст. ст. 4,11,70,71,159,160,161,162,163 КАС України суд –
постановив:
Позов задовольнити.
Дії начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по видачі довідки № 04-П-259-4 від 19.03.2009 року ОСОБА_1 про відмову у видачі довідки для переоформлення автомобіля “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, кузов № НОМЕР_1, що наданий 28.02.2006 року у власність ОСОБА_2, як інваліду першої групи, яка померла 02.11.2008 року, визнати протиправними.
Зобов’язати начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 спадкоємиці після померлої 02.11.2008 року ОСОБА_2 довідку для переоформлення автомобіля “ФОЛЬКСВАГЕН ПАССАТ”, 1999 року випуску, кузов № НОМЕР_1, що наданий 28.02.2006 року, як інваліду першої групи у власність ОСОБА_2.
Витрати по справі віднести на сторони в об’ємі понесених.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України, проте звертається до негайного виконання.
Суддя