Судове рішення #48065296

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 11-а-760 Номер провадження 11/1690/4154/11Головуючий у 1-й інстанції Ященко Доповідач ап. інст. ОСОБА_1


Категорія

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2011 року м. Полтава


колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Полтавської області в складі:


головуючого – судді Давиденка Е.В.

суддів Денисенко Л.М., Костенка В.Г.

при секретарі Войтенко Є.М.

прокурора Гринь Н.Г.

захисника адвоката ОСОБА_2

засудженого ОСОБА_3

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтава матеріали справи за апеляцією адвоката ОСОБА_2 в інтересах засудженого ОСОБА_3 на вирок Автозаводського районного суду м. Кременчук Полтавської області від 2 червня 2011 року.

УСТАНОВИЛА:

Цим вироком

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, не працюючого, не одруженого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4. раніше не судимого, у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.1 5, ч.І ст.201 КК України,

засуджено за ч.2 ст. 15, ч.1 ст.201 КК України і призначено йому покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі з конфіскацією предметів контрабанди.

На підставі ст.75 КК України звільнено засудженого ОСОБА_3 від відбування призначеного основного покарання, з випробуванням, та встановлено іспитовий строк тривалістю - 1 ( один) рік.

Згідно ст.76 КК України покладено на засудженого ОСОБА_3 обов’язки: не виїжджати за межі України без дозволу органу кримінально - виконавчої системи, повідомляти до цього органу про зміну місця проживання, роботи.

Вирішено питання про речові докази.

За вироком суду ОСОБА_3 вчинив закінчений замах на контрабанду, за наступних обставин. Будучи членом клубу нумізматів Кременчуцького міського будинку культури, приблизно, з 2007 року, який об'єднує осіб, що займаються колекціонуванням та купівлею-продажем монет, орденів, медалей, тощо, ОСОБА_3 мав досвід стосовно оцінки та купівлі-продажу історичних та культурних цінностей, був обізнаним у тому, що наступні монети у кількості шести штук:1.Дельфін V століття до нашої ери, Ольвія, бронза; 2. Динарій 102-1 17 років нашої ери, Траян (98-117років). Римська імперія; 3. Динарій 119-122 років нашої ери, ОСОБА_2 (117-138 років). Римська імперія; 4. Динарій 139-141 років нашої ери, Фаустина Старша, Римська імперія; 5. Динарій 141 року нашої ери, Фаустина Старша, Римська імперія; 6. Динарій 177-179 років нашої ери, ОСОБА_4 (161-180 років). Римська імперія, є предметами старовини, перебувають в гарному станітамають історичну і культурну цінність.

Використовуючи різноманітні каталоги, а також за допомогою Інтернет-сайтів та форумів глобальної комп'ютерної мережі „Інтернет", пов'язаних з розкопками, історією, археологією, колекціонуванням, ОСОБА_5 здійснював оцінку вартості, а також визначення історичної та культурної цінності старовинних предметів. Вказані монети він реалізовував за допомогою Інтернет-аукціонного сервісу. Крім цього. ОСОБА_5, був обізнаним стосовно правил здійснення міжнародних поштових відправлень, завідомо усвідомлював, що пересилання історичних та культурних цінностей в міжнародних поштових відправленнях заборонене, згідно ст. 96 Митного кодексу України, ст. 19 Закону України ,,Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей", п. 35 і п. 37 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270, та був обізнаним, що митний догляд міжнародних рекомендованих листів не проводиться, у зв'язку із тим, що згідно ст. 31 Конституції України та іншими нормативно-правовими актами України, державою гарантується таємниця листування.

На виконання свого злочинного наміру, направленого на незаконне переміщення культурних та історичних цінностей через митний кордон України з приховуванням їх від митного контролю, ОСОБА_3, в середині березня 2010 року, маючи у своєму розпорядженні персональний комп'ютер, приєднаний до глобальної комп'ютерної мережі „Інтернет" за допомогою Інтернет-аукціонного сервісу „Оnline-Аukro.uа" з метою власного збагачення здійснив продаж історичних та культурних цінностей, а саме вище зазначених монет громадянину ОСОБА_6 Федерації ОСОБА_7 адреса: АДРЕСА_1, які він придбав у невстановлених слідством осіб на території України та мав у своєму розпорядженні.

З метою реалізації за межі України вказаних історичних та культурних цінностей без отримання відповідного дозволу від контролюючих органів України відправлення за кордон зазначених монет, ОСОБА_3 вчинив заходи для їх приховування від митного огляду та виявлення працівниками пошти під час пересилки.

З цією метою, ОСОБА_3 придбав поштовий конверт, в середину якого поклав картон, зігнутий пополам і скріплений в п'яти місцях прозорими стрічками (скотч), до внутрішньої сторони однієї з його частин прозорою стрічкою прикріпив 10 (десять) згортки із кольорового паперу, розміщених у довільному порядку по одному. Надалі вказані історичні та культурні цінності (монети) були поміщені ОСОБА_3 у зазначені згортки вказаного конверту, який був ним підписаний та запечатаний, що дозволяло уникнути їх виявлення на дотик працівниками пошти, а в подальшому - і митних органів.

Надалі, продовжуючи свою злочинну діяльність, 20 березня поточного року ОСОБА_3 відніс запечатаний поштовий конверт із прихованими в ньому вказаними історичними та культурними цінностями у відділення поштового зв"язку № 10 м. Кременчука центру поштового зв"язку № 2 Полтавської дирекції Українського державного підприємства поштового зв"язку „Укрпошта", де здав його для відправлення вказаному ним закордонному адресату.

Оператором зв"язку поштового відділення № 10 м. Кременчука ОСОБА_3 був попереджений про заборону пересилання у міжнародних поштових відправленнях культурних та історичних цінностей, ате, не зважаючи на це, з метою доведення вчинення злочину до кінця, ОСОБА_3 запевнив працівника пошти, що він здійснює відправлення звичайної поштової кореспонденції закордонному одержувачу, і будь-яких заборонених для пересилання за кордон предметів дане міжнародне поштове відправлення не містить.

Введена в оману ОСОБА_3 оператор зв"язку поштового відділення № 10 м. Кременчука центру поштового зв"язку № 2 Полтавської дирекції Українського державного підприємства поштового зв"язку „Укрпошта", не маючи змоги на дотик дослідити зміст наданого ним для відправки за кордон України конверту, завдяки здійсненим ОСОБА_3 заходам по приховуванню історичних та культурних цінностей, прийняла, оформила та передала даний запечатаний конверт - міжнародне поштове відправлення, до Центру оброблення пошти Полтавського поштамту - центру поштового зв"язку № 1 Полтавської дирекції Українського державного підприємства поштового зв"язку „Укрпошта" для подальшої його відправки за кордон.

Таким чином, ОСОБА_3 вчинив всі дії для здійснення незаконного переміщення через митний кордон України історичних та культурних цінностей - монет у кількості 10 штук, а саме: 1. Дельфін V століття до нашої ери, Ольвія, бронза; 2. Динарій 102-1 17 років нашої ери, Траян (98-1 17 років), Римська імперія; 3. Динарій 119-122 років нашої ери, ОСОБА_2 (117-138 років). Римська імперія; 4. Динарій 139-141 років нашої ери. Фаустипа Старша, Римська імперія; 5. Динарій 141 року нашої ери. Фаустина Старша, Римська імперія; 6. Динарій 177-179 років нашої ери, ОСОБА_4 (161-180 років), Римська імперія; 7. Чотири татарські монети ХІУ-ХУІ століття, з приховуванням їх від митного контролю, але з незалежних від нього причин не довів до кінця злочинний намір, так як конверт з монетами був вилучений працівниками СБУ України.

В своїй апеляції, адвокат ОСОБА_2, посилаючись на допущену судом невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та надану судом невірну оцінку доказам у справі, а саме висновкам мистецтвознавчих експертиз, які є у справі на його думку суперечливими, просив скасувати вирок суду та провадження стосовно його підзахисного закрити у зв’язку з відсутністю в його діях складу злочину.

Заслухавши доповідача, вислухавши пояснення апелянта захисника ОСОБА_2 та засудженого ОСОБА_3, які вважали вирок суду необгрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, оскільки на їх думку в діях засудженого відсутній склад злочину, а висновки суду будуються на суперечливих висновках експертів, провівши часткове судове слідство в частині допиту експерта ОСОБА_8, перевіривши матеріали справи та доводи апеляції, колегія суддів дійшла висновку про відхилення апеляції захисника.

Суд першої інстанції обгрунтовано дійшов висновку про доведенність вини засудженого ОСОБА_3 у вчиненні закінченого замаху на вчинення контрабанди історичних та культурних цінностей.

Такі висновки об’єктивно підтверджуються показаннями в суді експертів ОСОБА_9. ОСОБА_10- фахівців Полтавського краєзнавчого музею, які підтвердили висновки проведеної ними експертизи про те, що виходячи з критеріїв оригінальності, датування, стану збереженості, надані на експертизу римські та античні монети мають історичну та культурну цінність, дослідженими судом показаннями свідків ОСОБА_11,ОСОБА_12. ОСОБА_13. ОСОБА_14,ОСОБА_15,ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18- працівників Полтавської дирекції У ДІЇ 113 «Укрпошта», які не оспорюються та визнаються підсудним і з згідно яких повністю підтверджуються обставини замаху, зі сторони ОСОБА_3. на переміщення через митний кордон України поштового відправлення-паперового конверта з запакованими в ньому, прихованим способом, 10 металевими монетами ( т.2 а.с. 1-31,34-38,52-57,58-72), речовими доказами: конвертом, предметами упаковки, предметами контрабанди- монетами (т.іа.с.61-62.1 14-1 16), протоколами огляду та перегляду інформації, якими підтверджується, що даний комп»ютер використовувався в комп»ютерній мережі «Інтернет» для реклами та укладення угод купівлі- продажу старовинних монет, нагород, холодної зброї, ікон та інших предметів, які можуть мати історичну та культурну цінність (т. 1 а.с. 123-125.126-127,128-142), протоколами огляду, з додатками, операційної зали відділення поштового зв»язку №10 та ЦПЗ №2 УДПП №Укрпошта в м. Кременчуці, якими підтверджується, що в них розміщені стенди з інформацією щодо «Правил надання послуг поштового зв»язку, а також щодо заборонених для пересилання предметів( т.2.а.с.41-45,73-80), висновками почеркознавчої експертизи №393/1 від 09.04.2010р., згідно яких надписи на лицьовій частині конверту міжнародного поштового відправлення, в якому були виявлені зазначені в описовій частині вироку монети, виконані ОСОБА_3Л.(т.1 а.с.172-181), висновками мистецтвознавчих експертиз, проведених фахівцями Полтавського краєзнавчого музею та Харківського НДІСЕ ім заел. проф. Бокаріуса. згідно яких надані на дослідження об'єкти - монети в кількості 6 штук (1.Дельфін V століття до нашої ери, Ольвія, бронза; 2. Динарій 102-117 роки нашої ери. Траян 98-117 роки, Римська імперія; 3. Динарій 119-122 роки нашої ери, ОСОБА_8 1 17-138 роки, Римська імперія; 4. Динарій 139-141 роки нашої ери, Фаустина Старша. Римська імперія: 5. Динарій 141 року нашої ери, Фаустина Старша, Римська імперія; 6. Динарій 177-179 роки нашої ери. ОСОБА_4 161-180, Римська імперія ) можна віднести до категорії культурних цінностей, що мають історичне значення(т.,а.с. 183-193, т.2,а.с.234-238). Висновки цих експертиз суд вважає обгрунтованими та послідовними.

Крім того, винуватість засудженого ОСОБА_3Л підтверджується також показаннями експерта ОСОБА_8, який під час проведення судового слідства був допитаний в суді апеляційної інстанції та підтвердив свої висновки, які викладені у експертному висновку.

В своїх поясненнях експерт ОСОБА_8 зазначив, що надані на дослідження об’єти - монети в кількості 6 штук (1.Дельфін V століття до нашої ери, Ольвія, бронза; 2. Динарій 102-117 роки нашої ери. Траян 98-117 роки, Римська імперія; 3. Динарій 119-122 роки нашої ери, ОСОБА_8 1 17-138 роки, Римська імперія; 4. Динарій 139-141 роки нашої ери, Фаустина Старша. Римська імперія: 5. Динарій 141 року нашої ери, Фаустина Старша, Римська імперія; 6. Динарій 177-179 роки нашої ери. ОСОБА_4 161-180, Римська імперія ) можна віднести до категорії культурних цінностей, що мають історичне значення. Також експерт ОСОБА_8 зазначив, що фактично розбіжностей між його висновком та висновком експерта Національного музею історії ОСОБА_19 не має, оскільки, як за її висновком так і його висновком ці монети мають історичну цінність.

Дії ОСОБА_3 правильно кваліфіковано за ч.2 ст.15 ч.1 ст.201 КК України.

Таким чином доводи захисника та засудженого про те, що в діях останнього відсутній склад злочину, є безпідставними та спростовуються вище зазначеними доказами.

Твердження захисника адвоката ОСОБА_2 про те, що судом першої інстанції було допущено порушення норм КПК України, так як експерт ОСОБА_8 не мав права проводити мистецтвознавчу експертизу є необгрунтованими.

Відповідно документів, а саме свідоцтва ХНДІСЕ №971 від 24.02.2006 року він має кваліфікацію судового експерта за спеціальністю 15.1 «Мистецтвознавчі дослідження», а тому мав право на виконання даної експертизи.

Відповідно до ст.65 КК України ОСОБА_3Л вірно призначено покарання із застосуванням положень ст.75 КК України.

За таких обставин, колегія суддів вважає вирок суду законним та обгрунтованим.

Керуючись ст.ст.365, 366 КПК України колегія суддів Апеляційного суду Полтавської області,

У Х В А Л И Л А:

Вирок Автозаводського районного суду м. Кременчук Полтавської області від 2 червня 2011 року стосовно ОСОБА_3 залишити без зміни, а апеляцію адвоката ОСОБА_2 в інтересах засудженого – без задоволення.


Судді:


ОСОБА_20 ОСОБА_1 ОСОБА_21





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація