Справа № 2-1262/09 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2009 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим
у складі: головуючого судді Панченко О.І.
при секретарі Воробйовій Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Феодосії справу за позовом ОСОБА_1 до Феодосійської міської Ради, зацікавленої особи – відділення Ощадбанку № 4550 м. Феодосії про поновлення строку вступу в спадщину,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Феодосійської міської ради, зацікавленої особи - – відділення Ощадбанку № 4550 м. Феодосії про поновлення строку вступу в спадщину, мотивуючи його тим, що 22 квітня 2001 року помер її батько- Гормаш ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої входила земельна ділянка в СОТ « Ручейок», вул.. Персикова, 37 с. Берегове м. Феодосії та грошові внески в Феодосійському відділенні Ощадного банку України. Вона вважала, що дану спадщину прийняла її мати – дружина спадкодавця ОСОБА_3, в зв’язку із чим з заявою про прийняття спадщини не зверталась. 21 лютого 2006 року її мати померла і після її смерті відкрилася спадщина до складу якої також входять : земельна ділянка в СОТ « Ручейок», вул.. Персикова, 37 с. Берегове м. Феодосії та грошові внески в Феодосійському відділенні Ощадного банку України. Вона вважала, що оскільки вона є єдиним спадкоємцем за законом, постійно проживала з матір’ю до її смерті і в неї знаходяться накопичувальні книжки на грошові внески на ім’я батьків, то вважала себе такою, що прийняла спадщину, а тому з заявою про прийняття спадщини не зверталась. На даний час їй відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батьків. Вважає, що вона пропустила строк на прийняття спадщини з поважних причин і просила його поновити.
В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі.
Представник Феодосійської міської Ради та третьої особи в судове засідання не з’явились, про час і місце розгляду справи були повідомлені, про причини неявки суд не повідомили. Зі згоди позивача, суд ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст.. 224 ЦПК України.
Вислухавши пояснення позивача і дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню по наступним підставам.
Заявник ОСОБА_1 народилась 15.05.1940 року і її батьками були ОСОБА_4 ( російською Ефимович) і ОСОБА_3 ( а.с. 6,7).
22 квітня 2001 року помер батько заявника- Гормаш ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка в СОТ « Ручейок», вул.. Персикова, 37 с. Берегове м. Феодосії та грошові внески в Феодосійському відділенні Ощадного банку України ( а.с. 8,14,15). 21 лютого 2006 року померла мати позивача ОСОБА_3 і після її смерті відкрилася спадщина до складу якої входять грошові внески в Феодосійському відділенні Ощадного банку України ( а.с.9,16).
Відповідно до вимог ст. 1269 Цивільного кодексу України (№ 435-IV від 16.01.2003р.), спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини, згідно з ч.1 ст.1270 вказаного кодексу, встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 20.05.2005 року постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_3 в будинку № 31 по вул.. Виноградна м. Феодосії до її смерті, яка наступила 21 лютого 2006 року.
Судом також встановлено, що рішенням Феодосійського міського суду від 4 червня 2004 року був встановлений факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_4 і визнано право власності на ? частку квартири АДРЕСА_1, крім цього, право власності на частку спадкового майна, було визнано з врахуванням прийняття спадщини і дружиною спадкодавця- Гормаш ОСОБА_5 ( а.с. 31).
Оскільки, законодавчо в ч.2 ст. 1269 ЦК України передбачено, що заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто, позивач згідно з ч. 1 ст. 1272 ЦК України, не подавши заяву про прийняття спадщини, вважається таким, що не прийняв її.
Згідно зі ст. 212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Позивачем доведено та надано відповідних доказів, що вона не мала можливість, своєчасно подати заяву до державної міської нотаріальної контори про вступ до спадщини, тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 130, 174, 212, 213, 215 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1269, 1272 ч.3 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати причини пропуску, ОСОБА_1, строку для прийняття спадщини після смерті батьків, поважними.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4, який помер 22 квітня 2001 року і після смерті матері ОСОБА_3, яка померла 21 лютого 2006 року - в три місяці після вступу рішення суду в законну силу.
На рішення може бути подана апеляція у Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Феодосійський міський суд шляхом подачі протягом 10 днів із дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і наданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: О.І. Панченко