Судове рішення #480050875


Виноградівський районний суд Закарпатської області

______________________________________________________________

Справа № 299/3887/22


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


22.08.2022 року м.Виноградів


Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Леньо В.В.,  розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Виноградів Закарпатської області, громадянина України, непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 , за  ч.2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,


В С Т А Н О В И В:


ОСОБА_1 будучи раніше притягнутим до адмінвідповідальності постановою суду від 30.12.2021 року за ч.1 ст.173-2 КУпАП, (справа №299/6521/21) повторно протягом року вчинив домашнє насильство. Так, 31.07.2022 року близько  16-00 години  ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 , влаштував сварку з своєю матір`ю ОСОБА_2 , 1938 року народження в ході якої ображав її нецензурними словами та виганяв з будинку, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров`ю потерпілої..

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Розгляд справи проведено в порядку ст.268 КУпАП.

Дослідивши письмові матеріали справи, надавши оцінку доказам в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.

Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення дляправильного вирішення справи встановлюється доказами у справі, якими є:протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, та інші документи.

Диспозицією ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема, за вчинення  особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті (домашнього насильства), тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Аналізом вказаних матеріальних норм встановлено, що суб`єктом складу правопорушення за ст. 173-2 КУпАП може бути виключно особа, яка є членом сім`ї потерпілого та чи перебувають кривдник і потерпіла особа в будь-яких стосунках між собою. Об`єктивна сторона правопорушення передбачає активну чи пасивну поведінку кривдника, спрямовану на спричинення шкоди потерпілій особі вчиненням насильства (економічного, фізичного, психологічного).

Так, з протоколу про адміністративні правопорушення серії ВАВ №095774 від 11.08.2022 року, рапорту, заяви та письмових пояснень потерпілої слідує, що 31.07.2022 року близько 16-00 год. ОСОБА_1 , знаходячись за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство відносно своєї матері,  а саме висловлювався на її адресу нецензурною лайкою, виганяв з будинку та погрожував застосуванням фізичної сили.

Відповідно до заяви та письмових пояснень потерпілої ОСОБА_2   остання пояснила, що разом з нею в проживає її син ОСОБА_1 який повертаючись додому в стані алкогольного сп`яніння вчиняє з нею сварки, в ході яких ображає її, погрожує фізичною розправою.

Обставини, викладені в заяві потерпілої та письмових поясненнях, знайшли своє підтвердження в ході проведення перевірки працівниками поліції.

В ході судового розгляду також встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними сином та матір`ю, проживають разом, тобто в контексті ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 3 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" вони є суб`єктами, на яких поширюється дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству, тому відповідно до диспозиції ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 є суб`єктом даного адміністративного правопорушення.

Суд, виходячи з наведеного, з дотриманням ст. ст. 245, 280 КУпАП всебічно, повно та об`єктивно з`ясував всі обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, дослідив письмові матеріали та дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1   міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, за ознаками вчинення домашнього насильства, а саме умисне вчинення діянь психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погроз, образ), внаслідок чого завдана шкода психічному здоров`ю потерпілого вчинене особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою  статті 173-2 КУпАП.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, суд враховує особу ОСОБА_1 який, схильний до вчинення правопорушень, характер вчиненого ним порушення, яке він скоїв в стані алкогольного сп`яніння, ступінь завданої шкоди потерпілій, тому вважає за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу, яке відповідно до вимог ст. 23 КУпАП суд вважає справедливим, достатнім і необхідним для запобігання вчиненню ним нових правопорушень. Підстав, передбачених ч. 2 ст. 32 КУпАП, які б визначали неможливість застосування до ОСОБА_1 такого виду адміністративного стягнення, у тому числі з урахуванням його віку, стану здоров`я в ході судового розгляду не встановлено.

Крім того, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства в подальшому, яке носить систематичний характер, зміни його насильницької поведінки, формування нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, в порядку ст. 39-1 КУпАП суд вважає за необхідне одночасно вирішити питання про направлення ОСОБА_1 на проходження програми, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" із взяттям його на профілактичний облік у відділенні поліції №1 Брегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області та проведенням з ним профілактичної роботи в порядку, визначеному законом.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. ст. 23, 24, 32, 33-35,  39-1, 40-1, ч. 2 ст. 173-2, ст. ст. 245, 268, 280, 283, п. 1 ч. 1 ст. 284, 326-328 КУпАП суд, -


П О С Т А Н О В И В:


Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Виноградів Закарпатської області, громадянина України, непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2,  та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 (триста сорок грн. 00 коп.) гривні в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Виноградів Закарпатської області, громадянина України, непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 496,20 гривень.

Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Виноградів Закарпатської області, громадянина України, непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 на проходження програми, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" із взяттям його на профілактичний облік у відділенні поліції №1 Брегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області та проведенням з ним профілактичної роботи.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, захисником, потерпілою протягом 10 днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Закарпатського Апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області.


СуддяВ. В. Леньо






  • Номер: 3/299/1701/22
  • Опис: Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування
  • Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
  • Номер справи: 299/3887/22
  • Суд: Виноградівський районний суд Закарпатської області
  • Суддя: Леньо В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.08.2022
  • Дата етапу: 05.09.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація