Судове рішення #4797600

                                                    Справа № 2-а-127/09

П О С Т А Н О В А

іменем України

07 квітня 2009 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі:

           головуючого судді     Шевченка С.В.

           за участю секретаря   Бойчук Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради, третя особа: Головне управління праці і соціального захисту населення м. Харкова, про визнання дій неправомірними та перерахунок і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,  

   В С Т А Н О В И В :

11.02.2009 року позивач подала у суд позов, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6 років, зобов’язати Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6 років; провести перерахунок нарахованих сум допомоги у відповідності з Законом України «Про загальнообов’язкове державне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням та похованням», до рівня не менше прожиткового мінімуму на місяць.

Позивач в судовому засідання позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала суду пояснення, позиція яких повністю збігається з викладеними в письмових запереченнях, в яких зазначила, що призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснювалася відповідно до Постанови КМУ від 11.01.2007 р. № 13 «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», якою був визначений механізм призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим (якою й була позивач) в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування за рахунок коштів державного бюджету. В п.1 частині 9 Порядку, затвердженого вищезазначеною Постановою КМУ визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 % зазначеного прожиткового мінімуму. ОСОБА_1 в адміністративному позові посилається на ч.1 ст.15 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», але до розділу 4 ст.13 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. В статтю 13 вищезазначеного Закону були внесені зміни згідно із Законом України від 28.12.2007 року «право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною», враховуючи викладене представники відповідача просили відмовити позивачу в задоволенні позову.

Третя особа Головне управління праці і соціального захисту населення м. Харкова було повідомлено своєчасно та належним чином, однак представник в судове засідання не з’явився.

Вислухавши думку учасників процесу, виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про народження серія 1-ВЛ № 118833, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову № 2 Харківського міського управління юстиції від 08.05.2008 року ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).

Згідно ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідачем не заперечується, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради  як одержувач допомоги по догляду за дитиною і є застрахованою особою.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання відповідача на виплату допомоги позивачу в сумах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року N 13 "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" не можуть бути взяті до уваги судом з огляду на наступне.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" має вищу юридичну силу і виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, а тому саме Закон підлягає застосуванню при вирішення даного спору.

Також відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У частині 3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

За змістом абзацу 3 ст.1 цього Закону державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Відповідно до вимог Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Однак, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зважаючи на обумовлене, суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч,1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст. 58 Закону України, від 28.12.2007, № 107Л/І "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.

Як вбачається зі змісту Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", до повноважень управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові  належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статті 40 - 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено.

ОСОБА_3 Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту З розділу 3 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення підпунктом 12 пункту 25 розділу II „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст.152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з 22.05.2008 року управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові  повинно було нараховувати та сплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" нараховувати та здійснювати виплати позивачу .

Враховуючи вищенаведене, та в межах заявлених позовних вимог, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.

Також суд вважає необхідним визнати протиправними дії управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові , по не виконанню з 16.06.2008 року приписів ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

   П О С Т А Н О В И В :

    Позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради, третя особа: Головне управління праці і соціального захисту населення м. Харкова, про визнання дій неправомірними та перерахунок і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими похованням”.

Зобов’язати Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради призначити та виплатити ОСОБА_1 з 16.06.2008 року, з урахуванням фактично виплачених сум, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими похованням”.

Стягнути з місцевого бюджету м. Харкова на користь ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя                                                       С.В. Шевченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація