Судове рішення #4797596

                                    Справа № 2-а-35/09

П О С Т А Н О В А

іменем України

03 березня 2009 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі:

           головуючого судді     Шевченка С.В.

           за участю секретаря   Бойчук Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради, третя особа: Головне управління праці і соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, про призначення, перерахунок і виплату належних соціальних виплат,  

   В С Т А Н О В И В :

Позивач 26.12.2008 року подав у суд адміністративний позов, в якому просив зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради виплатити йому недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 2007 - 2008 років в розмірі 4585 грн. та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради виплатити недоплачену щорічну разову грошову допомогу відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період 2007 - 2008 років в розмірі 6368,48 грн.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилався на те, що він є інвалідом 2 групи після участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на отримання щорічної суми на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат та,  у відповідності до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на отримання щорічно до 5 травня разової грошової допомоги в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, проте управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради вказані види допомоги виплачували у значно менших розмірах.

Представник відповідача проти позову заперечувала, в обґрунтування заперечень посилалась на те, що дія статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплат компенсацій і допомоги в розмірах відповідних до мінімальної заробітної плати була зупинена Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Крім того, посилалась на те, що Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни в ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно яких щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Щорічна допомога на оздоровлення у 2007р. та 2008р. виплачувалась згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.05р. №562, інвалідам І та II групи -120грн., інвалідам III групи, дітям-інвалідам - 90грн.

Також представник посилалась на те, що на підставі ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни передбачена виплата разової грошової допомоги, інвалідам І групи - десять, II групи - вісім, III групи - сім мінімальних пенсій за віком (в редакції статті Закону на 31.05.2005р.). Законом "Про Державний бюджет України на 2007 рік", (ст.71 п.13), дію ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" зупинено на 2007рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги, в той же час статтею 29 Закону "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено розмір виплат в 2007 році: інвалідам І групи -450грн., II групи -360грн., III групи -300грн. У 2008 році виплата разової допомоги, передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", здійснювалася відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.08р. №183, зокрема, інвалідам І групи-500грн., II групи-400грн., III групи-350грн.

Крім того, представник посилалась на те, що управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради не є належним відповідачем, оскільки є розпорядником державних коштів нижчого рівня і не може відповідати за зобов’язаннями, щодо відшкодування заборгованості з компенсаційних виплат.

Також представник посилалась на те, що позивач пропустив строк на звернення до адміністративного суду.  

Від залученого до участі у справі в якості третьої особи Головного управління праці та соціального захисту населення надійшли письмові пояснення по суті позову, з яких вбачається, що Головне управління проти позову заперечувало і просили розглядати справу без участі представника.

З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції та інвалідом війни 2-ї групи і відповідно до частини 4 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання пільг і компенсацій, а саме: отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат та щорічної разової грошової допомоги в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року  положення пунктів 13 і 30 статті 71 Закону України   «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які обмежували право позивача на отримання зазначених вище видів соціальної допомоги,  визнані неконституційними.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни в Закони України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» і «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надавши право Кабінету Міністрів України визначати розміри соціальних виплат.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008г. визнано, що внесення вказаних змін є також неконституційним.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та 2008 рік відповідно до ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат, оскільки віднесений до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (ч. 7 ст. 48 вказаного Закону).

Крім того, ОСОБА_1, є інвалідом 2-ї групи, має статус інваліда війни, оскільки його інвалідність пов'язана з перебуванням на військовій службі, що підтверджується посвідченням серії Б № 254725, що видане Орджонікідзевським відділом соціального забезпечення м. Харкова, і  в ідповідно до вимог ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ в редакції від 01.01.07, має право на отримання щорічно до 5 травня разової грошової допомоги в розмірі восьми, як інвалід 2-ї групи, мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 17 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів .

Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до п.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.

Згідно з ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», збільшений на 1%.

Розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зі змісту ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Таким чином, законодавчо визначено лише розмір мінімальної пенсії, які призначені особам, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшений на 1 %.

Отже, питання щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру пенсії, призначеної за іншими законами та при розрахунку щорічної разової допомоги до 5 травня, законодавчо не визначено.

З урахуванням положення ч.7 ст.9 КАС України, суд, приходить до висновку, що у зв'язку з відсутністю закону, який регулює спірні правовідносини, а саме, розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру щорічної разової допомоги до 5 травня, необхідно застосувати норми закону, який регулює подібні правовідносини, а саме ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та ст. 59 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік».

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону України «Про статус і соціальний   захист   громадян,   які   постраждали   внаслідок   Чорнобильської   катастрофи» та ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської в м. Харкові ради повинно  виплатити  позивачу щорічну допомогу  на оздоровлення та щорічну разову допомогу до 5 травня за 2007-2008 роки, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати та суми мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме ст. 76, були встановлені розмір мінімальної заробітної плати: з 1 січня 2007 року - 400 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року - 420 гривень на місяць, з 1 липня 2007 року – 440 грн., з 1 жовтня 2008 року - 460 гривень на місяць;

Статтею 62, того ж закону, розмір мінімальної пенсії за віком встановлено: з 1 січня 2007 року - 380 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року – 410,06 гривень на місяць, з 1 жовтня 2007 року – 415,11 гривень.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», а саме ст. 59, був встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2008 року - 515 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень на місяць з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень на місяць та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень на місяць.

Статтею 58 розмір мінімальної пенсії за віком встановлений: з 1 січня 2008 року - 470 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 481 гривень на місяць, з 1 липня 2008 року - 482 гривень на місяць та з 1 жовтня 2008 року - 498 гривень.

З урахуванням отриманої ОСОБА_1 в 2007 році суми 120 грн. допомоги на оздоровлення та розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виплати, а саме: 440 грн. (з липня 2007 року) та з урахуванням суми 120 грн. отриманої ОСОБА_1 в 2008 році та розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виплати, а саме: 525 грн. (з квітня 2008 року) на користь позивача за період 2007-2008 роки підлягає стягненню 4585 грн. допомоги на оздоровлення.

Крім того, на користь ОСОБА_1, з урахуванням отриманої в 2007 році суми 360 грн. разової грошової допомоги та отриманої в 2008 році суми 481 грн. і з урахуванням мінімальних розмірів пенсії за віком на 1 квітня 2007 року – 410,06 грн. та 481 грн. на квітень 2008 року, на користь позивача за період 2007-2008 роки підлягає стягненню 6368,48 грн. разової грошової допомоги.  

Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку на звернення до суду з адміністративним позовом, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Положення даної норми закону суд застосовує і до пред’явлення вимог щодо неправомірних нарахувань належних позивачу соціальних виплат.

Не ґрунтуються на законі і доводи представника відповідача, що Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради є неналежним відповідачем.

Так, відповідно до ч. 5 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-ХІІ від 28.02.1991 року в редакції закону від 09.07.2007 року, щ орічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення, тому управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради є належним відповідачем у справі .  

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 10, 71, 122, 158, 159, 160, 163 КАС України, статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний   захист   громадян,   які   постраждали   внаслідок   Чорнобильської   катастрофи», ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд -

   П О С Т А Н О В И В :

    Позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради третя особа: Головне управління праці і соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, про призначення, перерахунок і виплату належних соціальних виплат задовольнити.

    Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 2007 - 2008 років в розмірі 4585 грн.

    Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період 2007 - 2008 років в розмірі 6368,48 грн.

    Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя                                                       С.В. Шевченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація