Справа №2о-26/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«23» квітня 2009 р. м.Кам'янка-Дніпровська
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: головуючого - судді Васильченка В.В., при секретарі Тарасовій І.В.; за участю представника позивача ОСОБА_7, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , треті особи без самостійних вимог ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини. Позивач зазначає, що з ІНФОРМАЦІЯ_1 року перебував у шлюбі з ОСОБА_4 . У ІНФОРМАЦІЯ_2 році він з дружиною за спільні сімейні кошти для подальшого проживання у селі придбав житловий будинок АДРЕСА_1 . Договір купівлі-продажу був укладений на ім'я його дружини. ІНФОРМАЦІЯ_3 року дружина ОСОБА_4 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, яка у тому числі складається з 1/2 частини будинку АДРЕСА_1 та присадибної земельної ділянки площею 0,23 га по АДРЕСА_1 . Заповіту за своє життя ОСОБА_4 не складала, тому спадщина відкрилася за законом. Спадкоємцями першої черги за законом є позивач, як чоловік спадкодавця та їх спільні діти: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Після смерті дружини, яку заявник поховав, він ніс усі витрати, пов'язані з похованням, однак до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звернувся. Заявник вважав, якщо вони з дружиною проживали разом у будинку, то, відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, він вважається таким, що спадщину прийняв. Однак, звернувшись за консультацією до державного нотаріуса, який в усній бесіді пояснив йому, що строк для прийняття спадщини ним пропущений, він зрозумів, що для оформлення своїх прав на спадкове майно йому необхідно встановити факт проживання зі спадкодавцем. Від спадщини ОСОБА_1 не відмовлявся. Однак, на підтвердження факту його спільного проживання зі спадкодавцем, відповідно до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від ІНФОРМАЦІЯ_4 року, нотаріус вимагає паспорт або довідку про реєстрацію місця проживання. Саме з приводу реєстрації місця його проживання у нього і виникли проблеми: заявник прописаний у АДРЕСА_2 , у квартирі свого сина. Необхідність енергодарської прописки була пов'язана з тим, що заявник працював на ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується записом у його трудовій книзі. Медичне обстеження і всі пов'язані з роботою на атомній станції соціальні права надаються за місцем проживання (місцем реєстрації). Заявник був хворий на онкологічне захворювання, перебував на обліку у лікаря-онколога з цього приводу, тому йому була необхідна прописка у АДРЕСА_2 . Останнім часом перед смертю дружина тяжко хворіла, потребувала постійного стороннього догляду, тому часу та можливості зареєструвати місце свого проживання там, де позивач фактично мешкав, тобто у АДРЕСА_1 , у нього не було. Після смерті дружини позивач був прооперований з приводу онкологічного захворювання. Ці факти підтверджуються записами його амбулаторної книги. Заявник фактично постійно проживав зі своєю дружиною у АДРЕСА_1 , а зареєстрований був у АДРЕСА_2 . Саме ця розбіжність є на сьогодні перешкодою у реалізації його права на спадщину. Факт того, що спадщину він прийняв і вступив у фактичне володіння спадковим майном, підтверджується квитанціями про оплату за електрику, газ, показаннями свідків тощо. Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем, а також факту прийняття спадщини йому необхідно для виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією права на прийняття спадщини.
В судовому засіданні заявник свої заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовільнити.
У судове засідання третя особа ОСОБА_2 не з'явилася, у наданій суду заяві проти вимог заявника не заперечує, визнала їх у повному обсязі, справу просила слухати у її відсутність.
У судове засідання третя особа ОСОБА_3 не з'явився, у наданій суду заяві проти вимог заявника не заперечує, визнав їх у повному обсязі, справу просив слухати у його відсутність.
Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що проживає по-сусідству з заявником. ОСОБА_1 та його померлу дружини ОСОБА_4 знає з початку дев'яностих років минулого сторіччя. Подружжя завжди проживало разом у будинку АДРЕСА_1 . Чоловік працював на ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла дружина не працювала, займалася домогосподарством. Після смерті дружини ОСОБА_1 як і раніше, проживає у їх будинку у АДРЕСА_1 .
Свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що знала подружжя ОСОБА_1 з часу, коли вони оселилися в АДРЕСА_1 , приблизно з дев'яностих років минулого сторіччя. Чоловік завжди піклувався про свою дружину. Коли дружина ОСОБА_4 тяжко захворіла, ОСОБА_1 доглядав її, завжди був поряд. Дуже тяжко переніс втрату дружини. Поховав дружину, зараз доглядає за її могилою. Проживає у будинку АДРЕСА_1 .
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників по справі, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 , треті особи без самостійних вимог ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб.
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть І-ЖС НОМЕР_1 , виданим Дніпровською сільською радою Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, про що в Книзі реєстрації смертей ІНФОРМАЦІЯ_6 ріку зроблено відповідний актовий запис за НОМЕР_2 .
Частина 1 ст.1221 ЦК України встановлює, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Таким чином, місцем відкриття спадщини після померлої ОСОБА_4 є АДРЕСА_1 . Справа підсудна Кам'янсько-Дніпровському районному суду Запорізької області.
Відповідно до ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Заповіту померла не склала, тому спадщина відкрилася за законом.
Частина 1 ст.1258 ЦК України встановлює, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Стаття 1261 ЦК України встановлює, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є її чоловік ОСОБА_1 та діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Частина 3 ст.1268 ЦК України встановлює, що спадкодавець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємці першої черги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спадщину не прийняли: заяву до нотаріальної контори у встановлений ст.1270 ЦК України не подали, зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не проживали.
Спадкоємець ОСОБА_1 заяви до нотаріальної контори не подав, на час відкриття був зареєстрований у м.Енергодар Запорізької області, що підтверджується штампом у його паспорті.
Спір між спадкоємцями померлої ОСОБА_4 відсутній.
ОСОБА_1 фактично проживав разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 у будинку АДРЕСА_1 .
Спадщину у вигляді 1\2 частки будинку АДРЕСА_1 прийняв.
Керуючись ст.1216, 1217, ч.1 ст.1221, ч.1 ст.1258, 1261, ч.3 ст.1268, 1270 ЦК України, ст.212, 213, 214, 234, 256 ЦПК України суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , треті особи без самостійних вимог ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 постійно проживав зі спадкодавцем - дружиною ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 року, у будинку АДРЕСА_1 .
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року дружини ОСОБА_4 прийняв.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Кам'янсько-Дніпровський районний суд шляхом подачі у 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя
- Номер: 22-ц/776/1330/17
- Опис: про визнання спадщини відумерлою
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2о-26/09
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: Васильченко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.05.2017
- Дата етапу: 13.07.2017