Судове рішення #47931008

Справа №: 2-а-185-10

2-а-185-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2010 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючого- судді Нерушак Л.В.

при секретарі - Музичук Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Умань про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» , виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність та стягнення з відповідача безпідставно невиплаченої пенсії в розмірі 56964 гривень за період з лютого 2009 року по день подачі заяви до суду , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся 25 лютого 2010 року до суду із адміністративним позовом про перерахунок пенсії по інвалідності вказавши , що він є інвалідом 2 групи внаслідок захворювань, пов’язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС , має статус учасника бойових дій, пенсія по інвалідності виплачується йому управлінням ПФУ м. Умань , ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії соціального захисту» № 3551 -XII від 22.10. 1993 року , виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , йому необхідно було б нарахувати пенсійне забезпечення по другій групі інвалідності в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та ще відповідні надбавки.

У відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796- XII від 28.02. 1991 року у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів , щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою , не можуть бути нижче - по другій групі інвалідності - восьми мінімальних пенсій за віком .

Відповідно до вимог ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги , що є основним джерелом існування , повинні забезпечити рівень життя не нижче від прожиткового мінімуму , встановленого законом.

З 01.01.2009 року розмір пенсії повинен був становити для інвалідів другої групи, що стосується безпосередньо позивача ОСОБА_1 згідно проведених позивачем розрахунків 5197 грн. 00 коп. В зв’язку з тим , що розмір фактично виплачуваної ОСОБА_2 пенсії був значно нижчий від наведених ним розрахунків , він звернувся до відповідача - Управління ПФУ в м. Умань Черкаської області із заявою про перерахунок йому пенсії 10 .12. 2009 року, але Управлінням ПФУ в м. Умань Черкаської області йому відмовило у проведенні такого перерахунку.

Позивач вважає , що відмова Управління ПФУ в м. Умань Черкаської області здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм чинного спеціального Закону № 796 - ХП є неправомірною , а посилання на постанови КМУ суперечать нормам цього Закону є неспроможними. Позивач ОСОБА_1 просить в судовому порядку визнати неправомірною відмову в перерахунку йому пенсії по 2 групі інвалідності відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» № 3551 -XII від 22.10. 1993 року та зобов’язати Управління ПФУ в м. Умань Черкаської області здійснити йому перерахунок пенсії по інвалідності і виплачувати її з дня подання заяви до суду , виплатити йому недораховану суми пенсії.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, доповнивши позовні вимоги вимогою про виплату недорахованої суми пенсії, починаючи з 24 лютого 2009 року по день подачі заяви до суду в розмірі 56964 гривні, як безпідставно невиплаченої йому пенсії. Він просить задоволити позов, визнати неправомірною відмову в перерахунку йому пенсії по 2 групі інвалідності відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 , 67 Закону України № 796- ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту « № 3551 - XII від 22.10. 1993 року та зобов’язати Управління ПФУ в м. Умань Черкаської області здійснити йому перерахунок пенсії по інвалідності з лютого 2009 року по березень 2010 року, виплативши недоотриманий розмір пенсії по інвалідності в розмірі 56964 гривні та виплачувати пенсію в розмірі відповідно до чинного законодавства України з дня подання заяви до суду з 25.02.2010 року.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив , що позов ОСОБА_1 є безпідставним , просить відмовити в задоволенні позову повністю, враховуючи строки давності звернення до суду. Він посилається, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія як інваліду II групи, внаслідок захворювання , що пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту « № 3551 -XII від 22.10. 1993 року та постанов Кабінету Міністрів України від 28.05. 2008 року № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» і від 16.07. 2008 року № 654 « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» . Вказані постанови КМУ є діючими нормативними актами і обов’язковими для виконання управління ПФУ в м. Умань Черкаської області . Пенсійний фонд України діє на підставі положення про Пенсійний фонд України , затверджений постановою КМУ від 24.10. 2007 року № 1261. Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів , що перебувають у його управлінні . Існує вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ , які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають. Позивач не довів незаконність рішення , дії чи бездіяльності відповідача. Визначення розміру мінімального розміру пенсії за віком надано лише в статті 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» . Питання визначення величини пенсії особам , на яких розповсюджується ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не вирішено у законодавчому порядку.

Відповідно положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав , свобод та інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади , органів місцевого самоврядування , їхніх посадових і службових осіб , інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень . Тобто судовому захисту підлягають лише порушені права , свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб , а не можливість їх порушення в майбутньому , про що просить позивач. Враховуючи наведене , дії управління ПФУ в м. Умань відповідають чинному законодавству та вчиненні у межах і відповідно до законів України , а тому представник відповідача підтримує повністю надані суду заперечення на позов. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Суд , вислухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи , докази , надані сторонами , вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено , що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи внаслідок захворювань пов’язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС, має статус учасника бойових дій, прирівняний до інваліда війни, пенсія по інвалідності виплачується Управлінням ПФУ в м. Умані Черкаської області, пенсійне посвідчення серії ААА № 0073952 від 10.12. 1999 року (а. с. 9), ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « та ст. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» № 3551 - XII від 22.10. 1993 року , виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , ОСОБА_1 необхідно нараховувати пенсійне забезпечення по другій групі інвалідності в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та відповідні надбавки, встановлені законом.

Позивач ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи«, але відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку (а.с.15 ).

Згідно ст.1 Конституції України - Україну проголошено демократичною , соціальною , правовою державою і визнано , що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина , її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави , а їх утвердження і забезпечення є головним обов’язком держави ст. З Конституції України , права та свободи людини є невідчужуваними і непорушними ст.21 Конституції України , їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не може бути звужений ст. 22 Конституції України.

Згідно ч. 2 ст.8 Конституції України встановлено вимогу , щодо законів України, згідно якої вони приймаються виключно на підставі Конституції і повинні відповідати їй.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог ч. З ст. 46 Конституції України пенсії , інші види соціальних виплат та допомоги , що є основним джерелом існування , мають забезпечувати рівень життя , не нижчий від прожиткового мінімуму , встановленого законом .

У розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України « Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини , збереження його здоров’я набору харчування , а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг , необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості . Статтею 2 даного Закону визначено , що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком , визначення розмірів соціальної допомоги , допомоги по безробіттю та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та Законів України.

Визначення мінімального розміру пенсії за віком передбачено статтею 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, так як ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що при наявності у чоловіків 25 , а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, але ч.3 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено , що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій , призначених за цим Законом.

Суд вважає , що наявність такої норми не є підставою для відмови в реалізації громадянами , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.

Відповідно ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України, а ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах , згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те , що не передбачено законодавством . Одночасно дана норма встановлює , що органи державної влади і органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі , в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та Законодавством України.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України , затвердженого постановою КМУ від 24.10. 2007 року № 1261 ( далі - Положення ) , реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України, а пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України , які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають .

Відповідно до ст. 49 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « пенсії особам віднесеним до категорії 1,2,3, 4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії ; б) додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю , яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( далі Закону) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів , щодо яких встановлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою , не можуть бути нижчими по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно із ст. 50 даного закону вказується , що особам , віднесеним до категорії І , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров’ю , у розмірах : інвалідам II групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії

відповідно до ст. 53 цього ж Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку , пенсії чи іншого доходу. Таким чином , вихідним , критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком.

В судовому засіданні встановлено , що відповідач проводить виплату пенсії по інвалідності позивачу відповідно до розмірів встановлених постановою КМУ всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

КМ України встановив розміри сум , з яких проводить розрахунок пенсії позивачу відповідач , але ці розміри не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком, встановленими спеціальними законами, які є діючими.

При вирішенні даного спору суд виходить із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і з того що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України № 796 - XII, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення частини 3 ст. 28 Закону України № 1058 - ІУ не є перешкодою для застосування зазначеної величини мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій та доплат, оскільки ч. 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком, що вказано в судовій практиці Верховного Суду України Постанови від 24 березня 2009 року колегії судців Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України.

Таким чином за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при вирішенні даного спору суд прийшов до висновку , що при розрахунку державної та додаткової пенсій , застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму , встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік , із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Представник відповідача наполягає на відмові у задоволенні адміністративного позову у зв’язку з тим , що дії управління ПФУ в м. Умань відповідають чинному законодавству та вчиненні у межах і відповідно до законів України, але суд дійшов до висновку про порушення прав позивача ОСОБА_1С ., тому його вимоги задоволено судом частково.

Згідно поданої позивачем ОСОБА_1 заяви про збільшення позовних вимог та проведених ним розрахунків, позивач вважає, що йому не виплатили пенсію за період з 24 лютого 2009 року по день подачі заяви до суду , 25 лютого 2010 року суму 56 964 гривні , що суд вважає підлягає задоволенню частково з врахуванням даних довідки від 16.04. 2010 року № 2983 / 04 Управління ПФУ України в м. Умані Черкаської області підтверджено розмір щомісячно отриманої пенсії та відповідних надбавок за період 01 січня 2007 року по лютий 2010 року включно. Згідно перевірених судом даних відповідно вищевказаній довідці позивач ОСОБА_1 частково отримував кошти щомісячно, але не в повному обсязі відповідно до вимог чинного законодавства, тому суд вважає, що стягненню на користь позивача ОСОБА_1 підлягають кошти в розмірі 47797 гривень 70 копійок із відповідача.

За таких обставин , суд вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 необхідно задоволити частково, визнавши неправомірною відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по 2 групі інвалідності та зобов’язати Управління ПФУ в м. Умань Черкаської області здійснити перерахунок пенсії по 2 групі інвалідності за період з лютого 2009 року по березень 2010 року включно, виплатити ОСОБА_1 кошти в розмірі 47797 гривень 70 копійок за період з лютого 2009 року по березень 2010 року включно та виплачувати відповідний розмір пенсії із надбавками відповідно до вимог чинного законодавства України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11,14, 17, 19, 158, 160 -163 КАС України, ст.ст. 1, 3, 21, 22 ,46, 95, 116, 117, 152 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВ И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України м. Умань Черкаської області щодо відмови зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 неправомірною.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України м. Умань Черкаської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 як інваліду 2 групи, постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з лютого 2009 року по березень 2010 року, виплативши недоотриманий розмір пенсії по інвалідності в сумі 47797,70 гривень та виплачувати пенсію з відповідними надбавками в розмірі відповідно до вимог чинного законодавства України .

На постанову може бути подана апеляційна скарга до судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі заяви протягом 10 днів з дня її Дроголошення, після подання заяви подається апеляційна скарга на постанову або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.


Суддя: Л.В.Нерушак


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація