Судове рішення #4789756

Справа № 2-а-151/09                                                  

   П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И    

 18 березня 2009 року                                                                                м. Донецьк

час прийняття постанови 16  год. 30 хв.

Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:                  

головуючого судді                               Лебеденко С.В.

при секретарі     -                                                               Карабанові Д. О.

за участю позивача -                                                         ОСОБА_1

представника відповідача -                       не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом   ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради  про зобов’язання відповідача провести перерахунок з квітня 2007 року по листопад 2008 року розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити недоотриману за цей період суму державної допомоги, а в подальшому, починаючи з листопаду 2008 року, проводити нарахування і виплату розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку, виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно зі змінами відповідно до діючого законодавства розмірів прожиткових мінімумів для цієї категорії осіб до досягнення ОСОБА_2 трирічного віку, тобто до 17.05.2009 року, стягнення з відповідача недоплачену суму державної допомоги за 2007 р. в розмірі 2984,51 грн., за 2008 р. в розмірі 4340,9 грн., а всього 7325,41 грн.  у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, вул. Літке, 10  -                      

ВСТАНОВИВ :

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до   відповідача, в обґрунтування якого зазначила, що з травня 2006 року вона знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та у зв’язку з цим має право на отримання щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який за ст. 2 даного Закону розрахований і затверджений відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум».  

Згідно з законами України «Про Державний бюджет» на відповідний рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений:

на 2007 рік: з 1 січня – 434 гривні, з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня – 470 гривень;

на 2008 рік: з 1 січня – 526 гривень, з 1 квітня – 538 гривень, з 1 липня – 540 гривень, з 1 жовтня – 557 гривень.

    Вважає, що дії УПСЗН Пролетарської районної в м. Донецьку ради є протиправними, оскільки порушується право на достатній життєвий рівень. Це підтверджується Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп2007 та  Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп2008.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. Також просила поновити строк позовної давності, оскільки вона нещодавно дізналася про те, що прийняте Рішення  Конституційного Суду України  від 09.07.07 року № 6-рп та про те, що її права порушені, оскільки знаходячись у відпустці по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона не мала змога дізнаватися про нові надходження в законодавстві.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради до  судового засідання не з’явилася, надала заяву про проведення судового засідання без її участі. Надала відзив на позовну заяву де, зокрема, зазначила, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, як  застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з 01.04.2007 р. по 17.05.2009 р.. Допомога заявнику призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та виплатами, зумовленими народженням та похованням» та Порядку призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13. Фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією закону, здійснюється за рахунок державного бюджету України. Статтею 95 Конституції України визначено, що тільки ЗУ Про державний бюджет України регулюються будь-які видатки держави. У відповідності до статті 51 Бюджетного Кодексу України управління праці бере на себе бюджетні зобов’язання та здійснює видатки в межах, визначених кошторисом асигнувань. Кошторис видатків складений з врахуванням контингенту осіб – отримувачів даного виду допомоги та встановленого законом про Державний бюджет України розміру допомоги.  (а.с. 20-21).

Крім того, представником відповідача надані доповнення до відзиву на позовну заяву, де зазначено, що відповідно до ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчисляється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Відповідно до ст. 100 КАС пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. На підставі вищевказаного УПСЗН наполягає при розгляді даної справи на застосуванні ст.  99 КАС. (а.с. 35).

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали адміністративного позову та наданого відзиву, встановив наступне:

ОСОБА_1 є матір»ю дитини – ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 7), перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  з   01.04.2007 р. по 17.05.2009 р.., як застрахована особа у системі загальнообов’язкового соціального страхування.

Позивачка має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною.

Відповідно до довідок Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної  в м. Донецьку ради (а.с. 8-8а) позивач отримала допомогу по догляду за дитиною у таких розмірах:

квітень 2007 року – 129, 03 грн., травень 2007 року – 129,03 грн., червень 2007 року – 129,03, липень 2007 року – 129,03 грн., серпень 2007 року – 132,64 грн.; вересень 2007 року – 134, 45 грн.;  жовтень 2007 року – 136,13  грн.; листопад 2007 року – 140, 05 грн.; грудень 2007 року – 144,10 грн., січень 2008 року – вересень 2008 року – 144,10 грн..

Отримання вищевказаних сум підтверджує і позивач.    

Однак, позивачка, не погодившись із розмірами вказаної допомоги, звернулася до суду.

Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про  державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Частиною першою статті 15 Закону України «Про  державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12.2006 року дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29\2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України «Про  державну допомогу сім’ям з дітьми»  від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 62 Закону України   «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 434 гривні, з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня – 470 гривень.

Таким чином, починаючи з 09.07.07 року при здійсненні виплати допомоги сім’ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.  

З урахуванням викладеного, сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить:  за липень – (463,00\31 х 23) - (129,03\31 х 23) = 247,79 грн.;  за серпень 463,00–132,64=330,36 грн.; за вересень 463,00-134,45=328,55грн.; за жовтень 470,00-136,13=333,87 грн., за листопад 470,00-140,05=329,95грн.; за грудень 470,00-144,10 =325,90 грн..

Таким чином, загальна недоплачена позивачці сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить  1896,42 грн..

Що стосується стягнення недоотриманої допомоги за 2008 рік, то в даній частині слід відмовити з тих підстав, що п. п. 7 п.23 Р.ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 року № 107-VI встановлено допомогу по догляду за дитиною в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривень. Зазначене положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 року № 107-VI не конституційним не визнавалося. Тому позивачка отримувала допомогу згідно закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Як вбачається, з частини 2 вищевказаної статті якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суд поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

З пояснень позивачки в судовому засіданні вбачається, що вона нещодавно дізналася про те, що прийняте Рішення  Конституційного Суду України  від 09.07.07 року № 6-рп та про те, що її права порушені, оскільки знаходячись у відпустці по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона не мала змоги дізнаватися про нові надходження в законодавстві.

Таким чином, суд визнає причину пропуску строку позовної давності поважною та вважає можливим поновити його.

Також, відповідно до ст. 94 КАС України, з місцевого бюджету Пролетарської районної в м. Донецьку ради необхідне стягнути на користь  ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1 гривня 70 копійок.

Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 9, 46, 152 Конституції України, Законом України «Про допомогу сім’ям з дітьми”, Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими похованням»,   Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішенням Конституційного Суду України  від 09.07.07 року № 6-рп,  ст. 9, 10, 11, 69, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради про зобов’язання відповідача провести перерахунок з квітня 2007 року по листопад 2008 року розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити недоотриману за цей період суму державної допомоги, а в подальшому, починаючи з листопаду 2008 року, проводити нарахування і виплату розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку, виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно зі змінами відповідно до діючого законодавства розмірів прожиткових мінімумів для цієї категорії осіб до досягнення ОСОБА_2 трирічного віку, тобто до 17.05.2009 року, стягнення з відповідача недоплачену суму державної допомоги за 2007 р. в розмірі 2984,51 грн., за 2008 р. в розмірі 4340,9 грн., а всього 7325,41 грн.  задовольнити частково.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку  ради (р/р 35416013001217 код програмної класифікації втрат (КПКВ) 090303 „Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років”, код економічної класифікації витрат (КЕКВ) - 1341) виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за 2007 рік на користь  ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) у розмірі   1896 гривень 42 копійки за рахунок державного бюджету.

          В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету Пролетарської районної в м. Донецьку ради  на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1 гривня 70 копійок.

          Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 18 березня 2009 року в присутності  позивача.  

           Постанова буде виготовлена в повному обсязі 23 березня  2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька.        

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через  Пролетарський районний суд м. Донецька протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.                 Апеляційна скарга  може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

                                                Суддя     /підпис/             С.В. Лебеденко

Копія вірно

               Суддя:                                                              Секретар:

 

               

                         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація