АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________________
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
КОПІЯ
“ 04 ” лютого 2009 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючої - судді Переверзєвої Н.І
суддів: Харчука В.М, Самчука П.П.
при секретарі Вінярській А.А.
з участю: представників сторін
розглянула у відкритому судовому засіданні справу № 22 ц- 218 за апеляційними скаргами першого заступника прокурора Хмельницької області та Хмельницької міської ради на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 10 грудня 2008 року по справі за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до Хмельницької районної державної адміністрації, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, управління земельних ресурсів Хмельницького району, з участю третьої особи на стороні позивача- управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради, про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Хмельницької районної державної адміністрації, визнання недійсними державних актів про право власності на землю
Заслухавши доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а:
В лютому 2008 року прокурор звернувся до суду і просив скасувати розпорядження голови Хмельницької районної державної адміністрації від 31 липня 2007 року „ Про надання дозволу громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території району” та від 01 жовтня 2007 року „ Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення та передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам на території Розсошанської сільської ради”, а також визнати недійсними Державні акти про право власності на земельну ділянку від 27 листопада 2007 року на ім”я ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 10 грудня 2008 року в задоволенні позову відмовлено.
В своїй апеляційній скарзі Перший заступник прокурора Хмельницької області означене рішення вважає незаконним, просить його скасувати, посилаючись на те, що воно є незаконним і необгрунтованим. Зокрема, суд прийшов до помилкового висновку, що після прийнятття постанови Верховної Ради України від 19 січня 1995 року проект встановлення меж м. Хмельницького змінювався. Безпідставною при вирішенні даного спору, на думку апелянта, є позиція суду щодо невстановлення меж міста в натурі і посилання на ст. 22 Земельного кодексу України, оскільки в даному випадку міська рада не претендує на визнання за нею права власності на земельну ділянку площею 3064 га, а лише бажає розпоряджатися нею.
________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції - Лисяк Г.І. Справа № 22ц- 218
Доповідач - Переверзєва Н.І. Категорія № 45
Хмельницька міська рада також не погоджується з рішенням суду і просить його скасувати, а заявлені прокурором вимоги - задоволити. Вважає, що тільки у неї є законні підстави розпоряджатися спірними земельними ділянками, які вилучені з Хмельницького району і на підставі чинної до теперішнього часу постанови Верховної Ради України від 19 січня 1995 року входять в межі м. Хмельницького . Її прийняттю передувала низка дій та розпоряджень компетентних служб і посадових осіб, однак без їх врахування та наявності договору з Державним проектно- розвідувальним інститутом „Хмельницькдіпроводгосп”, суд прийшов до необгрунтованого висновку про відмову у позові, в зв”язку з відсутністю встановлення меж м. Хмельницького на місцевості. Оспорювані розпорядження голови Хмельницької районної державної адміністрації є незаконними, оскільки видані поза межами його повноважень, спірні земельні ділянки у встановленому законом порядку передані Хмельницькій міській раді і у неї не вилучались.
Апеляційні скарги підлягають відхиленню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07 серпня 1992 року представником Президента України в Хмельницькій області прийнято розпорядження за № 153 „ Про утворення комісії по встановленню межі м. Хмельницький”, яка провела відповідні засідання 23 лютого та 05 квітня 1994 року. 29 березня того ж року складені акти польового обстеження та погодження меж Хмельницької міської ради народних депутатів і міста Хмельницький, в тому числі і між Розсошанською сільською радою народних депутатів. Розпорядженням голови Хмельницької міської ради народних депутатів від 25 травня 1994 року затверджено проект формування території міської ради та встановлення меж м. Хмельницького і на підставі цього Хмельницькою філією інституту землеустрою Української Академії аграрних наук в 1994 році виготовлено проект встановлення межі м. Хмельницького. 28 жовтня 1994 року друга сесія Хмельницької обласної ради погодилась з означеним проектом і звернулась до Верховної Ради України з клопотанням про встановлення нової межі м. Хмельницького. 19 січня 1995 року Верховна Рада України прийняла постанову за № 12/95 - ВР „ Про зміну меж міста Хмельницького”, якою включено в межі міста Хмельницького землі Хмельницького району площею 3064 гектари. На виконання означеної постанови, виконком Хмельницької міської ради уклав договір з Державним проектно-розвідувальним інститутом „Хмельницькдіпроводгосп” на виконання геодезичних робіт, після проведення яких були розроблені та передані замовнику Кроки пунктів геодезичної основи м. Хмельницького, Каталог координат точок повороту межі м. Хмельницького та Книга опису межі м. Хмельницького. Однак, розмежування земельХмельницького району та м. Хмельницького в натурі не відбулося, на місцевості компетентними органами межові знаки не встановлювались і не закріплювались, адміністративні границі Розсошанської сільської ради не змінювались.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України ( в редакції від 18 травня 1990 року) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Виходячи з означеної норми права, наведених обставин і інших наявних у справі доказів, суд прийшов до обгрунтованого висновку, що межа м.Хмельницького в натурі не встановлена до теперішнього часу, спірні земельні ділянки знаходяться поза межами міста, а тому голова Хмельницької районної адміністрації в межах своїх повноважень і на законних підставах прийняв розпорядження про надання дозволу ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спочатку на розробку проекту про відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради, а згодом - затвердив його для послідуючого відведення ділянок в натурі та передачу їх у власність названим громадянам. На виконання цих розпоряджень останнім були видані Державні акти на право власності на земельні ділянки і відсутні правові підстави для визнання їх недійсними.
Доводи апеляційних скарг не спростовують таких висновків суду, містять посилання на обставини, які з достатньою повнотою досліджені і оцінені судом 1 інстанції. Тому, апеляційний суд не знаходить підстав для скасування рішення, яке постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.
Керуючись ст. ст.307, 308, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційні скарги першого заступника прокурора Хмельницької області та Хмельницької міської ради відхилити.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 10 грудня 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуюча: /підпис/
Судді: /підписи/
Копія вірна: суддя Н.І. Переверзєва