копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2011 р. Справа № 2a-1870/5584/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.
за участю секретаря судового засідання - Прімова О.В.,
представників відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об’єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Чернівці" до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови № 37 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень від 20.07.2011 р. ,-
В С Т А Н О В И В:
Державне територіально-галузеве об’єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Чернівці" (далі по тексту – позивач, Львівська залізниця) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про скасування Постанови №37 Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі по тексту – відповідач, Сумський прикордонний загін) про правопорушення, пов’язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень від 20 липня 2011 року, якою на позивача накладено штраф у розмірі 8500 грн.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 02 липня 2011 року о 20 год. 10 хв. під час здійснення прикордонного контролю потягу № 141 сполученням "Москва - Чернівці" в вагоні № 14 працівниками відповідача було виявлено громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4, який на паспортний контроль пред’явив внутрішній паспорт громадянина ОСОБА_3 на своє ім’я. В результаті цього працівниками Сумського прикордонного загону було складено протокол № 99530136 про правопорушення, пов’язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень за невиконання обов’язку в перевірці перед початком міжнародного пасажирського перевезення та наявності у пасажира документів, необхідних для перетину через Державний кордон України в пункті пропуску через Держаний кордон "Зернове" Сумського прикордонного загону по документу, який є не дійсним для перетину Державного кордону України та 20.07.2011 року першим заступником начальника Сумського прикордонного загону – начальником штабу полковником ОСОБА_5 було винесено Постанову № 37 про правопорушення, пов’язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", якою на Державне територіально-галузеве об’єднання "Львівська залізниця" накладено штраф у розмірі 8500 грн.
Позивач вважає, що при постанова є незаконною, оскільки в ній не зазначено, які саме документи для перетинання кордону були відстутні у громадянина ОСОБА_3 та які саме норми права порушено залізницею, здійснення прикордонного контролю має здійснюватися не провідниками, а прикордонниками відповідно до Закону України Про Державну прикордонну службу України», Кабінетом Міністрів України та органами охорони державного кордону України не забезпечено перевізників, що здійснюють міжнародні пасажирські перевезення інформацією про документи, необхідні пасажирам для в’їзду в Україну.
Відповідач проти позову заперечив повністю, вважає постанову № 37 про накладення штрафу в розмірі 8500 грн. такою, що прийнята у повній відповідності з чинним законодавством України та обставинами справи.
22.08.2011 року позивачем до суду надіслано заяву про розгляд справ без участі представника (а.с. 14).
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили та просили відмовити повністю у задоволенні позову.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши представників відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується вимога, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
02.07.2011 року під час здійснення прикордонного контролю поїзду № 141 сполученням «Москва - Чернівці» в вагоні № 14 прикордонним нарядом відділу прикордонної служби «Зерново» Сумського прикордонного загону було виявлено громадянина ОСОБА_6 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, який на паспортний контроль пред'явив паспорт громадянина ОСОБА_8 ОСОБА_6 № А0105749, виданий 04.03.1998 року ПОМ ЧОРКУ ГОВД ОСОБА_9. обл.(а.с. 35). При собі затриманий громадянин ОСОБА_3 мав квиток на вищезазначений потяг в якому вказано початкова станція – «Брянск Орл» та кінцева станція прибуття – «Хутір Михайлівський» - Україна (а.с. 35).
При цьому інспектором прикордонної служби 1-ї категорії ВПС «Зернове» Сумського ПЗ старшим прапорщиком ОСОБА_10 було складено протокол № 99530136 про правопорушення, пов’язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень від 02.07.2011 р.(далі по тексту – протокол). У протоколі зазначено особу представника перевізника – провідник ОСОБА_11, який був присутнім при складанні протоколу, про що міститься його підпис у протоколі, особу провідника було встановлено та до матеріалів додано копію посвідчення ЛВ № 420577, видане 24.12.2009 р. відповідно до якого ОСОБА_11 працює на посаді провідника пасажирських вагонів, тобто є посадовою особою позивача й відповідно представником позивача при здійсненні ним пасажирських міжнародних перевезень (а.с. 37).
Згідно п. 10 протоколу перевізником не виконано обов’язок перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира (пасажирів) документів, необхідних до в’їзду до держави прямування (транзиту), що призвело до спроби перевезення через державний кордон України 02.07.2011 року о 20 год. 10 хв. рейсом №141 за маршрутом «Москва-Чернівці» в міжнародному пункті пропуску «Зернове» без необхідних документів для в’їзду до держави прямування (транзиту) Україна одного пасажира громадянства ОСОБА_3 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, який на паспортний контроль пред'явив паспорт громадянина ОСОБА_8 ОСОБА_6 № А0105749, виданий 04.03.1998 року в ОСОБА_3.
Відповідно до Наказу Державної митної служби України, адміністрації Державної прикордонної служби України та Міністерства транспорту та зв’язку України № 457/438/270 від 01.06.2005 р. «Про затвердження переліку пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон України, у межах яких створюються або можуть створюватися зони митного контролю», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.07.2001 р. за № 710/10990 залізничний пункт контролю через державний кордон України «Зернове» має категорію міжнародного.
Протокол також було складено у присутності двох свідків: ОСОБА_12 та Ковдун Володимра Панасовича, про що містяться їх підписи в протоколі. Також у свідків було відібрано пояснення щодо обставин, зазначених у протоколі, а саме: під час перевірки прикордонниками потяга № 141 громадянин ОСОБА_3, який слідував на місці №6 у вагоні 14 на контроль надав внутрішній паспорт громадянина ОСОБА_3 і якого було висажено прикордонниками (а.с. 29-30).
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" від 10.01.2002 р. № 2920-III протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка керує транспортним засобом, або представником перевізника, у присутності якого складено протокол про правопорушення, а за наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами.
Крім того, начальником центру управління службою відділу прикордонної служби «Зернове» старшим прапорщиком ОСОБА_10 було складено протокол серії СхРУ № 001412 від 02.07.2011 р. про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП відносно ОСОБА_7 (а.с. 33).
Згідно копії постанови Середино-Будського районного суду від 05.07.2011 року у справі № 3-683/2011 за порушення правил перетинання Державного кордону України на ОСОБА_7 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1700 грн. на користь держави (а.с. 38).
Згідно Двосторонньої угоди (СНД) від 06.07.2001 р. "Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом ОСОБА_8 ОСОБА_6 про взаємні поїздки громадян" для громадян ОСОБА_8 ОСОБА_6 дійсними документами для в'їзду та виїзду за кордон у розумінні цієї Угоди є: дипломатичний паспорт ОСОБА_8 ОСОБА_6; службовий паспорт ОСОБА_8 ОСОБА_6; загальногромадянський закордонний паспорт ОСОБА_8 ОСОБА_6; дипломатичні, службові і загальногромадянські закордонні паспорти зразка колишнього СРСР із записом або відміткою про громадянство ОСОБА_8 ОСОБА_6 тільки для повернення в ОСОБА_8 ОСОБА_6 (до 1 квітня 2003 року); посвідчення члена екіпажу повітряного судна (під час проходження в складі екіпажу); посвідчення для повернення в ОСОБА_8 ОСОБА_6 (тільки для повернення в ОСОБА_8 ОСОБА_6). Відповідно до п. 2 приміток до Угоди, паспорт громадянина ОСОБА_8 ОСОБА_6 був дійсним документом для в'їзду та виїзду за кордон до 31 грудня 2001 року.
Відповідно до п. 4 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого Постановою КМ України від 18.08.2010, № 751 пункти пропуску через державний кордон України класифікуються: 1) за категоріями - міжнародні (пропуск через державний кордон громадян, транспортних засобів та вантажів будь-яких держав, а також осіб без громадянства); міждержавні (пропуск через державний кордон громадян, транспортних засобів та вантажів України і суміжної держави); місцеві (пропуск через державний кордон громадян України і суміжної держави, які проживають у прикордонних областях (районах), і транспортних засобів, що їм належать, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України); 2) за видами сполучення - для автомобільного, залізничного, морського, пішохідного, повітряного, поромного і річкового; 3) за характером транспортних перевезень - пасажирські, вантажні, вантажно-пасажирські (з обмеженням або без обмеження вантажопідйомності транспортних засобів); для окремих видів транспортних засобів (військових кораблів, морських та річкових суден); для окремих видів операцій (перевалка вантажів, проведення ремонтних робіт тощо).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996, № 273/96-ВР, постанови КМ України "Про затвердження Статуту залізниць України" від 06.04.1998 N 457 - міжнародне залізничне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу та пошти між Україною та іноземними державами.
Згідно з п. 1.4. Порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту України, Державною податковою адміністрацією від 24.10.2001, № 712/431 міжнародне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, вантажобагажу, багажу та пошти між Україною та іншими державами.
Позивач, крім пасажирів – громадян суміжної держави Російської Федерації, потягом №141 за маршрутом «Москва-Чернівці» здійснює також перевезення до України громадян інших країн, зокрема й ОСОБА_3, тобто міжнародні пасажирські перевезення за міжнародним сполученням.
Відповідно до преамбули Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" від 10.01.2002 р. № 2920-III (далі по тексту – Закон № 2920) цей Закон відповідно до Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють ОСОБА_13 Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, ОСОБА_13 Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми встановлює відповідальність перевізників за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність, але не справжність, у пасажирів документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажирів через державний кордон України без необхідних документів, а також визначає порядок застосування цієї відповідальності.
Статтею 1 Закону № 2920 встановлено, що підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2920-III справи про правопорушення, передбачені статтею 1 цього Закону, розглядають відповідні органи охорони державного кордону України. Від імені органів охорони державного кордону України розглядати справи про правопорушення та накладати штрафи мають право начальники органів охорони державного кордону України та їх заступники.
Посилання позивача на те, що прикордонний контроль відповідно до Закону України «Про Державну прикордонну службу України» має здійснюватися прикордонниками є слушним та таким, що заслуговує на увагу, оскільки саме при здійсненні перетинання громадянином ОСОБА_3 у вагоні № 14 поїзду № 141 сполученням «Москва - Чернівці» прикордонниками й було затримано останнього та винесено рішення про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства № 647 від 02.07.2011 р. (а.с. 36), а обов’язок щодо перевірки наявності перед початком міжнародного пасажирського перевезення у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту Законом № 2920-III покладено саме на підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичних осіб - підприємців, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення.
Посилання позивача на те, що Кабінетом Міністрів України та органами охорони державного кордону України не забезпечено перевізників, що здійснюють міжнародні пасажирські перевезення інформацією про документи, необхідні пасажирам для в’їзду в Україну не беруться судом до уваги, оскільки Закон не передбачає звільнення від відповідальності перевізника через незабезпечення його Кабінетом Міністрів України та органами охорони державного кордону України інформацією про документи необхідні пасажирам для в’їзду в Україну, крім того відповідно до ч. 1 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності перевізників, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення" від 02.12.2010, № 2753-VI цей Закон набирає чинності через 90 днів з дня його опублікування. Тобто, перевізники мали можливість до моменту набрання чинності цим Законом забезпечити себе інформацією про документи, необхідні пасажирам для в’їзду в Україну, оскільки Двосторонні угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядами інших держав щодо взаємних поїздок громадян є опублікованими та відкритими.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Таким чином суд приходить до висновку, що постанова від 20.07.2011 р. № 37 винесена першим заступником начальника Сумського прикордонного загону – начальником штабу полковником ОСОБА_5 у відповідності, на підставі вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира ОСОБА_3 ОСОБА_7 документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів застосовано до позивача штраф в розмірі 8500 (вісім тисяч п’ятсот) гривень.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Державного територіально-галузевого об’єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Чернівці" до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови № 37 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень від 20.07.2011 р. – відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Ю.В. Бадюков
З оригіналом згідно
Суддя Ю.В. Бадюков