. Справа №2-2776/10
Ряд сгатзвіту №18
Код суду 0707
Р 1 Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
14 грудня 2010 року м. Мукачево
Мукачівський міськраионний суд Закарпатської області
в особі головуючого - судді Бондаренко О.Ю.
при секретарі - Мочарко М.М.
З участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за позовом ТОВ «Ставруд Закарпаття» до ОСОБА_3 третя особа ОСОБА_4 661041 Канада Інк. про визнання недійсним договору іпотеки земельної ділянки, -
встано в и в:
Позовні вимоги мотивовані тим, що між ТОВ «Ставруд Закарпаття» в особі виконуючого обов’язки генерального директора, та ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_5, 24.12.2008 року уклали договір іпотеки земельної ділянки. Згідно договору, ТОВ «Ставруд Закарпаття» є поручителем ОСОБА_4 661041 Канада Інк. При укладенні договору іпотеки, представником відповідача було надано англомовний документ, який перекладався на українську мову, як «Безпечність активів з простим векселем», або іншими словами кредитний договір по якому ОСОБА_3 ніби позичив ОСОБА_4 661041 Канада Інк. 4780000 доларів США
Договір іпотеки позивачі вважають недійсним оскільки, підписаний не уповноваженою особою, а саме в.о. генерального директора ОСОБА_6. що може робити виключно генеральний директор, а діючим статутом не була передбачена посада в.о. директора. Крім того іпотека, як вид застави забезпечує зобов’язання що виникає на підставі договору, закону або рішення суду. В свою чергу поданий Ботковим документ, не є векселем, а безгрошовим і безтоварним документом, а вказівка в ньому, про те, що вексель видано ОСОБА_4 у зв’язку з отриманням позики від Багкова, не відповідає дійсності, оскільки гроші не передавались. При таких обставинах заставою була забезпечена не дійсна угода тобто у відсутності основного зобов’язання. Крім того за законодавством України вексель не може забезпечуватись. На час підписання векселя власником 50 % статутного капіталу ОСОБА_4 661041 Канада Інк. була інша корпорація Нортон Файнєнціел Корпорейшен і згідно договору між двома власниками - акціонерами ОСОБА_4 661041 Канада Інк всі рішення віднімеш останньої приймаються при умові згоди всіх власників корпорації і всі документи мають містити два підписи, однак «вексель» містить лише один підпис. Зазначене встановлено статутом ОСОБА_4 661041 Канада Інк. та в рішенні Господарського суду України. Крім того вексель підписаний керівником . який не уповноважений на таку дію статутом або рішенням акціонерів. Крім того форма і зміст векселя суперечить як українському законодавству, так і вимогам ст.. 75 Конвенції, якою запроваджено ОСОБА_7 про перекази та прості векселя, підписаної в Женеві 7 червня 1930 року та ратифікованого Україною. При таких обставинах особа що отримала вексель від представника, який не мав достатніх повноважень на видачу векселя ье може вимагати виконання здійснення зобов’язань за векселем. Також підставою для скасування договору є те, що при його укладенні не було зазначено юридичну адресу ТОВ «Ставруд Закарпаття» а вказавши місцезнаходження м.Свалява, хоча товариство зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. 7. Відповідно до ст 18 Закону України «Про іпотеку ) у разі відсутності однієї з істотних умов, серед яких є відомості про місцезнаходження договір може бути визнано недійсним на підставі рішення суду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечив щодо задоволення позову, прич цьому заявив, що жодних грошей від Багкова ОСОБА_4 66104] Канада Інк. ме отримувала.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що Відповідно до протоколу № 3 засідання Ради ОСОБА_4 6661041 Канада Інк» 07 грудня 2006 року, ОСОБА_4 було вирішено питання про створення ТОВ «Ставруд Закарпаття», виконуючим обов’язки Генерального директора якого призначено ОСОБА_6 (аркуш справи 37). Відповідно до витягу з Єдиного Державного Реєстру № 012371 ТОВ «Ставруд Закарпаття» зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.64,65,71Виконуючим обов’язки Генерального директора призначено ОСОБА_6О.(а.с.37). 08.06.2010 року ОСОБА_4 6661041 взято на себе зобов’язання по виплаті Тодору ОСОБА_3 до 09.05.2009 року позички в розмірі 4780000 доларів США та додатково 24 % річних за період з 08.06.2008 по 09.05.2009 року, яке було оформлено майновим забезпеченням та простим векселем та підписане ОСОБА_3 та представником корпорації в особі П, Притула ( 74-75). 24 грудня 2008 року між ОСОБА_3 мешканцем Республіки Болгарія, в особі представника ОСОБА_5 та ТОВ «Ставруд Закарпаття» місцезнаходження м.Свалява, в особі в.о. Генерального директора ОСОБА_6 укладений договір іпотеки, відповідно до якого з метою забезпечення виконання зобов'язань по кредитному договору, забезпеченого простим векселем від 08.06.2010 року. ТОВ «Ставруд Закарпаття» передає в іпотеку а ОСОБА_3К приймає 1 . земельну ділянку площею 0.5533 га по вул.. Брегівська бічна. 7 вартістю 727592 грн. ( а.с.11-16). Згідно довідки від 20.07.2010 року виданої віце-президентом ОСОБА_4 6661041 Канада Інк. ОСОБА_3 не передавав ОСОБА_4 кошти чи інше майно на суму майнового забезпечення чи простого векселя ( аркуш справи 77). Відповідно до витягу з статуту ОСОБА_4 66! 1041 Канада Інк рішення пов'язані з комерційною діяльністю мають бути підписані не менше ніж двома представниками корпорації ( аркуш справи 39-40).
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами цивільного законодавства України.
Так відповідно до вимог ч.1 ст, 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків (цивільна дієздатність юридичної особи) і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
З п. 9.5 статуту ТОВ «Ставруд Закарпаття» вбачається, що керівництвом поточною роботою Товариства здійснює Дирекція в складі 5 осіб до яких входять Генеральний директор, заступник Генерального директора, технічний директор комерційний директор і фінансовий директор (при необхідності) (аркуш справи 41-44). Посади в.о. Генерального директора статутом не передбачено.
Доказів, які-б спростовували вищенаведене сторонами не надавались.
Статею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п"ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.203 ЦК України Особа, яка вчиняє празочин. повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Крім наведеного відповідно до ст.. 194 ЦК України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає»., взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з ' цього документа, іншим особам.
Вимоги до простого векселя передбачені ст.. 75 Конвенції, якою запроваджено «ОСОБА_7 про перекази і векселі та прості векселі» підписана в Женеві 7 червня 1930 року
Враховуючи, що вексель, в супереч статуту, був підписаний лише одним представником «ОСОБА_4...» то відповідно до ст..8 «ОСОБА_7 Закону...» кожний, хто поставив свій підпис на переказному векселі як представник особи, від імені якої він не бу в уповноважений діяти, сам зобов'язаний за векселем і, якщо він заплатить, матиме ті самі права, які мала б та особа, за яку вінн мав намір діяти. Таке ж правило застосовується до представника, який перевищив свої повноваження.
З огляду на наведене, зобов’язання по векселю мок ОСОБА_4 та відповідачем не виникали.
Згідно довідки від 20.07.20! 0 року виданої віце-президентом ОСОБА_4 6661041 Канада Інк.
ОСОБА_3 не передавав ОСОБА_4 кошти чи інше майно на суму майнового забезпечення чи простого векселя і аркуш справи 77). При таких обставинах заставою було забезпечено неіснуюче зобов’язання, що суперечить ст.ст.1,3 Закону України «Про заставу»..
Беручи до уваги встановлені судом обставини та відповідні їм правовідносини суд приходить до переконання що позов підлягає до задоволення.
На підставі вказаного і керуючись ст.ст. 92.194.203.215 ! !К України, ст.ст. 1, 3 Закону України «Про заставу», ст.ст 8, 75 Конвенції, якою запроваджено «ОСОБА_7 про перекази; векселі та прості векселі» підписана г, Женеві 7 червня 1930 року. ст.ст. 10, 60. 61, 88. 214, 215, 224-226 ЦПК України суд,-
рішив:
Позов задоволити.
Визнати недійсним договір іпотеки земельної ділянки від 24.12.2008 року укладений між ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_5 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ставруд Закарпаття».
Заочне рішення може бути лереглятте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подаст ься протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брати участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий Ю.О. Бондаренко