Судове рішення #4764819

Справа № 2а-114/2009

Старобешівський районний суд Донецької області

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

08 квітня 2009 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дмитрієва О.Ф., при секретарі Гавриленко Л.В., за участі позивача ОСОБА_1, розглянувши  у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці  і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  за період  з серпня  до грудня 2007 та з червня до листопада 2008 року, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2009 року ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Управління праці соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації (далі Управління), й ставила питання про визнання дій щодо проведення розрахунку та виплати  допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку протиправними, вказуючи на те, що статтями 1 та 15 Закону України «Про державну допомогу  сім’ям з дітьми»  (далі Закон) вона мала право на отримання щомісячної грошової допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини  відповідного віку  до 6 років.  Упродовж 2007 та 2008 років їй виплачено допомогу  у значно меншому розмірі, тому звернулася до відповідача про перерахунок допомоги, проте їй відмовлено із посиланням на положення Законів України Про Державний бюджет на 2007-й,  2008 роки, якими внесені зміни до статті 15 Закону, що надавало право нараховувати менші суми. Положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким  змінено редакцію статті 15 Закону, Конституційним судом України визнано неконституційним, тому просила  зобов’язати відповідача признати їй відповідно до ст. 15 Закону щомісячну допомогу по догляду за дитиною починаючи з серпня 2007  року у розмірі, який дорівнює прожитковому мінімуму  для дитини до 6 років. Просить стягнути з відповідача недоотриману суму допомоги за період з серпня до грудня включно 2007 року, яка складає різницю між фактично отриманою сумою та прожитковим мінімумом, розмір якого складав у серпні, вересні - 463грн., з жовтня до грудня - 470 грн., що загалом складає 1648,63грн.;  й стягнути з відповідача недоотриману суму допомоги за період з червня до листопада включно 2008 року, яка складає різницю між фактично отриманою сумою та  прожитковим мінімумом, розмір якого складав у червні 538грн., й 540 грн. з липня до вересня, й 557грн. з жовтня до листопада, що загалом складає 2450,60грн. Всього недооплачено щомісячної грошової допомоги в сумі 4099,23грн. Також просить стягнути судові витрати в сумі 103,40 грн. (а.с.2-5).

     Відповідач не погоджуючись із позовними вимогами  подав  письмові заперечення суть яких зводиться до того, що  ОСОБА_1 державну допомогу Управління розраховувало й виплачувало у розмірах встановлених чинною на спірний період часу редакцією статті 15 Закону, тому просить у задоволенні позову відмовити в частині вимог за 2007 рік у зв’язку із  спливом строку позовної давності, а щодо вимог за 2008 рік у зв’язку із незаконністю заявлених вимог.

    У судовому засіданні позивач наполягала на своїх вимогах з підстав викладених у  позовній заяві, представник відповідача заперечувала проти позову вказуючи на безпідставність вимог щодо 2008 року й просила застосувати строк позовної давності щодо вимоги про стягнення коштів за 2007 рік.

    Позивач  щодо поважності причин пропуску строку позовної давності щодо вимог за 2007 рік пояснила, що не знала про зміни у законодавстві, а дізналася про це кінці 2007 року по телебаченню, будь-яких доказів з цього приводу не має.

    Заслухавши пояснення  сторін, дослідивши надані ними докази, розглядаючи справу виключно в межах заявлених вимог,  суд  приходить до висновку  про відмову у задоволенні  позову з таких підстав.  

    Позивач має на утриманні дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про її народження серія І-НО №040818 видане 29 листопада 2005 року виконкомом Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області (а.с.7). Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації і їй виплачено допомогу по догляду за дитиною з 01 квітня 2007 року, нараховане й виплачено у таких розмірах в 2007 році: серпень – 132,64грн., вересень – 134,45грн., жовтень – 136,13грн., листопад – 140,05грн., грудень – 144,10грн.; в 2008 році з червня до жовтня щомісяця по 144,10грн., в листопаді – 100,87грн. Вказані факти не заперечуються жодною стороною й підтверджуються довідками  Управління № 06-900 від 18.03.09р. й № 06-899 від 18.03.09р. (а.с.14-15).

      Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та сплату недоотриманих коштів, які відповідач повинен був їй сплатити у зв'язку з отриманих нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», проте прохання задоволено не було, про що пояснила у судовому засіданні позивач (а.с.6).  

Вирішуючи спір суд керується такими нормами права.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Вирішуючи спір  щодо вимог про стягнення  коштів за 2007 рік,  суд керується наступним.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року  № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В той же час  ч. 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до  суду  за захистом прав, свобод  та інтересів особи, який обчислюється із дати, коли особа дізналася, або  повинна була дізнатися  про їх порушення. Порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для  відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

На застосуванні  строку позовної давності, як на підставу відмови у позові щодо вимог  про стягнення сум за 2007 рік наполягає відповідач.

ОСОБА_1 звернулася із позовом у лютому 2009 року. Має право на поновлення й захист прав які порушено починаючи з лютого 2008 року, тобто на день звернення в суд закінчився строк давності щодо вимог за 2007 рік.

Клопотання про поновлення порушеного строку суд вважає безпідставним, оскільки  законодавчі акти України (закони, рішення КСУ) є загальнодоступними, опубліковані у друкованих засобах масової інформації, й незнання положень законодавства не може бути підставою для  визнання поважною причиною пропуску строку позовної давності.

Вирішуючи спір  щодо вимог про стягнення  коштів за 2008 рік, суд  керується наступним.

Підпунктом 7 пункту 23 розділу ІІ  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";

Визнання неконституційними законів України є виключною компетенцією Конституційного Суду України,  а  ця редакція  статті 15 Закону  неконституційною не визнавалася, тому вимога щодо зобов’язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дитини  відповідного віку до 6 років за період з червня до листопада 2008 року задоволенню не підлягає.  

Оскільки позивачеві у задоволенні позову відмовлено повністю судові витрати відшкодуванню  не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 18, 158-161, 163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити повністю ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до Управління праці і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про визнання дій щодо проведення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними.

Відмовити повністю ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до Управління праці і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про зобов’язання призначити відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2007 року до грудня 2007 року у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дитини до 6 років.

Відмовити повністю ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до Управління праці і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня до грудня 2007 року в сумі 1648,63грн. та з червня до листопада 2008 року в сумі 2450,60грн.

Постанову суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду  через Старобешівський районний  суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом  20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку  ч. 5 ст. 186 КАС України.  

Суддя:

                                                                                             

        Надруковано 3 примірника:

1.   позивачу – 1.

2.   відповідачу – 1.

3.   до справи – 1.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Адреса і телефон Старобешівського районного  суду Донецької області: 87200,смт.Старобешеве, вул. Поштова, 29, тел. (253)21001

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація