Судове рішення #4764303

                                    Справа №2-72

2008 року

     Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

18 червня 2008 року                                                смт Розівка

Розівський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Кущ Т.М.

    при секретарі судового засідання Коломоєць С.О.,

    з участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Розівського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади с. Кузнецівка Розівського району  Запорізької області в особі Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття  спадщини, третя особа Розівська районна  державна  нотаріальна  контора Запорізької області,

В С Т А Н О В И В :

    Позовна заява до Розівського районного суду Запорізької області надійшла 14 травня 2008 року.

Позивач ОСОБА_1 у заяві вказала, що 01 січня 2007 року несподівано померла її мати ОСОБА_3, яка на час смерті  постійно проживала  за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, у тому числі житловий будинок, розташований  в с. Зоряне Розівського району Запорізької області, та земельна ділянка, розташована в с. Зоряне на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області.  За життя  ОСОБА_3 не залишила заповіт. Спадкоємців за законом не має. Позивач ОСОБА_1 не звернулася до нотаріальної контори у передбачений законом строк для прийняття спадщини та була вимушена звернутися до суду  з вимогою визначити їй додатковий строк  для подання заяви про прийняття  спадщини в один місяць. ОСОБА_1  вказала,  що строк для подачі заяви про прийняття спадщини нею пропущений з поважної причини, а саме через  те, що  вона не могла знайти  правовстановлюючі документи на нерухоме спадкове майно.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги по тих підставах, які нею були вказані у позові та додатково пояснила, що вона протягом встановленого законодавством шестимісячного строку  після відкриття спадщини намагалася знайти правовстановлюючі документи на житловий будинок  та земельну ділянку, що залишилися після смерті її матері. Не знайшовши їх, зверталася  до Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області та до Бюро технічної інвентаризації Розівського району Запорізької області з питанням щодо дійсного виготовлення зазначених документів. З’ясувавши, що такі документи були видані померлій матері, продовжила їх пошук за останнім місцем проживання матері. Розпочавши ремонт будинку у 2008 році, знайшла правовстановлюючі документи серед старих паперів, які мати збирала на розпал плити. Позивач вважає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними та просила  визначити їй додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що спадщина за рішенням суду відумерлою не визнавалася та ніким не прийнята.

В судовому засіданні представник відповідача  - територіальної громади с. Кузнецівка Розівського району  Запорізької області в особі Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області  - ОСОБА_2 позов ОСОБА_1 визнала, не заперечувала проти його задоволення, обставини у справі не оспорювала. Додатково  ОСОБА_2  вказала, що територіальна громада  не зверталася до суду із заявою про визнання відумерлою  спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_3

   

Представник третьої особи -  Розівської  районної державної нотаріальної контори Запорізької області - ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася,  в судовому засіданні задоволено клопотання представника третьої особи про розгляд справи за відсутності представника третьої особи. У письмовій заяві ОСОБА_4, як представник третьої особи, не заперечувала проти задоволення позовних вимог  ОСОБА_1

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1  підлягає задоволенню.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 померла 01 січня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про її смерть.

Спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_3, складається з належного зазначеній особі житлового будинку, що знаходиться за адресою: Запорізька область, Розівський район, с. Зоряне, вул. 40 років Жовтня, буд. 83, та земельної ділянки площею 0,39 га, розташованої в с. Зоряне на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області, що підтверджується відповідними правовстановлюючими документами, а саме, свідоцтвом про право власності на житловий будинок та державним актом на земельну ділянку.

Відповідно до свідоцтва про народження, ОСОБА_3 є матір’ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, прізвище якої після реєстрації шлюбу змінено на «Гора», що підтверджується  відміткою в паспорті громадянина України.

З пояснень позивача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2 встановлено, що спадщина за рішенням суду відумерлою не визнавалася та ніким не прийнята.

За матеріалами справи та з пояснень позивача ОСОБА_1, які підтвердила та з якими погодилась представник відповідача ОСОБА_2, з’ясовано, що позивач не звернулася до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини протягом встановленого законодавством шестимісячного строку після відкриття спадщини, оскільки  були відсутні  правовстановлюючі документи на нерухоме спадкове майно. Встановивши, що державний акт на земельну ділянку та свідоцтво про право власності на житловий будинок були видані ОСОБА_3, знайшла вказані документи лише у 2008 році, коли розпочала  ремонт в будинку померлої матері. Ці обставини підтверджені також показаннями  свідка ОСОБА_1.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач ОСОБА_1  пропустила строк для подання заяви про прийняття  спадщини до нотаріальної контори з поважної причини, тому є підстави для визначення додаткового строку  для подачі заяви для прийняття спадщини.  При цьому враховується відсутність інших спадкоємців, які прийняли спадщину після померлої ОСОБА_3,   спадщина за рішенням суду відумерлою не визнавалася.

   

Відповідно до ст.ст.1269,1270,1272 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1269,1270,1272 ЦК України, ст.ст.209,212-215 ЦПК України, суд –

В И Р І Ш И В :

    Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити

    Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в 1 (один) місяць для подання нею до Розівської районної державної нотаріальної контори Запорізької області заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3, померлої 01 січня 2007 року.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в Апеляційний суд Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

   

Суддя:                 Т.М. Кущ

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація